Після того, як Пенні Мордонт відмовилася від продовження боротьби за місце очільника консервативної партії Великої Британії, Ріші Сунак автоматично став на чолі торі, а отже – і наступним премʼєром Сполученого Королівства. Факти, які допоможуть отримати уявлення про те, чого можна очікувати від нового лідера Великої Британії.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Статки і дружина
42-річний колишній міністр фінансів або, як його називають у Великій Британії, канцлер скарбниці, є одним із найбагатших людей Великої Британії, переважно завдяки дружині Акшаті Мурті. За оцінками Forbes, спільні статки Сунака і його дружини становлять приблизно $810 млн – це більш ніж на чверть мільярда доларів перевищує особистий капітал короля Карла ІІІ.
Цієї весни, коли Сунак був ще на посаді міністра фінансів, зʼявилася інформація про те, що Мурті як громадянка Індії має статус non-domicile, який дозволяє їй не платити у Великій Британії податки на дивіденди і прибутки .
Після обурення публіки Мурті повідомила через речника, що почне платити податки у Великій Британії, але шкоди вже було завдано. Багато хто в країні вважає, що саме цей статус його дружини, а також факт того, що у Сунака була американська грін-кард під час його роботи на чолі мінфіну, і завадили йому обійти Ліз Трасс в передвиборчій кампанії за крісло премʼєра влітку.
Україна
Під час перегонів улітку він сказав, що у разі перемоги продовжить підтримувати Україну і відвідає Київ за першої нагоди. «Якщо я стану премʼєрміністром, я подвою наші зусилля і зміцню нашу політику абсолютної підтримки України, яку Борис так вправно вів», – сказав Сунак.
У пості, який він опублікував на низці своїх офіційних сторінок 24 серпня, він написав:
«Якими б не були зміни у нашій країні, ми, британці, завжди залишатимемось вашим найсильнішим союзником. Ми продовжимо підтримувати ваших сміливих бійців, щоб вони могли захищати ваших громадян, ми продовжимо надавати гуманітарну допомогу, щоб у вас був доступ до медикаментів і продовольства, а також продовжимо надавати прихисток вашим рідним доти, доки вони не зможуть повернутися додому і спати там спокійно. А коли це станеться, я обіцяю, що Сполучене Королівство залишиться вічним другом України і допоможе відбудувати вашу квітучу, амбітну і прогресивну країну».
Росія
У березні Сунак закликав компанії припинити вкладати гроші у фірми, які будь-яким чином підтримують путінський режим, похвалив ті, що вже це зробили, і пообіцяв їм підтримку. Цитуючи тодішнього премʼєра Джонсона, він сказав, що «цій жахливій справі Володимира Путіна треба завдати поразки у дипломатичний, політичний, економічний і, зрештою, військовий спосіб».
Невдовзі після цього ведуча каналу Sky News запитала Сунака про те, що його дружина має частку в індійській технокомпанії Infosys. За словами ведучої, ця компанія «працює в Москві, у неї там є офіс і вона повʼязана із Альфабанком». На запитання про те, що у світлі цих фактів його заяви про посилення тиску на Росію звучать лицемірно, Сунак відповів, що це справи його дружини і окремої компанії, а не його. Крім того, додав він пізніше, його дружина – міноритарний акціонер, який не вирішує політику компанії.
Варто зазначити, що у квітні компанія заявила про закриття операцій у Росії. В Infosys заявили: «Хоч у компанії немає активних відносин із місцевими російськими підприємствами, в Росії у нас залишається невелика команда, яка обслуговує кількох наших міжнародних клієнтів. Ми тісно співпрацюємо із цими клієнтами, щоб забезпечити плавний перехід».
Щодо зборів G20 у Сінгапурі він зробив заяву через свого речника під час попередньої передвиборчої кампанії: «Наші партнери по G20 і союзники несуть спільну відповідальність за те, щоб засуджувати неприпустиму поведінку Путіна. Недостатньо сидіти з ним за одним столом, коли він відповідальний за вбивства дітей у їхніх ліжечках. Ми повинні чітко дати зрозуміти Путіну, що йому немає місця за столом [G20], поки він не припинить незаконну війну в Україні».
Економічний план
Reuters зазначає, що під час перебування на посту міністра фінансів він запровадив найжорсткішу податкову політику з 1950-х. Він також збільшив державні видатки, але одночасно пообіцяв дотримуватися дисципліни й урізати зайві статті витрат.
Під час гонки за крісло премʼєра влітку він критикував Трасс за її плани зменшити податки, пообіцявши, що сам почне урізати податки лише після того, як інфляцію буде приборкано. В той час він розповів про план скоротити податки на доходи з 20% до 16% до 2029-го.
Сунак підтримує незалежність Банку Англії і наголошує на необхідності уряду працювати разом із центральним банком, щоб вгамувати інфляцію, а не загострити її.
Політичний план
«Сполучене Королівство – це чудова країна, але немає сумнівів у тому, що ми зіткнулися із серйозним економічним випробуванням, – сказав Сунак у штаб-квартирі партії. – Нам потрібні стабільність і єдність, і моїм пріоритетом буде обʼєднати нашу партію і нашу країну».
Прихильник Брекзиту, він ще у серпні пообіцяв «дотримуватися рішення про вихід із ЄС» і створити нову урядову команду, яка перегляне правила ЄС, що досі використовуються у британських законах.
Він пообіцяв обмежити кількість біженців, яких прийме Велика Британія. Він вважає, що Велика Британія повинна тримати кордони під контролем, і він не відступиться від плану депортувати шукачів притулку до Руанди.
Нагадаємо, що влітку Європейська комісія з прав людини заборонила Великій Британії відправити літак із шукачами притулку до Руанди. Тоді в уряді почалися розмови про вихід Великої Британії з Європейської комісії з прав людини – Сунак у той час сказав, що «не відкидає такий варіант розвитку подій».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.