Микола Точицький – новий міністр культури та стратегічних комунікацій і ще один виходець з Офісу президента. Рішення про його призначення Верховна Рада ухвалила 5 вересня. Хто такий Точицький, з яким досвідом він заступає на посаду та яких рішень від нього очікують діячі кіно, музики та видавці.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Попередня посада Точицького – заступник керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Він працював заступником міністра закордонних справ (2021–2024), коли МЗС очолював Дмитро Кулеба. У період 2016–2021 років Точицький був представником України при Європейському союзі та за сумісництвом послом України в Бельгії та Люксембурзі, йдеться у профайлі «Чесно».
У нового міністра культури дві освіти – філологічна та юридична. У 1993 році він отримав спеціальність філолога та перекладача французької та англійської мов у КНУ ім. Т. Г. Шевченка. У 1995-му закінчив Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Т. Г. Шевченка і став юристом-міжнародником.
Forbes надіслав запити до майже двох десятків діячів культури. Більшість нічого не знає про діяльність Точицького. Він був одним із претендентів на пост міністра МЗС, розповідав Forbes проінформований співрозмовник у команді президента. То чому він очолив саме Міністерство культури та стратегічних комунікацій?
«Маємо посилити боротьбу з дезінформацією, а для цього потрібен кандидат з міжнародним досвідом», – написав у своєму телеграм-каналі голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
Завдання нового міністра культури Миколи Точицького
Серед нагальних завдань Мінкульту – посилення культурної дипломатії та краща залученість донорів інших країн до відновлення культурної спадщини в Україні, резюмувала в коментарі «Суспільному» заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук. Ще одне завдання Точицького – боротьба із дезінформацією.
«Все свідоме дієве життя провів у дипломатії, й частиною завдань було поширення і зміцнення культурної ідентичності України за кордоном», – розповідав про себе Точицький на засіданні профільного комітету. Загалом він присвятив дипломатії 33 роки.
З новим міністром прийшла оновлена назва міністерства: замість Міністерства культури та інформаційної політики – Міністерство культури та стратегічних комунікацій. Другу частину назви принаймні частково виправдовує телемарафон «Єдині новини». «Марафон був, є і буде, – казав Точицький на засіданні. – Потрібно шукати форми, щоб була зацікавленість у громадськості». У бюджеті 2024 року на фінансування марафону «Єдині новини» виділено 1,5 млрд грн.
Бюджет Мінкульту від уряду на 2024 рік – 10,7 млрд грн. За підрахунками Кравчук, які вона озвучила на засіданні, це – вартість двох днів війни. Як Точицький залучатиме додаткові гроші? Завдяки зв’язкам із «британськими, французькими, канадійськими та іншими колегами», сказав він на засіданні.
Зранку 5 вересня Точицький отримав повідомлення від партнерів з Великої Британії: «Коли зустрінемося, щоб обговорити наші бюджетні можливості, щоб допомогти та правильно спрямувати?». «Йшлося про стратегічну комунікацію, – говорить міністр. – Але про культурні надбання ми не забудемо так само».
На що очікує культура?
«Рішення несподіване, але очікування маю позитивні», – каже про призначення співзасновник Film.ua Group Сергій Созановський. Точицький – потужний дипломат, якого добре знають у світі, сходяться у думках співрозмовники Forbes. «Він представляв Україну на міжнародній арені, тому розуміє, наскільки важливо говорити з іноземцями про нашу літературу, кіно, музику», – каже генеральна директорка Vivat Юлія Орлова.
«Загалом його послужний список каже про те, що Точицький – непоганий менеджер, – говорить Созановський. – Це саме те, що потрібно галузі».
Призначення Точицького – сигнал до посилення впливу українських культурних інституцій за кордоном, каже генеральний директор Національного театру ім. Івана Франка Євген Нищук. «Театральне мистецтво є серйозним дипломатичним інструментом, завдяки якому можна вирішувати навіть важливі державні справи», – впевнений він. Приміром, показу фрагмента вистави «Конотопська відьма» на Саміті миру в Швейцарії аплодували понад 100 лідерів світу.
«Точицький був ефективним послом і багато зробив на ниві культурної дипломатії в Європі», – додає керівник кінокомпанії «Артхаус Трафік» Денис Іванов. Коли його команда організовувала фестиваль Українського кіно в Брюсселі, Посольство України у Бельгії на чолі з Точицьким їх підтримало.
«Точицький у часи своєї каденції був гарним партнером – небайдужим, виконував обіцянки, рухав справи, переймався, не робив «для галочки», – каже Іванов. – Очолювати міністерство – це зовсім інша специфіка, але мій досвід співпраці – повага і вдячність».
Поки представникам культурної галузі важко сформувати очікування від нового міністра – занадто мало вони знають про Точицького. «Вірю, міністра хвилюватиме, що Україна не використовує на повну потужність мистецький потенціал, – каже генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов. – У деяких країнах ЄС креативні індустрії приносять понад 50% ВВП».
«Справжній дипломат має почати з того, що було складно зробити попередникам – побудувати якісні та ефективні канали комунікації держави з креативними індустріями», – резюмує продюсер Михайло Ясинський.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.