Українці масово змінюють провайдерів домашнього інтернету. У виграші Vodafone, «Укртелеком» Ахметова і дрібні компанії (але не у плюсі) /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Інновації
Дата

Українці масово змінюють провайдерів домашнього інтернету. У виграші Vodafone, «Укртелеком» Ахметова і дрібні компанії (але не у плюсі)

Українці масово змінюють провайдерів домашнього інтернету. У виграші Vodafone, «Укртелеком» Ахметова і дрібні компанії (але не у плюсі) Фото Колаж Анна Наконечна

Українці шикуються у черги до інтернет-провайдерів, що працюють навіть за відключення електрики. Які компанії виграють від цього

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

«У когось висить 1000 заявок на підключення абонентів, і він не встигає, а в когось зменшення абонбази й доходів», – описує ситуацію на ринку директор Департаменту з розвитку фіксованого інтернету Мінцифри Юрій Мацик.

Російські атаки на українську енергетику спровокували незаплановану міграцію клієнтів провайдерів домашнього інтернету. У виграші компанії, що працюють на сучасній технології PON. Їх послуги доступні навіть під час відключень електроенергії. Що залишається усім іншим?

Кому пощастило з PON, ADSL та енергонезалежністю

«Якщо у провайдера є PON, до нього стоїть черга», – каже телеком-експерт Олександр Глущенко. PON – passive optical network – відносно молода енергоефективна технологія підключення фіксованого інтернету. Для роботи потрібно заживити лише дві точки – технічний майданчик провайдера і Wi-Fi роутер користувача.

Завдяки цьому доступ до дротового інтернету є навіть тоді, коли в будинку чи цілому кварталі вимикають світло. Абоненту досить заживити роутер від повербанка чи іншого джерела або напряму підʼєднати інтернет-кабель до комп’ютера.

«Якщо порівнювати дані з доблекаутним періодом, в листопаді кількість заявок на підключення послуги зросла у п’ять разів», – підтверджує попит гендиректор Vega Cергій Скрипніков. Провайдер фіксованого інтернету – відносно новий напрям бізнесу «Vodafone Україна». Другий за розмірами гравець українського ринку викупив Vega у попереднього власника Ріната Ахметова у вересні 2021-го.

Vega, як і більшість українських провайдерів, не розкриває точну кількість користувачів. На момент угоди з Vodafone конкуренти оцінювали його базу у 60 000 абонентів. CEO оператора Ольга Устинова озвучувала амбітну мету у мільйон клієнтів до 2024-го – в зростання мали вкласти до 500 млн грн. Війна ці плани не змінила, казала вона в інтерв’ю Forbes у червні, прогнозовану суму інвестицій збільшили на 8%.

З 24 лютого Vega підключила понад 126 286 нових домогосподарств, каже Скрипніков. У цю метрику компанія рахує всі квартири і будинки, що мають технічну можливість підключити її послуги. Із осені зростання бази драйвить наявність GPON – одного з варіантів енергонезалежного підключення. Тож компанія наростила інвестиції у розширення покриття саме цією технологією, каже Скрипніков, не конкретизуючи суми.

Інший великий провайдер «Київстар» про свої кроки розповідає коротко й без деталей: «Пропрацьовуємо різні варіанти для зменшення залежності сервісу «Домашній інтернет» від електропостачання». Серед цих кроків – акумуляторні батареї, безперебійники на обладнання в будинках та модернізація оптичної мережі.

«Тільки у Києві маємо заявок на підключення до енергонезалежного інтернету – як на три місяці вперед порівняно з довоєнним темпом замовлень», – говорить гендиректор АТ «Укртелеком» Юрій Курмаз. Станом на жовтень 2022-го компанія Ріната Ахметова мала 300 000 абонентів оптоволоконної мережі.

«Укртелеком» має ще один козир – стару добру технологію ADSL, що передає дані телефонною лінією. Вона не надто популярна через низьку швидкість – до 24 Мбіт/с, проте теж менше залежить від електрики. Загалом енергонезалежним інтернетом забезпечені 60% абонентів «Укртелекому», додає Курмаз.

Як працює фіксований інтернет під час блекаутів

PON – енергоефективна технологія підключення фіксованого інтернету за допомогою пасивної оптичної лінії, яка не має на своєму шляху додаткових вузлів із обладнанням. Якщо заживлено обладнання на майданчику провайдера і роутер користувача, інтернет буде доступним.

ADSL – технологія попереднього покоління. Цифровий сигнал передається по аналоговій мідній телефонній лінії. Широко використовується «Укртелекомом», який мігрує на оптичну мережу останніх кілька років. Працює під час відключень електрики, якщо спеціальний модем та Wi-Fi роутер абонента заживлені від резервного джерела.

FTTB/FTTH – технології широкосмугового оптоволоконного доступу до інтернету, забезпечують високу швидкість. Залежно від конфігурації потребують живлення додаткових вузлів на шляху сигналу від провайдера до споживача. З’єднання може не працювати при відключенні електрики, якщо провайдер не забезпечив резервне живлення усього обладнання.

Генератори на всіх

На строкатому українському ринку працює понад 6000 провайдерів фіксованого інтернету, оцінює профільна асоціація ІнАУ. Левова частка гравців – дрібні й середні локальні компанії.

Невеликі і гнучкі провайдери й стали бенефіціарами блекаутів. «Вони не мають таких розгалужених мереж, «зоопарку» технологій і швидше можуть реагувати на зміни», – каже Глущенко. Наприклад, київський провайдер OKinet адаптував тарифи й пропонує абонентам за договірною ціною безперебійник для домашнього обладнання.

Старожилам ринку важче. «У великих містах основний бум побудови мереж відбувся 10 років тому на технологіях FTTB/FTTH», – пояснює Олександр Глущенко. 

Їх мінус – на шляху від провайдера до користувача є вузли, які потрібно додатково заживлювати. Якщо на кожному із них не встановили генератор чи акумулятор, під час відключень світла інтернету в абонента не буде. 

Європейські фонди, за інформацією Мацика, вже завезли в Україну телеком-обладнання на $1 млн. Його розподілили між провайдерами, проте більшості компаній треба дбати про енергонезалежність самотужки. А доти абоненти перетікатимуть до конкурентів.

Більшість абонентів присутнього у 10 містах оператора Lanet підключені за допомогою залежної від електрики FTTB. На PON – лише шість житлових комплексів у столиці. «Дві третини обладнання до повномасштабного вторгнення було модернізовано для роботи від акумуляторів, чверть вже була з батареями», – каже CEO Lanet Мар’ян Івасюк.

Для решти провайдер законтрактував понад 6000 акумуляторів і зарядних пристроїв – на доставку цієї партії потрібно 10 тижнів. Ще 7000 елементів живлення пожертвували самі клієнти Lanet. Попри труднощі, відтоку клієнтів немає, стверджує Івасюк. «Листопад став рекордним щодо лютого, а за грудень ми очікуємо виходу на показники січня», – описує він динаміку нових підключень.

Чи допоможуть всі ці інвестиції бізнесу? Резервне живлення обладнання – кризове й не надто вигідне рішення. Акумулятори зношуються і не встигають заряджатися, якщо інтервал між відключеннями світла замалий. У статті витрат провайдерів додалось паливо для генераторів. «Зараз година електроенергії коштує їм набагато дорожче, ніж година звичайного електроживлення», – додає Мацик.  

«Укртелеком» зарезервував усі магістральні та найважливіші інтернет-вузли 750 генераторами із запасом палива на 24–48 годин роботи, розповідає Курмаз. Споживання із початку жовтня – понад 250 т дизпалива. 

На питання про фінансові прогнози провайдери воліють відмовчуватися. Lanet закуповує акумулятори нового покоління із довшим терміном експлуатації, що потребують менше обслуговування. «Окупаються за 6–8 місяців», – коротко відповідає Івасюк.

Суттєвих змін у фінансових показниках не очікує і Vega. На хвилі попиту і бажання забезпечити якомога більше людей звʼязком, провайдер поспішає максимально наростити покриття.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні