Російська війська знайшли нові ціли для ракетних обстрілів. Тепер вони намагаються знищити газовибудовну галузь України. Наскільки ефективно бити по газовидобутку?
17 листопада російські війська завдали масованого обстрілу по газовидобувній інфраструктурі «Укргазвидобування», повідомив голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов.
Російським окупантам вдалося зруйнувати декілька об’єктів. Декілька зазнали пошкоджень різного ступеню, повідомили в «Нафтогаз України», не вдаючись до деталей щодо кількості зруйнованих та пошкоджених об’єктів. Державна служба з надзвичайних ситуацій вже ліквідувала пожежу, яка виникла внаслідок обстрілу.
Росіяни завдали масованого удару по газовидобутку, бо він є ключовим для успішного проходження опалювального сезону, говорить виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.
Наслідки такого обстрілу ліквідують найближчим часом, вважає експерт енергетичних програм «Центру Разумкова» Максим Білявський, який раніше працював в «Нафтогазі». «Мій власний досвід ліквідації наслідків обстрілу магістрального газопроводу в 2015 році засвідчує, що ми можемо робити це за добу-дві, однак все залежить від масштабів», — каже Білявський.
Після ракетного обстрілу 17 листопада українці не повинні відчути перебоїв з газопостачання, оскільки в Україні досить розгалужена мережа ГТС, каже колишній топменеджер «Укргазвидобування» (зараз в Нацгвардії) Олександр Потернак. За його словами, газ можливо пустити через альтернативні газогони. Складно декількома ударами нанести відчутну шкоду кінцевим споживачам, каже Потернак.
Якщо перекрити якусь ланку чи вузол ГТС, то є можливість їх обійти іншими шляхами, пояснює екстоп «Укргазвидобування». «Звичайно, через такі шляхи може йти менше газу. Однак ситуація, коли газу не буде взагалі, наразі неможлива», — вважає він.
Якщо росіяни будуть масовано бити по газорозподільчим вузлам, то тоді може статися ситуація, коли певні регіони втратять газопостачання, говорить Олександр Потернак. «Проте, такий сценарій малоймовірний», — вважає Петренко з Асоціації газовидобувних компаній.
Що з запасами газу в Україні
Потенційно, з наявними запасами газу та поповненням підземних сховищ газу в наступні місяці, цілком реально пережити зиму без серйозних ускладнень, каже Артем Петренко. «Звичайно по-максимуму економлячи», — додає він. На кінець жовтня в українських сховищах було 14 млрд кубів газу, розповідав премʼєр-міністр Денис Шмигаль.
Ракетні обстріли призведуть до зниження обсягів видобування власного газу і в разі їх продовження підвищать ризики проходження опалювального сезону, вважає Петренко.
До війни Україна споживала 27-30 млрд куб. газу на рік, з яких в середньому 20 млрд складав газ українського видобутку. Через зниження попиту на газ через знищену війною промисловість та міграцію Україна може фактично повністю закрити власне споживання, розповідає Артем Петренко.
Продовження атак по газовидобувних об’єктах, на думку Петренка, призведе до того, що Україна буде змушена імпортувати газ з ЄС. За його даними, зараз газ на європейських хабах коштує $1200-1300 за 1000 кубометрів, а в Україні його можна купити за $750-800 без ПДВ. Зменшення газовидобутку зменшить й надходження до державного і місцевого бюджетів. За січень-вересень 2022 року газовидобувні компанії сплатили 48,6 млрд грн рентних платежів.
Торік 75% газу видобули держкомпанії, приватні компанії — 5 млрд куб. м, або 25% всього українського газу. Головні гравці — «ДТЕК Нафтогаз» Ріната Ахметова, «Укрнафтобуріння» Ігоря Коломойського та партнерів, Smart Energy Вадима Новинського, «Західнадрасервіс» Зіновія Козицького, Geo Alliance Віктора Пінчука. Через війну вони втратили приблизно 40–50% свого традиційного ринку – промисловість. Багато заводів та приватних компаній зупинилися, були знищені чи скоротили споживання газу. При цьому видобуток знизився не так відчутно – на 5–10%. «Західнадрасервіс» — єдині з топ пʼятірки, хто видобуває та інвестує більше, ніж торік.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.