Софія Швець, CEO Let’s Enhance. Ілюстрація Анна Наконечна /з особистого архіву
Категорія
Життя
Дата

Софія Швець щодня працює по 12–14 годин. Як планування допомагає співзасновниці Let’s Enhance досягати цілей та не вигорати

5 хв читання

Софія Швець, CEO Let’s Enhance. Ілюстрація Анна Наконечна Фото з особистого архіву

За два дні до початку локдауну співзасновниця та CEO стартапу Let’s Enhance Софія Швець переїхала до Сан-Франциско. Заклади закривалися, компанії змінювали графіки. Адаптуватися ставало все складніше. Впоратися Швець допомогла система планування, яка дає змогу досягати цілей, не вичерпуючи ліміти сил

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Робочий день підприємиці починається о 5:45, а завершується о 22:00. «Мені потрібен «солдатський режим» для дзвінків з українськими колегами, – пояснює Швець. – Наша різниця в часі – 10 годин». 

Після переїзду вона намагалась постійно бути на зв’язку з київською командою. Що в результаті? Поява ранніх ознак вигорання – зникнення енергії та апатія. Тоді Швець вирішила підійти до планування більш ретельно. Всі зміни графіку вона тестувала, доки за чотири місяці не знайшла найбільш комфортний режим. 

Софія Швець розповіла Forbes, як створити інтенсивний графік, але при цьому встигати відпочивати та отримувати задоволення від життя. Пряму мову скорочено й відредаговано для зрозумілості.

– Частина моїх друзів у Сан-Франциско працює за схожим графіком і прокидається о 5:00. Я о цій порі почуваюсь більш розбитою, ніж о 6-й. Думаю, це пов’язано з фазами сну, які я відслідковую за допомогою Oura Ring. Наприклад, під час RЕM-фази відновлюється функція мозку. На ній побудована креативна енергія та генерування ідей. Для людей, які займаються інтелектуальною діяльністю, дуже важливо її не переривати. Я майже перестала вживати алкоголь, бо доведено, що він порушує RЕM-фазу. Але келих вина за вечерею за три години до сну можу собі дозволити. 

Для підвищення якості сну час пробудження та засинання має бути однаковим і в будні, і у вихідні. Тому в суботу-неділю я встаю о 7, а не о 6. Радикально не змінюю час, щоб не розбалансовувати організм.

Мій єдиний повноцінний вихідний – субота. Я дуже люблю вибиратися за місто: в Каліфорнії красива природа і місця для хайкінгу. Тут це як національний спорт. Мене дуже сильно перезавантажує фізична активність, тому часто на вихідних ми з друзями збираємось і хайкаємо. 

Під час відпочинку не ставлю собі цілей та дедлайнів. Єдина сфера, де я це роблю, – бізнес. Часто трапляються дуже завантажені періоди, коли доводиться працювати по 12–14 годин на добу протягом кількох місяців. Тому в інших сферах, щоб поповнювати ресурс енергії, я стараюсь робити те, що мені її дає. 

Неділя – день рефлексії та планування. Тоді я виконую стратегічну роботу, читаю дослідження нашої індустрії. Цей час дуже важливий, щоб подивитися на тренди ринку. В операційній діяльності ти цього не можеш робити. Це два різних типи мислення.

Для спонтанних дій нагоди випадають нечасто. Якщо проєкт на стадії фандрейзингу – працюєш у дві зміни. Тоді відволікання заважають, потрібен фокус. Але в такому режимі довго жити не можна. Мозку дуже складно працювати в умовах невідомості, бо вона забирає відчуття безпеки і виникає стрес. У дуже інтенсивний період потрібно запланувати його кінець, щоб можна було собі сказати: ще три тижні і буде легше. Також варто визначити свою нагороду – відпустку чи ще щось. 

Я не можу ходити в довгі відпустки, поки працюю в режимі СЕО стартапу на ранній стадії. Мій ідеальний варіант – щоквартальна мінівідпустка. Я беру вихідні у п’ятницю, понеділок і, можливо, четвер. Виходить чотири–пʼять днів. Від цього не страждає команда, а я встигаю перезавантажитися. Але є умова: мені потрібно кудись поїхати. Минулого року ми з друзями були на озері Тахо і ходили по 10 кілометрів у день. Три дні такого інтенсивного періоду класно заряджають, щоб повернутися знову в бій. 

з особистого архіву

Софія Швець, CEO Let’s Enhance: Під час відпочинку не ставлю собі цілей та дедлайнів. Єдина сфера, де я це роблю, – бізнес. Фото з особистого архіву

Якщо сили закінчуються раніше, потрібно собі в цьому зізнатися і взяти вихідний. У цей день не варто навіть читати пошту. Часто достатньо зробити те, що дає енергію, або просто відіспатися. Люблю нічне водіння – коли вмикаєш свій улюблений трек і їдеш порожньою трасою, коли вже немає заторів. Ще в мене є список справ, які дають енергію, – масаж, SPA, тварини. У мене таких речей багато, але в кожного цей перелік свій.

Я роблю план на місяць, де прописую цілі по основних сферах: робота, особисті справи, гроші, люди, енергія, стосунки. З них випливає план на тиждень. Щотижня роблю вправу – відповідаю на 11 запитань про різні сфери життя та описую свій прогрес. Вони запускають саморефлексію і дають змогу поглянути на проблеми зі сторони. 

11 запитань для саморефлексії

  • Якими були ключові моменти цього тижня?
  • Які у мене є три цілі на наступні три роки? Тут не варто копіювати цілі, записані минулого тижня. Слід подумати: вони справді залишилися важливими чи щось змінилося?
  • Якого прогресу я досягла за цей тиждень у досягненні своїх цілей? Потрібно оцінити за 3-бальною (або іншою зручною) шкалою.
  • Де я застрягла у досягненні своїх цілей?
  • Які у мене є страхи і як їх можна зменшити?
  • Як зробити так, щоб рухатися швидше? Йдеться про пошук шляхів подолання перешкод і страхів із пунктів 4 і 5.
  • Окреслити по одній наступні дії для досягнення трьох прописаних раніше цілей.
  • За що і кому я вдячна?
  • Яким є моє найбільш значиме досягнення цього тижня?
  • Найкращий спогад цього тижня?
  • Кому я можу допомогти?

Я стараюсь міряти тренди у сферах свого життя. Якщо цього не робити, не вийде відслідкувати тенденцію. Коли в певній сфері немає динаміки, то це погана, але правда. Краще отримати негативну емоцію в моменті, але зрозуміти, що з цим робити, і почати діяти. 

з особистого архіву

Софія Швець, CEO Let’s Enhance: Якщо сили закінчуються раніше, потрібно собі в цьому зізнатися і взяти вихідний. Фото з особистого архіву

Плани записую на своїй сторінці в Notion. Там же структурую матеріали, які читаю. У мене є багато блокнотів, основних три. Люблю писати і думати, коли пишу. Я хотіла замінити блокноти айпадом з ручкою, але не вийшло. Зараз тільки читаю з нього. Друзі мене тролять, що маю дорогу електронну книжку за $600. Я люблю папір, ручку, можливість помалювати і покреслити. Я думала, що це дивно, але насправді ні: мої друзі, які створюють диджитал-інтерфейси, перший прототип роблять на папері. 

Планування дає кістяк – не треба тримати величезну кількість процесів у голові. Але в імпровізаційних моментах кайф життя. Коли обираю відхилитися від плану чи ні, керуюсь потенційно новим досвідом. Коли йдеш на ланч із людиною, яку давно не бачив, це може бути цікаво, бо вона займається вже новим проєктом або має нові ідеї. 

Принципи планування дня, які підвищать ефективність

Радить Софія Швець

  • Відштовхуватися від своїх природних ритмів

Якщо ви «сова» і можете собі дозволити працювати ввечері і не працювати зранку, то краще підлаштуватися під свої природні біоритми. Я «сова», і перебудувати себе зайняло тривалий час. Об 11-й вечора в мене багато ідей і енергії, але я знаю, що завтра о 5:45 я буду дуже нерада своєму вечірньому рішенню. 

  • Зонально структурувати день 

Мені самій хочеться прийти до зонального планування – тобто планування за днями залежно від типів діяльності. Наприклад, зараз в мене тільки дзвінки, а завтра день без зустрічей, присвячений лише стратегічній роботі. 

  • Зробити режим дня реалістичним і дотримуватися його
  • Виписувати дві основні задачі на день 

Є правило: «з’їсти жабу» зранку. Воно справді працює. Я зараз виписую дві-три основні задачі на день і якщо їх виконую – день уже вдався.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні