Категорія
Гроші
Дата

Як війна в Україні змінює економічний і бізнесовий ландшафти країн, регіонів та світу. Пояснює професор економіки Себастіан Ґаліані

Себастіан Ґаліані: «Війна в Україні несе в собі далекосяжні наслідки для світової економіки й геополітичної ситуації – від зростання цін на біржові товари й порушення торгівлі та ланцюгів постачання до зменшення впевненості бізнесу» /ілюстрація Ілля Колесник для Forbes Україна

Себастіан Ґаліані: «Війна в Україні несе в собі далекосяжні наслідки для світової економіки й геополітичної ситуації – від зростання цін на біржові товари й порушення торгівлі та ланцюгів постачання до зменшення впевненості бізнесу» Фото ілюстрація Ілля Колесник для Forbes Україна

У межах проєкту «Україна – світу» до Дня Незалежності Forbes попросив професора економіки Себастіана Ґаліані з Університету Меріленду проаналізувати основні економічні наслідки війни в Україні для світу. Професор вважає, що війна вплинула на кожну країну та створила три довгострокові тренди для світової економіки

⚡️В останні дні весни даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом F700 до кінця місяця Оформлюйте зараз за цим посиланням

Війна в Україні – це не просто регіональна криза, у неї є далекосяжні наслідки, які торкаються різних регіонів світу. Конфлікт завдав серйозного удару світовій економіці, призвівши до повільнішого зростання і швидшої інфляції.

Аналізуючи багатосторонні наслідки війни в Україні, можна визначити три аспекти:

1. Зростання цін на біржові товари й тиску інфляції.

Росія та Україна є великими постачальниками біржових товарів. Через війну вони не працюють, як раніше. Світові ціни на нафту, газ та пшеницю стрімко підскочили (торік. – Forbes). Враховуючи, що йдеться про 30% світового експорту самої лише пшениці, ціни на продовольство сягнули рекордних рівнів.

Підвищення цін має свої наслідки. Зростає інфляція, яка знецінює доходи та збільшує попит. Країни, які залежать від імпорту газу, стикаються із гіршим фіскальним і торговим дефіцитом, тоді як деякі експортери на Середньому Сході й в Африці виграють від вищих цін.

2. Порушення в торгівлі та ланцюгах постачання між сусідніми країнами.

Сусідні країни змушені справлятися із порушеннями в торгівлі, ланцюгах постачання і ремітуванні (боргова операція. – Forbes). На це наклався безпрецедентний потік біженців. Згідно з даними ООН, на Східну Європу припадає найбільше витрат через понад 3 млн біженців з України.

Країни, чия торгівля, туризм і фінанси найбільше залежать від Росії та України, теж відчувають додатковий тиск. Європейські країни, які сильно покладаються на імпорт російського газу, зіткнулися зі зростанням інфляції та повільнішим відновленням від пандемії.

Уряди можуть потерпати від фіскального тиску, який чинить на них необхідність вкластися в енергетичну безпеку й оборону.

3. Зменшення впевненості бізнесу та інвесторів.

Геополітична напруга спровокувала невпевненість бізнесу та інвесторів в усьому світі. Ціни на активи опинилися під тиском, що призвело до погіршення фінансових умов.

Геополітичні й довгострокові наслідки

Окрім негайних наслідків, війна в Україні може ще й фундаментально змінити світовий економічний і геополітичний порядок. Переосмислення енергетичної торгівлі, реконфігурація ланцюгів постачання, фрагментація платіжних мереж і переоцінка валютних резервів – це лише деякі із довгострокових наслідків війни.

Геополітична напруга особливо підвищує ризики економічної фрагментації у торгівлі й технологічній сфері. Європа і сусідні регіони будуть епіцентром цих змін, адже російська рецесія і безпрецедентні санкції формують нове фінансове середовище.

Регіональний вплив

Європа. Регіон уже відчуває важкі наслідки російсько-української війни, а надто в питанні енергетики. Ще більші порушення у ланцюгах постачання можуть погіршити ситуацію, а додаткові витрати на енергетичну безпеку й оборону ще більше обтяжать економіку країн регіону.

Кавказ та Центральна Азія. Ці сусідні держави відчувають на собі важкі наслідки рецесії в Росії та санкцій проти неї, зокрема, на своєму економічному зростанні, інфляції, зовнішніх і фіскальних рахунках.

Середній Схід та Північна Африка. Зростання цін на продовольство й енергію та скрутніші фінансові умови у світі неабияк зачеплять країни цих регіонів, що потенційно може призвести до відтоку капіталу і соціальної напруги у деяких державах.

Субсахарська Африка. Можлива загроза процесу одужання від пандемії, адже регіону важко впоратися із вищими цінами на енергоресурси й продовольство та зменшенням туризму. Може посилитися соціально-економічний тиск і вразливість державного боргу.

Західна півкуля. Латинська Америка і Карибський регіон особливо вразливі до наслідків підвищення цін на харчі й енергію, тоді як їхні центральні банки намагаються переконати суспільство у тому, що вони знають, як боротися зі зростанням інфляції.

Азія й Тихоокеанський регіон. Обмежені прямі економічні звʼязки з Росією помʼякшують наслідки, але повільніше зростання у Європі й світової економіки негативно впливають на великих експортерів. Імпортери бензину в Асоціації держав Південно-Східної Азії, Індія та молоді економіки можуть відчути на собі значні наслідки.

У сухому залишку

Війна в Україні несе в собі далекосяжні наслідки для світової економіки й геополітичної ситуації – від зростання цін на біржові товари й порушення торгівлі та ланцюгів постачання до зменшення впевненості бізнесу. Її вплив значний і складний.

Політикам в усьому світі доводиться розвʼязувати проблему стримування інфляції й підтримки економічного одужання за часів кризи.

Стає дедалі необхіднішою мережа світової безпеки та регіональних заходів для захисту економік від потрясінь. Війна в Україні підкреслює важливість міжнародної співпраці та колективної сили у розвʼязанні проблем, які чекають попереду.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні