Категорія
Війна
Дата

Вибух катера-камікадзе, фосфорні снаряди чи все-таки вантажівка. Факти, які змушують сумніватися в основній версії вибуху на Кримському мосту

3 хв читання

Вибух, що спричинив пожежу на Керченському мосту в Керченській протоці, Крим, 8 жовтня 2022 р. /Getty Images

Вибух, що спричинив пожежу на Керченському мосту в Керченській протоці, Крим, 8 жовтня 2022 р. Фото Getty Images

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Удар по Кримському мосту був чи не найбільш очікуваною подією цієї війни. Складно вигадати більш значущу ціль в усіх сенсах від військового до політичного й морального аспекту. Справжнє значення цього вибуху ми побачимо лише з часом, але вже зараз з’являється все більше цікавих деталей.

Росія намагається максимально приховати наслідки підриву Кримського мосту. Вже в день вибухів окупаційна влада відкрила рух для легкового транспорту, щоправда однією смугою і обмеженою кількістю по 10 авто. 

Тієї ж ночі російська пропаганда намагалася переконати, що одразу відбулося відновлення залізничного руху. Але відео наступного дня показали, що на залізничному мосту продовжувалися роботи з вивезення вагонів із пальним. 

Кадри з місця демонструють не просто пошкодження – металеві конструкції та рейки фактично розплавлені. А це свідчить про високу температуру горіння. 

На чисельних відео пожежі також можна побачити, як паливо із залізничних цистерн потрапляє на металеві конструкції залізничного мосту в процесі горіння. Отже, металева конструкція мостових прольотів могла втратити свою міцність і деформуватися, що, звісно, вплине на подальшу експлуатацію мосту. 

Можливо, Росія не зупинить залізничний рух повністю, але зменшить норми допустимої ваги поїздів і їхньої швидкості. 

Вибух катера-камікадзе, фосфорні снаряди чи все-таки вантажівка. Факти, які змушують сумніватися в основній версії вибуху на Кримському мосту /Фото 1

Наскільки серйозними є наслідки вибуху для залізничного сполучення, ми побачимо згодом. 

Автомобільний міст, найімовірніше, не буде використовуватися для перевезення важкої техніки в найближчі тижні, а можливо, й місяці. Зараз Росія намагається демонтувати пошкоджені прольоти, але навряд чи цей процес буде швидким. 

Видання The Conversation наводить інженерний аналіз наслідків руйнування, та зазначає: «За звичайних обставин вибух і пошкодження, які ми бачили, призвели б до тривалого закриття та ремонтних робіт».

Що стало причиною вибуху на Кримському мосту

Найпопулярніша версія, яка зараз є, це версія російської ФСБ із вибухівкою всередині вантажівки. Щоправда в «розслідуванні» російських спецслужб знайшли масу невідповідностей. Зокрема, росіяни як доказ демонструють фото і відео вантажівки, в якій нібито було закладено вибуховий пристрій. Але на них зображені різні транспортні засоби, з різною кількістю коліс

У своєму розслідуванні BBC також має сумніви щодо версії з вантажівкою. «Я бачив багато великих автомобільних саморобних вибухових пристроїв, – сказав у коментарі ВВС британський армійський експерт із вибухівки. – Це не схоже». Більш правдоподібним поясненням, за його словами, є потужний вибух під мостом.

Основна альтернативна версія – підрив катера-камікадзе. На кшталт того, який був виявлений на узбережжі біля Севастополя наприкінці вересня. У квітні 2022 року Пентагон заявляв, що передає Україні «безпілотні надводні кораблі для завдань берегової оборони». Проте інших подробиць не було.

Також багато запитань викликає надто руйнівна сила вибуху. 

Один з експертів із вибухових пристроїв, яких опитували західні ЗМІ для оцінки вибуху на Кримському мосту, звернув увагу, що окрім вогняної кулі під час вибуху довкола розлітаються палаючі елементи, які нагадують заряд боєприпасів «термітів», які зазвичай називають фосфорними бомбами. 

Ці боєприпаси активно використовує Росія для масованих обстрілів українських позицій і міст. Зокрема, такі боєприпаси були використані під час останнього обстрілу Нікополя. 

Вибух катера-камікадзе, фосфорні снаряди чи все-таки вантажівка. Факти, які змушують сумніватися в основній версії вибуху на Кримському мосту /Фото 2

«Термітами» називають боєприпаси, в яких використовуються хімічні сполуки, що мають дуже високу температуру і тривалість горіння. 

Експерт із вибухонебезпечних предметів Міка Тайрі в інтерв’ю YLE, зазначає, що вибух спричинений матеріалом значно вищої якості, ніж звичайна вибухівка.

«Це стосується використання горючих металів, таких як алюміній, магній або терміт, для посилення вибуху. Під час вибуху палаючий метал поширюється на набагато більшу площу, ніж звичайна велика вогняна куля. Це пояснювало б, як від вибуху загорівся потяг, який знаходився за десятки метрів». 

«Терміти» здатні пропалити товстий метал залізничної цистерни й викликати пожежу на залізничному мосту. 

Україна захоплювала чисельні російські склади боєприпасів, у тому числі й з екзотичними снарядами, такими як термобаричні та «терміти». Тож у випадку, якщо підрив дійсно організовано українськими спецслужбами, вони могли використати для створення вибухового засобу російські снаряди.

Водночас західні аналітики підкреслюють, що планування й виконання такої операції є дійсно зразковим і потребує врахування дуже багатьох факторів. На підготовку могли піти місяці. Але цей удар може стати дуже болючим для військових планів Кремля. 

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні