Категорія
Гроші
Дата

Європа в пошуках сили, яку любить світ. Як їй у цьому може допомогти Україна? Висновки інвестбанкіра Ігоря Мазепи з ВЕФ

3 хв читання

На тлі політичної та економічної кризи в ЄС Україна має реальний шанс стати сильним гравцем у Європі, якщо зможе подолати внутрішні проблеми, використати свої досягнення в цифровізації та дерегуляції, а також завершити війну з Росією на вигідних для себе умовах, впевнений співзасновник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа. Таку рефлексію викликав у бізнесмена контекст дискусій та розмов у кулуарах на Всесвітньому економічному форумі в Давосі

Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.

«Пошук відповідей на геополітичні шоки» – одна із трьох оголошених тем цьогорічного Всесвітнього економічного форуму. Ба більше, я б зауважив, що цією темою було пронизано буквально все в Давосі. 

Звісно, дві основні геополітичні теми, які жваво обговорювалися, – це російська агресія проти України та прихід до влади в США президента Дональда Трампа. І навіть важко було зрозуміти, що з цього більше турбує учасників форуму в серці Європи, чого більше вони побоюються.

Основним моїм висновком із форуму є те, що світ любить сильних. При тому, що численні представники Європи на своєму «домашньому» форумі сильними зовсім не виглядали. А їхня непевність із приводу майбутнього Європи та їхнє постійне озирання на заокеанського сусіда лише підкреслювали їхню слабкість.

Світ любить сильних

Слабкість Європи, напевно, і була лейтмотивом форуму. Адже виходить, що Європа втрачає свою суб’єктність. Ні в спроможності розв’язати чи зменшити геополітичні виклики та покращити безпеку для своїх громадян, ні в можливості стимулювати економічне зростання Європа вже не є самодостатньою. У всіх основних темах форуму Європі доводиться орієнтуватися на сильнішого – на США.

При цьому нечисленні представники США як сильної держави виглядали на форумі носіями якоїсь сакральної мудрості. До речі, напевно, щоб підкреслити цю сакральність, майже в кожному своєму реченні вони згадували ім’я Трампа. 

З ними всі хотіли поговорити, до їхніх слів дослухалися, попри очевидність того факту, що від їхнього бачення та їхніх рішень нічого особливо не залежить. Це мені нагадало особливе ставлення до будь-якого американця в представників пострадянського простору в 80–90-х роках минулого століття. От до чого докотилася Європа.

Про слабкість Європи прямо говорив Трамп у своєму відеозверненні, до якого була прикута неабияка увага. Зокрема, він підкреслив «жахливий» рівень бюрократії в ЄС, який, на його думку, заважає створювати там нові бізнеси. 

Шанс для України

Слабкості Європи фактично присвятив свою промову й президент Володимир Зеленський, закликаючи ЄС ставати сильнішими разом з Україною і навіть пропонуючи конкретні кроки для цього.

І хоча його промова зірвала гучні оплески, не схоже було на те, що аудиторія готова пристати на його заклики. Просто тому, що, на жаль, Україна в очах європейських політиків та бізнесменів не виглядає сильною країною. Хоч і не зі своєї вини – адже наразі вона є жертвою російської агресії.

Але світ любить сильних. Показово, що Зеленський, як і Трамп за два дні після того, звернув увагу на зарегульованість бізнес-процесів у ЄС. І хоча, згідно з різними міжнародними рейтингами, Україні в цій царині навряд чи є чим похвалитися, я впевнений, що в майбутньому Україна може стати європейським лідером із дерегуляції.

Багато позитивних змін у нас уже відбулося. І в цьому може бути наша конкурентна перевага, в цьому може бути найбільший внесок у майбутній успіх Європи. І якщо ми, звісно з допомогою наших західних партнерів, зможемо подолати нашого ворога та закінчити цю несправедливу війну на наших умовах, то ми точно станемо сильними.

А якщо при цьому ми подолаємо наші внутрішні проблеми (навіть не буду їх тут перераховувати, але впевнений, що ми їх подолаємо), то з нашим рівнем цифровізації ми дійсно зможемо стати конкурентоспроможними в Європі та навіть допомогти їй стати сильнішою. 

Тоді нас будуть не лише поважати за нашу стійкість та жертовність, але й любити за нашу силу.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine

Дякуємо за підписку

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Другий випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні