У кризовий момент важко прийняти будь-яке рішення. 5 кроків, які допоможуть вийти зі стану заціпеніння  /Shutterstock
Категорія
Життя
Дата

У кризовий момент важко прийняти будь-яке рішення. 5 кроків, які допоможуть вийти зі стану заціпеніння 

2 хв читання

Shutterstock

Чи працює психологічна самодопомога в умовах війни? «Сумніваюсь, — каже психологиня Анна Шийчук. – Я знаю багато правил, які допомагають заспокоїтися, але у кризовий момент не згадала жодного»  

У тих, хто зіштовхнувся з війною, часто виникає розгубленість – людина втрачає фокус, ціпеніє, її думки плутаються. Або вона плаче і не може зібратися, у її голові порожньо. Але часто саме в цей момент потрібно прийняти рішення – виїжджати чи ні, куди їхати, які речі брати, як і кому допомагати, як включатися в боротьбу.

Люди, які добре адаптуються до обставин війни, йдуть воювати чи волонтерити у зону бойових дій. Але це не означає, що їхня реакція краща, ніж у тих хто хвилюється, додає психологиня. Це означає, що у них є ресурс і вміння це робити зі світлою головою. «Ми дуже відважна і сильна нація, – каже Шийчук. – У нас достатньо людей, які готові воювати та будувати тил. Всі інші мають зберегти життя своє та вразливих близьких. На відбудову після війни і підтримку економіки зараз — теж необхідно багато ресурсів».

Як в умовах сильного стресу опанувати себе та почати приймати рішення? Психологиня радить способи, які допомогли їй заспокоїтись і почати мислити раціонально.

Усвідомлення переживань. Найкраща допомога – чесно собі зізнатися у тому, що відбувається: мені сумно, страшно, я гніваюся, я розгублена, каже Шийчук. Варто проговорювати свої відчуття по кілька разів на день.

Говорити про свої переживання тому, хто може вислухати – рідним, друзям, незнайомим людям, які опинилися поруч. «Знаходьте тих, хто може почути вас у ваших почуттях, і ставайте цими людьми для інших. Зазвичай кількох речень достатньо, щоб переживання відпустили», – каже психологиня. Можна кілька разів на день виписувати всі почуття у щоденник, якщо поруч немає людини, яка може вислухати.

Робіть усе, на що маєте можливість і ресурси: станьте волонтером, допоможіть сусідці, прийміть у свій дім людей, вимушених покинути свої домівки. Втім, варто зважати на свої можливості і ресурси, застерігає психологиня. «Не треба робити надто багато, щоб залишитися в мінусі. Ви мусите визначити, що готові віддати, а що мусите залишити для свого виживання». Йдеться не лише про гроші, а і емоційний ресурс та фізичну силу. 

Навантажуйте тіло фізично: носіть мішки на блокпости, прибирайте вдома, готуйте їжу. У нашому тілі зараз дуже багато гормонів стресу, бо ми живемо у ситуації, небезпечній для життя, пояснює психологиня. Цей стресовий коктейль виходить із організму двома шляхами – або з потом після фізичних навантажень, або зі сльозами. Плакати нормально для всіх – чоловіків, жінок і дітей, додає вона.

Виконувати дихальні вправи. «У найбільш стресовий момент я про них не змогла згадати. Але якщо ви це зробите – ця вправа допоможе», каже Шийчук. Щоб її виконати правильно, потрібно спертися спиною на стіну чи спинку стільця та відчути цю опору. Почавши рахувати до чотирьох, на рахунок 4 зробіть вдих, на наступний рахунок до чотирьох затамовуєте дихання, знову рахуєте і на 4 видихаєте. Вдих-затримка-видих-затримка-вдих. Зазвичай двох-трьох кіл вистачає для того, щоб у момент сильного стресу привести себе до тями.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні