Вихід на ринок вакцини проти COVID-19 приватних гравців пришвидшить вироблення колективного імунітету. Це дасть змогу забезпечити вакциною людей із середнім та високим рівнем доходу, а також корпоративний сектор, зацікавлений у вакцинації співробітників
На початку березня 2021-го року Індія, яка виробляє вакцину AstraZeneca, одною з перших країн у світі допустила до другого етапу вакцинації приватні медичні центри. Там їх майже 20 000, що двічі більше, ніж державних, у яких можна зробити щеплення безкоштовно. В приватні руки індійський уряд частково віддав вакцину задля прискорення темпів вакцинації, яка стартувала 16 січня.
В Україні, де імунізацію почали 24 лютого, низькі темпи вакцинації. Станом на 29 березня щеплено майже 212 896 чоловік, з яких лише дві людини отримали дві необхідні дози, свідчать дані МОЗ. «В Україні достатньо бажаючих вакцинуватися, темпи можуть бути більшими, але немає можливості, – каже Павло Ковтонюк, співзасновник «Українського центру охорони здоров'я». – План вакцинації настільки ускладнено та забюрократизировано, що іноді складається враження, що це для економії вакцини». За даними опитувань соціологічної групи «Рейтинг», проведених 18–19 березня, 37% опитаних лояльні до проведення вакцинації, 41% її критикують, у решти нейтральна позиція. Вузьким місцем Ковтонюк називає систему пріоритетизації, яку, за його словами, необхідно спрощувати.
Кожні повноцінно щеплених 10% населення прискорять темпи відновлення ВВП щонайменше на 0,2%, оцінює народний депутат України, викладач Київської школи економіки Ярослав Железняк. Але поки що, за його розрахунками, кожен локдаун на два-три тижні – це 0,5% прямих збитків для економіки.
Вихід на ринок приватних гравців пришвидшить вироблення колективного імунітету, кажуть Forbes декілька співрозмовників. Це дасть змогу забезпечити вакциною людей із середнім та високим рівнем доходу, а також корпоративний сектор, зацікавлений у вакцинації співробітників. «Вони хочуть вакцинуватися, але в них немає часу на черги. Насправді потрапити на відкритий флакон важко, треба ходити кілька днів», – пояснює виконавча директорка благодійного фонду «Пацієнти України» Інна Іваненко.
Але приватний сектор просто не може зайти на цей ринок. Чому?
Основна причина – зараз світові виробники віддають перевагу співпраці з урядами. До того ж вакцини зараз у дефіциті. «Контракти укладені наперед, і виробники не встигають поставляти за ними, тому на комерційний ринок не виходять», – пояснює Ковтонюк.
Ще одна перешкода – реєстрація вакцини. Наразі в Україні цей процес пройшли вакцини виробництва AstraZeneca, Sinovac та Pfizer. Проте, каже Ковтонюк, вони зареєстровані як такі, що підходять лише для екстреного використання. «На комерційний ринок так вакцину не можна дати, - пояснює він, - потрібно, щоб вона була зареєстрована по повній процедурі». Така ситуація наразі у всьому світі, не лише в Україні, проте уряди беруть на себе відповідальність і пускають вакцину в комерційний обіг. Наприклад, на Філіпінах та в Угорщині. Зокрема, в останній дозволили застосування семи вакцин, у тому числі тих, що не зареєстровані в ЄС, а також надали право використовувати їх у приватних клініках. При тому що саме в Угорщині найвища частка вакцинованого населення в ЄС, 21,6%, отримали першу дозу. Щоправда, поки що комерційна вакцинація не стартувала через недостатню кількість вакцини.
Дефіцит - головний аргумент і українських урядовців. «Україна жодним чином не обмежує можливість постачання вакцин від COVID-19 на приватний ринок, – запевняє заступник міністра охорони здоров'я і головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко. – Але маємо ситуацію, коли пропозиції про приватні постачання відсутні, тобто у приватних постачальників немає можливості привезти вакцину».
Коли закінчиться дефіцит
За даними дослідження McKinsey, у США та інших розвинутих країнах із достатньою кількістю вакцини за певних умов населення набуде колективного імунітету до жовтня 2021-го. Це призведе до спаду дефіциту на вакцину у світі, оскільки в США та Індії виробничі потужності переважно зайняті внутрішніми ринками. Співрозмовники Forbes прогнозують появу вакцини на приватному ринку не раніше літа-осені.
В Україні про закупку 3,1 млн доз для комерційного ринку домовилася група компаній «Лекхім», яка в січні підписала угоду з китайським виробником Sinovac. Але коли їх поставлять – невідомо. Спочатку український виробник ліків, як дилер, має виконати державне замовлення на 1,9 млн доз. Компанія 25 березня поставила лише перші 215 000 доз китайської вакцини.
Однак деякі гравці приватного ринку вже займають чергу за вакциною, яку «Лекхім» привезе для продажу. Наприклад, заявку на бронювання вакцини подала мережа АНЦ, яка присутня в 135 українських містах. «Ми почали перемовини ще в грудні. Один із дистриб'юторів, не буду його називати, вийшов на нас із пропозицією вивчити попит на китайську вакцину проти COVID-19, – каже Микола Щербина, генеральний директор мережі аптек. – Ми провели опитування покупців і сказали, що готові купувати вакцину».
Також Forbes знайшов у Харкові приватний медичний центр Your Baby, який забронював у «Лекхіму» вакцину. «Ми в січні їм подали заявку, на яку нам відповіли, що отримали. Але які ми в черзі та точних термінів поставки не знаю», – повідомив головний лікар центру Андрій Волянський.
В найбільшій приватній мережі медичних центрів «Добробут» перемовин не вели, в клініці «Оберіг» точної відповіді на питання щодо перемовин не дають.
Вартість вакцини для кінцевого споживача на ринку наразі невідома. В АНЦ лише кажуть, що ціну регулюватиме держава і максимальна націнка на вакцину не перевищить 10%. «Припускаю, що нам можуть дозволити і 2% націнки. Але ми будемо брати й при такому розкладі», – каже Щербина. За його розрахунками, в період активної вакцинації мережа потребуватиме 300 000–400 000 доз вакцини.
Приватники очікують на високий попит. Так, згідно з опитуванням АНЦ, яке проводилося за допомогою вайбер-бота у грудні минулого року, 42% заявили про готовність купити китайську вакцину, 58% – відмовилися. На початку березня в інтерв'ю виданню «Фокус» прем'єрміністр України Денис Шмигаль казав, що вакцина проти СOVID-19 у роздріб коштуватиме, як вакцини проти грипу та дифтерії, – 300–1200 грн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.