Категорія
Війна
Дата

Скільки можуть коштувати знищені російські літаки в Криму. Розрахунки Forbes

Американська компанія Planet Labs опублікувала супутникові знімки аеродрому — на них видно, що тоді поблизу летовища стояло понад 20 літаків. /Planet Labs Inc./RFE/RL/radiosvoboda.org

Американська компанія Planet Labs опублікувала супутникові знімки аеродрому — на них видно, що тоді поблизу летовища стояло понад 20 літаків. Фото Planet Labs Inc./RFE/RL/radiosvoboda.org

9 серпня на аеродромі «Саки» поблизу селища Новофедорівка в Криму відбулася серія вибухів. Різні джерела повідомляють, що було знищено від 8 до 24 одиниць російської авіатехніки – переважно винищувачів та розвідників. Forbes порахував їх вартість залежно від кількості та класифікації.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

На аеродромі «Саки», що за 20 км від Євпаторії, базується 43-й окремий морський штурмовий авіаполк Чорноморського флоту і, ймовірно, звідси завдають ударів по півдню України. 

За кілька годин до вибухів американська компанія Planet Labs опублікувала супутникові знімки аеродрому – на них видно, що поблизу летовища стояло понад 20 літаків. Переважно винищувачі Су-30СМ та розвідники Су-24МР, один важкий військово-транспортний Іл-76 та декілька гелікоптерів, сказав спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Спираючись на різні джерела, Forbes підрахував, що перед вибухами на аеродромі розміщувалась авіатехніка вартістю $650 млн – $850 млн.

Україна офіційно не підтвердила, що ЗСУ причетні до вибухів. У Росії говорять, що їх причина – недбальство та займання складів з авіаційними боєприпасами. Ця версія викликає сумніви, бо на перших відео з місця та на супутникових фото видно, що поблизу летовища майже одночасно пролунало кілька вибухів, відстань між якими близько 750 метрів. 

Planet Labs Inc./RFE/RL/radiosvoboda.org

На знімках після вибуху видно значну кількість знищеної та пошкодженої техніки, руйнувань зазнали технічні будівлі. Фото Planet Labs Inc./RFE/RL/radiosvoboda.org

Серед інших версій – удар із РСЗВ HIMARS ракетою ATACMS з дальністю до 300 кілометрів (офіційно в Україну не постачалися), удар українською протикорабельною ракетою «Нептун» або американською Harpoon, атака з БПЛА або диверсія. Жодна з версій поки не підтверджена фактами. 

На знімках після вибуху видно значну кількість знищеної та пошкодженої техніки, руйнувань зазнали складські будівлі. При цьому в Росії у день вибуху повідомляли, що літаки залишились неушкодженими.

Forbes оцінює приблизну вартість російських військових літаків (в деяких випадках можуть бути обставини, які значно впливають на ціну окремих одиниць):

  • Су-30СМ – $50 млн
  • Су-24МР – $6 млн
  • Іл-76 – $86 млн.
Shutterstock

Винищувач Су-30СМ – $50 млн Фото Shutterstock

Скільки коштували літаки, знищені в Криму

  • Президент Зеленський у вечірньому відеозверненні до українців 10 серпня сказав, що Росія втратила на аеродромі «Саки» 9 військових літаків. Аналогічну кількість наводять українські розслідувачі «Схем». Які саме літаки було знищено – не уточнюється. Якщо припускати, що всі дев’ять втрачених літаків були дешевшими Су-24МР, то загальна сума втрат Росії – приблизно $55 млн, а якщо дорожчими Су-30СМ – $450 млн. 
  • Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) та The New York Times пишуть, що на аеродромі згоріли щонайменше вісім російських літаків «на десятки мільйонів доларів», не згадуючи які саме.
  • Проєкт розвідки з відкритих джерел UA Weapons Tracker підрахував, що на аеродромі в Новофедорівці було знищено щонайменше 11 літаків – п’ять винищувачів Су-30СМ та шість ударно-розвідувальних літаків Су-24МР. У такому разі вибухи в Новофедорівці коштували Росії приблизно $300 млн. Розвідники припускають, що зруйнованої авіатехніки може бути більше – імовірно, окрім підтверджених 11, було знищено ще чотири літаки, але поки це не доведено.
  • Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm стверджує, що супутникові знімки не показують усіх наслідків удару. За даними їхніх джерел із Криму, втрати авіатехніки росіян після удару складають: вісім Су-27, чотири Су-30СМ, п’ять Су-24, шість Мі-8 та один Іл-20 на загальну суму приблизно $380 млн.
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні