Остінський виробник військових автономних човнів Saronic, який стартував у 2022-му, залучає $175 млн для створення флоту морських дронів
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Венчурна фірма Andreessen Horowitz очолила раунд фінансування на $175 млн для стартапу Saronic, який виробляє військові автономні човни. Це вже не перша ставка цієї інвестиційної компанії на техностартапи в надії продати їхні продукти армії США.
У відповідь на запит Forbes Saronic підтвердила, що в липні закрила раунд фінансування Серії В за оцінки понад $1 млрд. Стартап, який не повідомляв про значні урядові контракти, але похвалився великими планами на зростання, вже залучав майже $70 млн від Point72 Ventures, 8VC і Lightspeed. Saronic розповіла, що липневі інвестиції надійшли від «нових і захоплених інвесторів, серед яких 8VC, Caffeinated Capital, Elad Gil і NightDragon».
«Той факт, що ця сфера приваблює гроші, що люди пропонують інновації та експерименти з речами, які на їхню думку справді потрібні [міністерству оборони], є дуже позитивним для цієї країни, – сказав гендиректор Діно Маврукас в інтервʼю Forbes. – Якщо ми вступимо у конфлікт, то рішуче переможемо. Для цього потрібен капітал.»
Andreessen Horowitz не відповіла на прохання про коментар, але підтвердила свою інвестицію у пресрелізі, що опублікувала Saronic.
Автономні військові технології в тренді
Saronic заснована у 2022-му Маврукасом, ветераном таємної групи морських котиків «Команда 6», і колишнім солдатом Військово-морських сил США Робом Леманом, який став комерційним директором. Їхня компанія сподівається створити тисячі безпілотних суден, які будуть своєрідним другим пілотом флоту військових кораблів США.
Суднобудівельні потужності військово-морського флоту Китаю суттєво перевищують американські потужності, що й занепокоїло співзасновників стартапу. А малі, дешеві та автономні човни можуть підсилити американців у Індійсько-Тихоокеанському регіоні. Замість того, щоб будувати нові високовартісні кораблі, Маврукас сказав, що Saronic бере участь у «зміні парадигми» в бік автономних систем.
Новоспечений статус єдинорога Saronic – це ще одна ознака зростання інтересу до оборонних технологій, а компанії, які ними займаються, залучають чималі інвестиції. Наприклад, виробник автономних збройних систем і дронів Anduril, якого підтримує Founders Fund, веде перемовини про залучення $1,5 млрд. Це може збільшити його вартість до понад $14 млрд, повідомила Bloomberg.
А німецька HelsingAI, яка виробляє ШІ-системи для європейських військових, цього місяця закрила раунд фінансування на майже $500 млн за оцінки понад $4,5 млрд, писав Forbes.
От тільки весь цей хайп підважує прохолодний ентузіазм уряду до укладання угод із молодими компаніями оборонних технологій. Огляд Silicon Valley Defense Group 100 компаній у сфері нацбезпеки з підтримкою венчурного капіталу доводить це. Ця сотня, хоч і залучила разом $54 млрд інвестицій, але урядових контрактів отримала на вдвічі меншу суму – та й то, більшість пішла SpaceX Ілона Маска.
Разом з тим, автономні військові системи, такі як у Saronic, що можуть нести на собі зброю, все одно привертають увагу інвесторів Кремнієвої долини та Пентагону. У квітні міноборони США оголосило, що отримало $500 млн для першого траншу в рамках програми Replicator, яка передбачає купівлю тисяч дронів і дешевих автономних систем для протидії китайській військовій загрозі. У пресрелізі міністерство повідомило, що отримало понад 100 заявок від компаній з «морської індустрії» і розраховує цього літа почати підписувати контракти на прототипи.
Морські дрони Saronic
Маврукас сказав, що у Saronic вже є кілька контрактів, але відмовився називати замовників чи суми свого виторгу. Відмовився він говорити й про те, чи бореться його компанія за контракт у програмі Replicator, але сказав, що вона є «чудовим прикладом того, про що ми говорили».
У Saronic вже є два прототипи морських дронів:
- двометровий Spyglass;
- чотириметровий Cutlass.
Обидва використовують сенсори для виконання самостійних місій без залучення людини-оператора. Їх було представлено під час нещодавніх навчань Військово-морського флоту, де, за словами компанії, вона продемонструвала здатність її суден рухатися роєм.
А цього тижня Cutlass випустила нову, більшу модель Corsair, каже Маврукас.
Гендиректор розповів, що з новими інвестиціями Saronic зможе швидко масштабуватися, набравши до кінця 2024-го понад 200 людей у штат і збільшивши виробництво морських дронів на заводі в Остіні до «сотень».
«Цей перехід до автономних пристроїв у веденні війни для того, щоб ми продовжили бути найпотужнішою армією світу», – каже Маврукас.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.