«Нафтогаз» у мініатюрі Компанії Зіновія Козицького бурять свердловини, видобувають газ, будують газогони, сонячні та вітрові електростанції. Фото Павло Паламарчук
Категорія
Найбагатші
Дата

Мільйони на мізері. У газовій галузі, де заправляють чиновники й олігархи, непомітно виріс новий гравець. У чому секрет Зіновія Козицького

7 хв читання

«Нафтогаз» у мініатюрі Компанії Зіновія Козицького бурять свердловини, видобувають газ, будують газогони, сонячні та вітрові електростанції. Фото Павло Паламарчук

Спільна загроза об’єднує. У липні 2014 року топменеджери газових компаній Віктора Пінчука, Ріната Ахметова та Ігоря Коломойського сіли за один стіл разом з керівництвом свого головного конкурента – державного «Нафтогазу». «Коболєв влаштував зустріч із Яценюком, щоб ми переконали його відмовитися від високої ренти, – розповідає один з учасників зустрічі, що побажав зберегти анонімність. – Ми погрожували взагалі зупинити буріння». Незабаром неформальне об’єднання газовиків стало Асоціацією газовидобувних компаній України (АГКУ), а наприкінці 2015-го податки було знижено. 

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Власника групи компаній «Західнадрасервіс» Зіновія Козицького на зустріч з Яценюком не кликали. До асоціації його запросили тільки в червні 2021 року, коли його компанію вже важко було не помітити. «Газовий бізнес завжди вважався вотчиною президентів та олігархів, і Козицького просто проігнорували, – згадує директор компанії ExPro Consulting Геннадій Кобаль. – У підсумку самі не помітили, як на ринку виріс конкурент, котрий уже дихає їм у спину».

Компанії Козицького добувають 0,8 млн кубометрів газу на добу. Це більше, ніж виробляють газовики з Poltava Petroleum Коломойського і «Гео Альянсу» Пінчука. І майже стільки ж, скільки Smart Holding Вадима Новинського.

Як Козицькому вдалося вписатися в міжсобойчик олігархів?

Поки майбутні учасники першої десятки Forbes набували статки, Козицький займався роботою для душі – завідував відділенням у Кульпаркові, або львівській психіатричній лікарні. Він також давав особисті консультації як психотерапевт, займався мануальною терапією, лікував голковколюванням. «В області багато хто досі пам’ятає батька як хорошого лікаря, який допомагав людям позбутися хвороб», – говорить молодший син Козицького Степан, 35, який керує газовим бізнесом «Західнадрасервісу».

Стартовий капітал Козицький-старший заробив, покинувши лікарську практику і зайнявшись імпортом ліків та медичного обладнання. «На початок 2000-х за нашими регіональними мірками батько вже був заможним бізнесменом», – каже Козицький-молодший. Коли в 2004 році держкомпанія «Надра України» шукала інвесторів для буріння нових свердловин у Західній Україні, Козицький, знайомий з одним із топменеджерів держкомпанії, знайшов інвестиції і вклався в цей бізнес. Не обійшлося без талану. «Перші сім свердловин виявилися продуктивними, – згадує Зіновій Козицький, 65. – Ми одразу почали добре заробляти».

У Козицького в холдингу 24 компанії, в яких працює понад 700 людей. Вони бурять свердловини, будують газопроводи, сонячні й вітрові станції, торгують електроенергією. У квітні 2021 року Forbes оцінив його активи в $109 млн.

Більшість українських приватних компаній бурять у Полтавській і Харківській областях – в районі Дніпровсько-Донецької западини. Цей регіон газовики іноді називають українським Техасом. «У 2014 році, коли слідом за «Укргазвидобуванням» усі почали інвестувати в Полтавську область, у Полтаві іноді було неможливо знайти вільний номер у готелі», – згадує Степан Козицький.

Козицький видобуває газ на заході країни. Для більшості газовиків Львівська або Івано-Франківська області, де нафту й газ добувають з XIX століття, – перегорнута сторінка. За оцінкою АГКУ, на цей регіон припадає 12% покладів і 5,5% виробництва українського газу. «Всі думають: що там шукати, якщо найбільші родовища вважалися виснаженими вже в 1960-х роках?» – каже Кобаль з ExPro Consulting.

У Козицького інша думка. За 17 років у галузі він не виходить за межі регіону, який хтось вважає безперспективним. І отримує результат. Його компанії відкрили 10 родовищ і пробурили 84 свердловини, 59 із них виявилися продуктивними. «Рівень успішності – 70%», – каже Зіновій Козицький. Середній показник по галузі – 33%. Виторг газового бізнесу «Західнадрасервісу» зріс з 66 млн грн у 2015 році до 637 млн грн у 2020-му, доходи всієї групи минулого року сягнули 2,6 млрд грн.

На відміну від галузевих важкоатлетів, Козицький не може інвестувати десятки мільйонів доларів. Він полює не за великою рибою, а за тією, яку легше зловити. Судіть самі. У травні 2021 року «ДТЕК Нафтогаз» завершив буріння свердловини на 5450 м у Харківській області. У червні Burisma пробурила в тому ж регіоні свердловину завглибшки 6620 м. Компанія Козицького рідко бурить глибше, ніж на 1500 м.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Нова свердловина «ДТЕК Нафтогазу» дає 450 000 куб. м газу на добу, Burisma – понад 100 000 куб. м, «Західнадрасервіс» зазвичай задовольняється 10 000–12 000 кубометрів. «Вони дуже раділи, коли відкрили родовище, свердловина з якого давала близько 20 000 кубів на добу, – каже колишній CEO «Укргазвидобування» Олег Прохоренко. – Для компаній нашого рівня такі обсяги – мізер». Але те, що для великих компаній мізер, для Козицького бізнес-модель: нижчі витрати на буріння дозволяють зменшити собівартість і більше заробляти на менших обсягах.

Більш низька собівартість дозволяє Козицькому продавати газ дешевше за конкурентів. «Свердловина глибиною 1000 м обійдеться приблизно в $1 млн, – розповідає Кобаль. – На глибинах 5000– 6000 м вартість може досягати і $25 млн – через вищі ризики, особливо якщо у компанії немає своїх бурових установок». «Вони завжди дають дуже хорошу ціну», – говорить заступник начальника відділу енергопостачань виробника плитки та сантехніки Cersanit Ксенія Шпір. Завод Cersanit у Житомирі купує газ у компаній Козицького з 2015 року.

На руку Козицькому і те, що великі обсяги газу, який видобувають усередині України, рідко потрапляють на вільний ринок. «ДТЕК Нафтогазвидобування» спочатку створювалося, щоб добувати газ для внутрішніх потреб групи СКМ, такі ж цілі – постачання газу на свої підприємства – у Smart Holding Новинського і «Гео Альянсу» Пінчука. «Для ринку компанії Козицького мають величезне значення, – говорить Кобаль. – Вони завжди продають вільно, і в них можна придбати передбачуваний обсяг».

Принцип більш доступної ціни Козицький-старший застосовує і в супутніх бізнесах, наприклад при бурінні свердловин для інших компаній: «Ми просто запропонували меншу ціну», – пояснює Козицький-старший перемогу у великому тендері державного «Укргазвидобування».

Інша перевага Козицького – швидкість. «Великі компанії витрачають по кілька місяців, аби затвердити бюджети на буріння, у Козицького на це може піти один вечір», – каже Кобаль. Рішення не тільки швидко приймають, а й втілюють без зволікань. «Наш рекорд зі швидкості буріння – свердловина глибиною 1370 м за 11 робочих днів», – розповідає Степан Козицький. У багатьох конкурентів на буріння свердловини могло йти від кількох місяців до пів року, згадує колишній директор з буріння Burisma Олександр Потернак. Burisma була винятком з цього правила: у 2010–2018 роках компанія завершувала по 20–25 свердловин на рік, тоді як переважна кількість приватних конкурентів – не більше п’яти нових свердловин. Середня швидкість буровиків «Західнадрасервісу» – 10–12 свердловин на рік.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Чи допомагає диплом психотерапевта в енергетичному бізнесі? «Звичайно, – відповідає Козицький-старший. – Я завжди намагаюся ставитися до людей з емпатією». У його компаніях співробітників вітають не лише з днями народження, а й із сімейними святами, наприклад зі вступом дітей до університетів. «У нас сімейна компанія, – говорить бізнесмен. – Багато хто працює по 10–15 років, плинність кадрів мінімальна».

Далекий від енергетики, Козицький зібрав фахівців з гарною експертизою. Відділом геології керує Володимир Іванишин – заввідділення Українського державного геологорозвідувального інституту у Львові. «Серед геологів у нас двоє докторів наук і двоє кандидатів», – пишається власник «Західнадрасервісу». «Судячи з цифр, геологи у них тямущі», – каже Прохоренко. 

Зелену енергетику Козицький покликав розвивати Ярослава Шпака, який будував експериментальні сонячні станції в Криму ще за радянської влади. Після здобуття незалежності Шпак тривалий час керував Львівобленерго.

•••

Червень 2012 року, особняк часів Австро-Угорської імперії на площі Міцкевича у Львові. В офісі компанії Західнадрасервіс працівники прокуратури проводять обшук. Нещодавно Держгеонадра призупинили дію ліцензій компанії, а силовики відкрили кримінальну справу за підозрою в несплаті податків. Зіновію Козицькому кілька разів пропонували розв’язання всіх його проблем. В обмін на частку в бізнесі. Він уникав зустрічей із рекетирами, близькими до влади. «Я завжди чемно відмовлявся», – згадує Козицький-старший. Завдяки фінансовим запасам минулих років йому вдалося протриматися, але він дуже ризикував. «Невдовзі після Майдану всі справи було закрито і ліцензії відновлено, – каже Степан Козицький. – Якби не Революція гідності, бізнес міг розоритися».

Уміння тримати удар виручало Козицького неодноразово. У 2019 році держава перестала вчасно платити за зеленим тарифом, у 2020-му через пандемію катастрофічно впали ціни на всі енергоносії. Виторг «Західнадрасервісу» знизився в 2020 році на 14%, до 637 млн грн.

Щоб застрахуватися від примхливої кон’юнктури, Козицький інвестує в інші галузі. Почав із суміжних: одна з компаній групи будує трубопроводи для інших газовидобувників, інша – бурить для них свердловини. На 1500 га у Львівській області Козицький вирощує пшеницю, ріпак, кукурудзу і сою. А в 2016 році за підказкою старшого сина Максима Козицькі придбали франшизу німецької Nextbike, що спеціалізується на прокаті електровелосипедів і самокатів. Потім запустили схожий бізнес у Львові, але вже під своєю торговою маркою – Bikenow. Обидві компанії здають в оренду близько 4000 велосипедів у Львові, Франківську, Харкові, Одесі, Вінниці та Києві. Інвестиції, близько $2 млн, мають окупитися в 2022–2023 роках.

Мільйони на мізері. У газовій галузі, де заправляють чиновники й олігархи, непомітно виріс новий гравець. У чому секрет Зіновія Козицького /Фото 1

Dream Team. У групі «Західнадрасервіс» працює понад 700 осіб. Фото Павло Паламарчук

Бізнес Козицького – сімейний не лише в переносному сенсі слова. Тривалий час головними напрямами керували двоє його синів. Максим розвивав альтернативну енергетику в компанії «Еко-Оптіма», Степан – газовий бізнес і послуги буріння в компанії «Горизонти». У 2016-му Максим навіть потрапив на обкладинку Forbes – на той час американський власник ліцензії вже відкликав її у компанії УМХ, що належала Сергієві Курченку. Цю обкладинку йому пригадують досі, хоча Максим Козицький у лютому 2020 року пішов із бізнесу, щоб очолити Львівську обладміністрацію. «Коли [Максим Козицький] просить субвенції на якісь інфраструктурні проєкти, я йому у відповідь обкладинку Forbes: «Брате, у тебе все нормально в житті, навіщо тобі гроші – ти ж олігарх», – жартує заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко, відповідальний за інфраструктурні проєкти та регіональну політику.

Динамічне зростання «Західнадрасервісу» помітили й конкуренти. «На успішну роботу Козицького варто звернути увагу, ми зацікавлені в роботі в цьому регіоні», – говорив в інтерв’ю ExPro Consulting Максим Вітик, директор нафтогазівського дивізіону «Розвідка та видобуток».

Як бути регіональній компанії, коли на її територію зазіхають національні чемпіони? Нова ідея Степана Козицького – почати надглибоке буріння у Львівській області в надії виявити нові поклади.

«Ми сподіваємось, що знайдемо автохтонні родовища, які можуть забезпечити газом усю Україну», – каже Степан. Ці поклади він називає українськими Еміратами. Нові Васюки? Як подивитись. 64% усіх свердловин у Західній Україні – завглибшки менше 3000 м, лише 10% – глибше 5000 м. В «українському Техасі» ДТЕК і Burisma бурять глибоко і знаходять великі родовища.

У 2022 році «Західнадрасервіс» планує інвестувати близько $20 млн і пробурити першу у своїй історії свердловину на 5000–6000 м – у рази глибше, ніж зазвичай. Різке подорожчання газу додає впевненості в завтрашньому дні і підвищує апетит до ризиків. Козицький-старший певен в успіху сина. Досі інтуїція його не підводила. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні