Олексій Чернишов, новий керівник «Нафтогазу», має добрі стосунки з Андрієм Єрмаком та Володимиром Зеленським. /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

СЕО «випаленої землі». Чому Офіс президента довірив Чернишову «Нафтогаз»

4 хв читання

Олексій Чернишов, новий керівник «Нафтогазу», має добрі стосунки з Андрієм Єрмаком та Володимиром Зеленським. Фото Getty Images

Колишній міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов очолив НАК «Нафтогаз України». Найбільша державна компанія країни переживає не найкращі часи: банкрутство, мільярдні збитки, низькі запаси газу напередодні найважчої зими. Чи зможе друг Андрія Єрмака врятувати ситуацію.

Кабінет міністрів призначив колишнього міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова, 45, головою правління НАК «Нафтогаз України», йдеться в розпорядженні уряду від 3 листопада. Напередодні Рада звільнила Чернишова з посади міністра. 

1 листопада уряд звільнив з посади голови «Нафтогазу» Юрія Вітренка, 46, який очолював компанію з квітня 2021 року. Він не виправдав очікування Володимира Зеленського, якому пообіцяв знизити ціни на газ для населення та залишити «Нафтогаз» прибутковою компанією, каже один із колишніх топменеджерів «Нафтогазу», який попросив не згадувати його імені в цій статті. «Ціни на газ не зменшились, а «Нафтогаз» збанкрутував», – додає він.

Вітренко запевняє, що подібних обіцянок президенту не давав. «Я не обіцяв Зеленському знизити ціни на газ, хоча, вони знизились. І зробив «Нафтогаз» прибутковим у 2021 році, хоча я цього теж не обіцяв президенту», – каже він.

Чи виправдає очікування Банкової новий очільник найбільшої держкомпанії країни? 

Хто такий Олексій Чернишов 

Чернишов очолював Мінгромад із березня 2020-го. До цього (з жовтня 2019-го по березень 2020-го) він очолював Київську обласну державну адміністрацію.

У Чернишова добрі стосунки з Єрмаком та Зеленським, каже на правах анонімності один із близьких до ОП співрозмовників. «Головна перевага Чернишова – він неконфліктний та вміє знайти з кожним спільну мову», – додає співрозмовник.  

Чернишов непогано проявив себе під час війни, каже співрозмовник з команди президента. Координував уряд під час евакуації до Івано-Франківська, разом зі Шмигалем відповідав за донорські конференції – у Лугано та в Берліні. До війни він як міністр був залучений до президентської програми «Велике будівництво», підтримував й інші ініціативи ОП, каже співрозмовник

У січні 2021-го Чернишов був одним із 30 запрошених гостей на святкуванні дня народження Зеленського. У листопаді 2021-го разом із президентом його було помічено на начебто святкуванні дня народження Єрмака на державній дачі в Карпатах. В ОП запевняють, що це був робочий візит із нагоди форуму для українських дипломатів.

Чернишов разом зі Шмигалем та міністром фінансів Сергієм Марченком представляли Україну на нещодавній конференції донорів у Берліні. Також він один з оцінювачів збитків, нанесених Україні РФ.

Прізвище Чернишова і міністра інфраструктури Олександра Кубракова були в шорт-листах потенційних кандидатів на заміну Шмигаля в кріслі премʼєр-міністра. Цю ротацію в Кабміні відклали до весни 2023-го через складний опалювальний сезон. 

До приходу в політику Чернишов був харківським бізнесменом та інвестором, пише ЕП. У 2004–2012 роках працював на керівних посадах у девелоперській компанії АВЕК, засновником якої є депутат від фракції «Опозиційна платформа – «За життя», харківський підприємець Олександр Фельдман.

У 2014 році заснував інвестиційну компанію VI2 Partners, яка в 2017-му купила 20% акцій мережі супермаркетів «Фуршет» у французького оператора Auchan Group. У 2017–2019 роках був головою наглядової ради Українського клубу нерухомості URE Club.

Чернишов розуміється на регіональних особливостях країни, підтримував Харківський регіон як меценат, каже керуючий партнер та співзасновник бізнес-асоціації URE club Ольга Соловей. «Приємна та освічена людина, зі стратегічним мисленням та підходом», – додає вона. 

Призначення Чернишова керівником «Нафтогазу» є незаконним, оскільки порушує закон «Про запобігання корупції», йдеться в листі голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександра Новікова до Дениса Шмигаля, пише LIGA.net. Кабінет міністрів, членом якого був Чернишов, виконує функції загальних зборів «Нафтогазу» та наглядової ради компанії.

За законом чиновники протягом року не можуть влаштовуватися на роботу в компанії, які підпадали під їхній контроль або нагляд. Утім, такий самий припис НАЗК не завадив Вітренку, який до «Нафтогазу» виконував обовʼязки міністра енергетики, управляти держкомпанією півтора року. 

Щоб «легалізувати» призначення Чернишова, Кабмін змінив статут «Нафтогазу», аби урядовець міг очолювати компанію, про що свідчать розпорядження уряду №1233 та №1234.

Юрій Вітренко обіцяв знизити ціни на газ для населення та залишити «Нафтогаз» прибутковою компанією. Не вийшло /УНІАН

Юрій Вітренко обіцяв знизити ціни на газ для населення та залишити «Нафтогаз» прибутковою компанією. Не вийшло Фото УНІАН

Яким дістається «Нафтогаз» Чернишову 

«Нафтогаз» – найбільша державна компанія. У 2021-му вона перерахувала до держбюджету 116 млрд грн податків і дивідендів (10,7% доходів). Її «дочки» виробляють понад 70% природного газу та 60% нафти в Україні.

У січні–червні 2022 року «Нафтогаз» отримав збиток у 57 млрд грн. Серед головних причин – різниця між вартістю імпортованого газу та ціною його продажу; збільшення резерву сумнівної заборгованості; знищення активів внаслідок обстрілів із боку РФ.

У липні «Нафтогаз» оголосив дефолт за єврооблігаціями. Цьому передувала невдала спроба «Нафтогазу» домовитися через емітента своїх цінних паперів Kondor Finance plc про відтермінування на два роки виплати купону й погашення бондів. 

«Нафтогаз» не зміг виконати завдання уряду з накопичення до початку опалювального сезону мінімальних 15 млрд кубометрів газу. Україна увійшла в опалювальний сезон із запасами трохи більше 14 млрд кубометрів. 

Перелічені проблеми стали серед інших причинами звільнення Вітренка. Чи зможе Чернишов врятувати «Нафтогаз»? «Важко сказати, але його точно чекає непросте випробування», – каже колишній топменеджер «Нафтогазу». 

Чернишов, за словами співрозмовника, приходить на «випалену землю» – компанія не має грошей, запаси газу мінімальні, очікується надскладна зима. «Щоб врятувати НАК, має відбутись кардинальна зміна ідеології. Банкова не повинна управляти «Нафтогазом», особливо під час війни», – каже він.  

Зміна керівника навряд чи суттєво змінить політику компанії, каже старший аналітик Dragon Capital Денис Саква. Серед головних завдань – завершити реструктуризацію єврооблігацій. «Зміна керівника може допомогти в перемовинах із кредиторами, розпочати їх із чистого аркуша», – каже він. 

Ще одне завдання – розпочати імпорт газу. Саква очікує дефіцит газу в країні в першому кварталі наступного року, якщо не вдасться налагодити імпорт. «Нам можуть знадобитися додаткові обʼєми газу для виробництва електроенергії, – каже він. – Очікую на активізацію перемовин зі США, європейськими країнами з цього питання» 

Під час написання статті Forbes звернувся за коментарем до прессекретаря Чернишова, але не отримав відповіді на момент публікації. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд