В Україні почне працювати закон про фрилансерів. Що він змінює для працівників та бізнесу /Shutterstock
Категорія
Гроші
Дата

В Україні почне працювати закон про фрилансерів. Що він змінює для працівників та бізнесу

3 хв читання

Shutterstock

Який договір укласти з фрилансером? Скільки годин на тиждень може працювати співробітник-фрилансер? Які податки доведеться платити? Пояснює податковий консультант Віталій Смердов

⚡️ Хто, на вашу думку, заслуговує на звання «Підприємець року 2024»? Дізнайтесь більше про кожного з кандидатів та проголосуйте за посиланням. Ваш голос визначить переможця номінації «Вибір аудиторії».

Трудове законодавство в Україні не настільки гнучке, як вимагають бізнес та працівники. Крім податкової складової, це одна з причин, чому замість офіційного оформлення трудових відносин підприємці обирають оформлення договорів з підприємцями.

Тому бізнес позитивно оцінює ухвалення Радою поправок до Кодексу законів про працю на базі законопроєкту №5161.

Що змінює закон

Він дозволить оформляти трудові договори без встановлення певного часу виконання.

При цьому роботодавець не гарантує, що надаватиме таку роботу постійно, але в якості мінімальної гарантії зобов'язаний оплачувати, як мінімум, 32 години на місяць, навіть якщо протягом місяця роботи виконувалося менше.

Таким чином, якщо роботу протягом місяця не доручали або доручали в обсязі менше ніж 32 години на місяць, працівник повинен отримати винагороду з розрахунку 32 години.

Чи є обмеження на укладання трудових договорів із фрилансерами

Так є. Їх загальна кількість не повинна перевищувати 10% від усіх трудових договорів, які укладені одним роботодавцем. При визначенні цього критерію, ймовірно, мають бути враховані всі трудові договори, зокрема термінові, з сумісниками на неповний робочий час, а також трудові договори з працівниками, за якими зберігається робоче місце.

Якщо загальна кількість трудових договорів не перевищує 10, то дозволяється укладати лише один трудовий договір із фрилансером. При цьому законопроєкт сформульований так, що це правило поширюється лише на роботодавців – фізичних осіб.

Для роботодавців – юридичних осіб із кількістю трудових договорів до 10 укладати трудові договори з фрилансерами не можна.

Інші критерії – вид діяльності, обсяг доходів чи активів – не враховуються.

Чи може роботодавець забороняти фрилансеру укладати такі договори з іншими роботодавцями

Не має права, про це прямо зазначено в законопроєкті.

Чи є обов'язкова форма трудового договору з фрилансерами

Договір укладається письмово. При цьому якоїсь форми, обов'язкової до використання, не буде – лише приблизна, яку має розробити та затвердити Мінсоцполітики.

Тобто форму роботодавець може розробити самостійно. При цьому договори мають містити кілька додаткових обов'язкових реквізитів.

1. Спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи, який має бути достатнім для своєчасного виконання завдань.

2. Інтервали, впродовж яких від працівника можуть вимагати виконувати роботу (базові години та дні). Кількість базових годин не повинна перевищувати 40 на тиждень, а кількість базових днів не може перевищувати шість днів на тиждень.

3. Спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову виконувати її, якщо роботодавець вимагає виконання роботи поза базовими днями та годинами або повідомив його про наявність роботи з порушенням мінімальних строків.

4. Можливість прописати в договорі додаткові підстави щодо його припинення. Вони мають бути пов'язані зі здібностями або поведінкою працівника, або іншими причинами економічного, технологічного чи структурного характеру.

Тобто перелік причин для розірвання є широким. І всі вони будуть вважатися розірванням не з ініціативи роботодавця – для визначення підстав використовуватиметься п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП. У разі такого припинення договору не потрібно виплачувати вихідну допомогу.

Як обкладатиметься податками та ЄСВ оплата за трудовими договорами з фрилансерами

Обкладання ПДФО та військовим збором жодних особливостей не має – до заробітної плати застосовується 18% ПДФО та 1,5% військового збору.

Із ЄСВ цікавіше. Заробітна плата за трудовими договорами з фрилансерами може не перевищувати мінімальної бази ЄСВ. Тому законопроєктом також передбачені поправки до закону про ЄСВ – до таких договорів правило мінімальної бази ЄСВ не застосовується. А застосовуватиметься до фактичного розміру винагороди.

Якщо президент підпише закон, в Україні з'явиться гнучкий інструмент, який дозволить без значних втрат (зокрема втрат по ЄСВ) залучати працівників для виконання періодичних завдань. Бізнес оцінить такий крок дуже позитивно.

Коли закон набирає чинності

Він набуде чинності з дати, що настає за днем його офіційного опублікування. На дату публікації тексту його ще не опубліковано, це відбудеться лише після його підписання Президентом України. Причому його було відправлено на підписання ще 19 липня, але так і не було підписано.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд