Дональд Трамп переміг на виборах президента США /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Дональд Трамп святкує перемогу. У США обрали 47-го президента (хроніка)

17 хв читання

Дональд Трамп виступає з промовою в Памл-Біч. 6 листопада 2024 року Фото Getty Images

У США 5 листопада розпочались вибори президента, де за перемогу змагаються демократка Камала Гарріс, 60, і республіканець Дональд Трамп, 78. 

Трамп був фаворитом на біржах прогнозів, але у соцопитуваннях йшов врівень із Гарріс.

Попри те, що підрахунок голосів ще не завершився, усі провідні телеканали та інформагентства погодилися, що Трамп переміг у перегонах, набравши понад 270 голосів виборників. Своєю чергою Трамп уже оголосив себе новим президентом. Forbes Ukrane вів хроніку президентських виборів у США (закрита о 14:35).

Головні події. Хроніка

14:35 Дональд Трамп стане другим експрезидентом США, який повернеться до Білого дому після поразки, зазначив CNN. Трамп виграв вибори у 2016 році, але програв у 2020-му. До нього цей шлях пройшов Гровер Клівленд: він брав участь у трьох кампаніях поспіль у 1884-му, 1888-му і 1892 роках, але переміг 1884-го і 1892-го.

14:03 Сьогоднішня обкладинка журналу Time:

13:00 Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган привітав Дональда Трампа з переобранням на посаду президента США. «Ми сподіваємося, що відносини Туреччини і США зміцняться, а регіональні та глобальні кризи і війни, особливо палестинське питання і російсько-українська війна, закінчаться», – написав він в Х.

12:30 Канцлер Німеччини Олаф Шольц привітав Дональда Трампа. «Німеччина і США довгий час успішно працювали разом в імʼя процвітання і свободи по обидва боки Атлантики. Ми продовжимо робити це на благо наших громадян», – написав він на своїй сторінці в X.

11:54 Такий вигляд має місце у Говардському університеті, де планувалась вечірка Гарріс та Волца. Чинна віцепрезидентка та кандидатка від демократів не вийде до прихильників у ніч виборів. Фото — Kent Nishimura/Getty Images.

Дональд Трамп святкує перемогу. У США обрали 47-го президента (хроніка) /Фото 1
Дональд Трамп святкує перемогу. У США обрали 47-го президента (хроніка) /Фото 2
Дональд Трамп святкує перемогу. У США обрали 47-го президента (хроніка) /Фото 3
Попередній слайд
Наступний слайд

11:40 Акції Tesla зросли на початку торгів, пише Bloomberg. Інвестори роблять ставку на те, що компанія Ілона Маска, стане головним бенефіціаром перемоги Трампа. Акції Tesla виросли приблизно на 13% після 04:30 ранку за нью-йоркським часом.

11:30 Російський ринок акцій показав стрімке зростання на торгах у середу, 6 листопада, реагуючи на перемогу Трампа. Індекс Мосбіржі на 10:46 за Києвом зростав на 4,1% (рекорд більш як за рік), акції Сбербанку подорожчали на 3,4%, «Газпрому» – на 5,1%, «Новатека» – на 4,2%.

11:20 Тим часом в Україні згадали про Байдена. Він залишатиметься президентом ще кілька місяців (до 20 січня) та матиме можливість зробити справді невідворотнім членство України в НАТО й дозволити далекобійні удари вглиб РФ, сподівається Олександр Мережко, голова зовнішньополітичного комітету Верховної Ради.

11:15 Чим важлива перемога республіканців у Сенаті? Це — верхня палата Конгресу США, яка затеврджує топпосадовців, яких призначає президент, як от міністри, судді, посли. Республіканський Сенат дасть більше свободи Трампу у формуванні адміністрації.

11:08 Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн також тепло та надихаюче привітала Трампа в соцмережі Х: «Я щиро вітаю Дональда Трампа».

«ЄС і США — більше, ніж просто союзники. Нас повʼязує справжнє партнерство між нашими народами, що обʼєднує 800 млн громадян», — написала вона, підкресливши, що потрібно працювати разом над сильним трансатлантичним порядком денним.

10:59 «Вітаю, пане президенте Дональд Трамп! Ви зробили це!», — написав в соцмережі Х президент Польщі Анджей Дуда.

10:41 Генсек НАТО Марк Рютте привітав Трампа з тезами, схожими на привітання Зеленського. Він з нетерпінням чекає на співпрацю з Трампом «задля просування миру через силу». Рютте похвалив роботу Трампа під час першої каденції, спрямованої на переконання членів НАТО більше витрачати на оборону. «Ми стикаємося зі зростаючою кількістю викликів у світі, від більш агресивної Росії до тероризму і стратегічної конкуренції з Китаєм, а також дедалі більшого зближення Китаю, Росії, Північної Кореї і Ірану», — додав він.

10:39 У той час як Трамп щойно оголосив себе переможцем, у штатах США все ще триває підрахунок голосів. У Міннесоті щойно проголосували за Камалу Гарріс, давши їй 10 голосів колегії виборщиків, передає BBC. Губернатор цього штату — Тім Волз, якого Камала обрала кандидатом у віцепрезиденти США. У Нью-Джерсі, ще одному оплоті демократів, також щойно оголосили результати голосування за Гарріс, що дає їй ще 14 голосів у колегії виборщиків.

10:33 «Я з нетерпінням чекаю співпраці з вами в наступні роки», — прокоментував лідерство Трампа в президентських перегонах премʼєр-міністр Великої Британії. Він підкреслив, що Велика Британія та США як найближчі союзники, стоять пліч-о-пліч на захисті спільних цінностей свободи, демократії та підприємництва.

10:29 Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху привітав Трампа з «найбільшим поверненням в історії»: «Це величезна перемога!». «Ваше історичне повернення в Білий дім відкриває для Америки новий початок і підтверджує відданість великому альянсу між Ізраїлем і Америкою», — передає його слова BBC.

10:24 Трамп наразі має 267 голосів з 270 необхідних, Гарріс – 224 голосів, за даними ЗМІ.

10:20 Президент Володимир Зеленський привітав у X республіканця Дональда Трампа з перемогою на виборах президента США. Український лідер сподівається, що Трамп сповідуватиме підхід «мир через силу», що допоможе завершити війну справедливо.

10:13 Очільник МЗС Угорщини Сійярто також привітав Трампа: «І після майже тисячі днів війни в Україні є більше шансів, ніж будь-коли, на встановлення миру!». Сійярто також висловив надію, що «угорсько-американська політична співпраця повернеться до свого піку, оскільки ми поділяємо схожі погляди на мир, нелегальну імміграцію та захист сімей­». Трампа привітав й президент Сербії Вучич і Сальвадору Наїб Букеле та канцлер Австрії Карл Негаммер.

10:09 Трампа починають вітати іноземні лідери. Президент Франції Емманюель Макрон: «Готовий працювати разом, як ми робили це протягом чотирьох років — з вашими переконаннями і моїми. З повагою та амбіціями. Заради більшого миру і процвітання».

Президент Литви Гітанас Науседа: «США є ключовим стратегічним союзником Литви. Ми обидві серйозно ставимося до нашої безпеки. Литва наразі виділяє 3,5% ВВП на оборону і буде продовжувати збільшувати наші інвестиції. Трансатлантична єдність має вирішальне значення!»

10:05 «Ми зцілимо Америку. Це буде золотий вік Америки. Я буду боротися за вас і ваше майбутнє кожен день» — Дональд Трамп у промові перед своїми прихильниками у штабі в Палм-Біч.

10:01 «Більше жодних воєн за моєї каденції», — Трамп у промові пообіцяв зупитнити війни.

Дональд Трамп вибори в США /Getty Images

Дональд Трамп та його соратники під час вечірки перед виборами в конференц-центрі Палм-Біч у Вест-Палм-Біч, штат Флорида, США, 6 листопада 2024 року. Фото Getty Images

9:58 Інвестиції Маска у кампанію Трампа, схоже, випрадовують себе. «У нас нова зірка. Зірка народилася. Ілон… Він супергеній…. Ми повинні захищати наших геніїв. У нас їх не так багато», — сказав Трамп у виступі перед прихильниками.

9:53 Трамп повторює одну з ключових обіцянок «бурити, бурити, бурити [нафту]». Він стверджує, що планує вивільнити енергетичний потенціал США, а «чорного золота» у Сполучених Штатів — більше, ніж у Росії та Саудівської Аравії.

9:51 Трамп виступає перед прихильниками та оголосив про перемогу. «Ми досягли найнеймовірнішої політичної речі, політичної перемоги, яку наша країна ніколи раніше не бачила — нічого подібного», — сказав він.

9:48 Прихильник Трампа та мільярдер Ілон Маск не припиняє радіти можливій перемозі республіканського кандидата, підсвічуючи свій настрій надихаючими дописами в соцмережі Х. «Народ Америки дав Дональду Трампу кришталево чистий мандат на зміни», — написав він.

А до останнього допису «майбутнє буде фантастичним» підкріпив фото зі злетом найтяжчої в історії ракети Starship його компанії SpaceX.

09:32 Перемогу Трампу у Пенсильванії віддає вже і AP. Нагадаємо, наприкінці літа фаворитом у канидадти в віцепрезиденти від демократів був Джош Шапіро, популярний губернатор Пенсильванії. Однак Гарріс обрала менш відомомого губернатора Міннесоти Тіма Волца. Вже тоді деякі аналітики називали цей вибір помилкою, яка може вартувати Гарріс перемоги. Детальніше про цю історію — у матеріалі Forbes Ukraine.

09:29 У команді Гарріс ще зберігають надію. «У нас все ще є голоси, які потрібно підрахувати. У нас все ще є штати, які ще не були названі. Ми продовжимо протягом ночі боротися за те, щоб кожен голос був підрахований, щоб кожен голос був почутий. Тому ви не почуєте віцепрезидентку сьогодні ввечері, але ви почуєте її завтра», — сказав співголова кампанії Гаррі, Седрік Річмонд.

09:24 Трамп готується до промови перед прихильниками в Палм-Біч.

09:17 Трамп перемагає у Пенсильванії, передбачає за результатами підрахунку NBC News. Це «хиткий штат» з найбільшою кількістю голосів виборників — 19. Для остаточної перемоги Трампу лишається перемогти у будь-якому з чотирьох «фіолетових штатів», що залишилися.

09:11 Чи може ще змінитись динаміка? Теоретично — так. На виборах у США буває таке явище, як «червоний міраж», нагадував експерт з Північної Америки Олександр Краєв. Це трапляється, коли швидше рахуються менш населені сільські округи, де більшість голосують за республіканців. А вже пізніше надходять результати з великих міст, бази демократів, що вирівнює ситуацію.

09:08 Ілон Маск, другий найбільший донор кампанії Трампа, вже приміряється, як виглядатиме у Білому домі. Раніше Трамп казав, що хотів би дати посаду Маску в адміністрації, повʼязану з оптимізацією держвидатків.

09:03 Перша реакція з Європи. Прихильник Трампа, премʼєр Угорщини Віктор Орбан, написав, що «перемога у кишені». «Доброго ранку, Угорщина! На шляху до чудової перемоги», — виклав він фото з трансляцією підрахунку на CNN.

08:57 Консервативні прореспубліканські медіа Fox News та NY Post вже називають Трампа «прогнозованим переможцем». Але золотим стандартом оголошення переможця є публікація на Associated Press. Наприклад, саме така публікація враховуватиметься при визначенні переможців на біржі ставок Polymarket.

08:48 Президентські перегони 2024 року стали найдорожчими виборами в історії США. За даними FT, Камала Гарріс і Дональд Трамп разом витратили $3,5 млрд на виборчу кампанію.

08:27 Якщо Трамп втримає перевагу у Пенсільванії, то йому буде достатньо перемогти в будь-якому з «хитких» штатів, що стати президентом. Йдеться про Неваду, Арізону, Мічіган або Вісконсін.

08:17 Після Північної Кароліни Дональд Трамп перемагає в другому «хиткому» штаті – Джорджії, повідомляє AP. Він отримав ще 16 голосів виборників, здобувши 246 із 270 необхідних.

08:07 Камала Гарріс не виступатиме зі зверненням до своїх прихильників до кінця дня 5 листопада, повідомив представник її штабу Седрік Річмонд. Своє звернення вона планує вранці у середу. Водночас Дональд Трамп має виступити на вечірці в конференц-центрі Палм-Біч, де зібралися його прихильники.

07:57 Телеканали NBC і CNN віддають Трампу перемогу в Джорджії. Однак AP все ще бачить шанс Гарріс на перемогу у цьому штаті. Підрахунок триває і ще зарано називати переможця, зазначило агентство.

07:35 Дональд Трамп під час підрахунку голосів лідирує в усіх семи «хитких» штатах, повідомив CNN. Йдеться про Аризону, Джорджію, Мічиган, Неваду, Пенсильванію, Північну Кароліну та Вісконсин.

07:26 Більшість у Сенаті США отримає Республіканська партія, яка вперше за чотири роки контролюватиме верхню палату. Республіканці змогли перемогти на вирішальних сенатських перегонах у Західній Вірджинії та Огайо, повідомило AP.

07:06 Розподілення голосів за даними Fox News:

Дональд Трамп святкує перемогу. У США обрали 47-го президента (хроніка) /Фото 4

06:55 Агентство з кібербезпеки США заявило, що електронні листи з погрозами підриву, надіслані до кількох штатів, надходили з російських поштових доменів, але не факт, що автори цих листів були росіянами. Інцидент все ще розслідується.

06:41 Зараз Трамп лідирує в шести із семи «хитких» штатів. Гарріс – у жодному. Із Невади поки немає даних.

06:31 Видання The New York Times оцінює ймовірність перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США у 89%. Свій прогноз видання обґрунтовує даними попередніх результатів виборів, що завершилися в більшості штатів.

06:28 Трамп вирвався вперед під час підрахунку голосів у «хиткому» штаті Пенсильванія. За підсумками опрацювання 50% бюлетенів він набирає 50,6% голосів, Гарріс – 48,5%, повідомляє AP.

06:25 Підрахунки найбільших телеканалів:

Fox. Трамп – 216, Гаррис – 193.

NBC. Трамп – 214, Гаррис – 153.

CNN. Трамп – 211, Гаррис – 145.

ABC. Трамп – 214, Гаррис – 153.

06:00 Дільниці закрилися в усіх континентальних штатах США. Голосування на Алясці та Гаваях триватиме протягом години. Перші результати з дільниць у низці штатів:

  • Трамп перемагає в Індіані, Кентуккі, Західній, Міссісіпі, Алабамі, Оклагомі, Теннессі, Флориді, Південній Кароліні, Арканзасі.
  • Гарріс здобуває перемогу у штатах Вермонт, Меріленд, Массачусетс, Коннектикут, Род-Айленд, Делавер, Іллінойс та Нью-Джерсі.

01:30 Перші результати екзит-полів. Національний екзит-пол Edison Research: 44% виборців віддають перевагу Трампу, 48% - Гарріс, повідомляє Reuters

Екзит-поли по штатах:

  • Невада: 47% підтримують Трампа, 44% - Гарріс.
  • Аризона: 46% підтримують Трампа, 46% - Гарріс.
  • Джорджія: 46% підтримують Трампа, 49% - Гарріс.
  • Мічиган: 45% підтримують Трампа, 48% - Гарріс.
  • Вісконсін: 44% підтримують Трампа, 47% - Гарріс.

Результати у ключових штатах мають надійти в найближчі години. 

Результати національного екзит-полу дають важливе уявлення про настрої нації, але можуть не збігатися з даними семи штатів, які, як очікується, вирішуватимуть долю президентських виборів, пояснює Reuters.

00:57 Вогні Емпайр-Стейт-Білдінг — одного із найвідоміших хмарочосів Нью-Йорка — змінюватимуть колір щоразу, коли Associated Press оголошуватиме переможця в одному зі swing state, згідно з повідомленням на офіційному акаунті агентства в соцмережі X.

Вогні 103-поверхового хмарочоса світитимуть синім кольором протягом пʼяти хвилин, якщо Гарріс виграє один зі штатів. Червоним — якщо Трамп.

Коли один з кандидатів подолає переможний поріг у 270 голосів виборців, хмарочос підсвітять кольором партії-переможця.

Якщо не станеться форс-мажору, доля Білого дому вирішуватиметься в Аризоні, Джорджії, Мічигані, Неваді, Північній Кароліні, Пенсильванії та Вісконсині.

00:20 Імміграція та право на аборти — одні з головних проблем у США у 2024 році, згідно з даними опитування AP VoteCast. Хоча й все ще відстають від економічних та проблем з робочими місцями. Проблема стану демократії в США лідирує серед тих, хто голосує за Гарріс, тоді як виборців Трампа хвилюють питання економіки, передає BBC дані екзит-полу.

Чотири роки тому COVID-19 був домінуючим питанням для виборців, коли вони йшли на вибори. Наразі два з 10 виборців сказали, що імміграція є головною проблемою США, і один з 10 сказав те саме щодо абортів. Чотири з 10 виборців сказали, що «економіка та робочі місця» є головною проблемою, з якою стикається країна, порівняно з трьома з 10 у 2020 році.

00:08 Гарріс закликає жителів Північної Кароліни проголосувати та планує працювати на телефонах до закриття виборчих дільниць, щоб переконати людей взяти участь у виборах. «Саме так долається шлях до Білого дому. Це напружена гонка. Ми [з Трампом] йдемо врівень. Кожен голос має значення», — сказала вона в інтервʼю радіостанції Foxy 107.1, передає AP.

Раніше Гарріс прибула до Національного демократичного комітету та зробила звідти кілька дзвінків виборцям. Північна Кароліна — один із ключових «хитких штатів», який дає одразу 16 голосів виборників.

00:06 Ілон Маск щойно проголосував в окрузі Кемерон, штат Техас, до якого він переїхав жити з Каліфорнії у 2020-му. Неподалік столиці округа, Браунсвіля, знаходиться Starbase — пусковий та промисловий комплекс важких ракет Starship, розроблених його компанією SpaceX.

00:03 У центральному окрузі штату Айова — Сторі, де проживає близько 100 000 людей, і в місті Еймс, на деяких дільницях вийшли з ладу машини для електронного голосування. Це може затримати повідомлення про результати виборів. «Вже працюємо над розвʼязанням проблеми», — повідомив речник офісу державного секретаря Айови Ешлі Хант Есквівел.

23:46 На фоні президентських перегонів зріс основний біржовий індекс США Dow Jones, який охоплює 30 найбільших компаній країни. Це найпростіший та загальновживаний показник стану американської економіки. 

У вівторок він сягнув 42 221,88 пункти, що на 427,48 пункти (або на 1%) вище за показник закриття понеділка, передає AP. 

Як поводився Dow Jones в день виборів чотирьох останніх президентських перегонів:

  • 3 листопада 2020 року — зростання на 554,98 (2,1%).
  • 8 листопада 2016 року — зростання на 73,14, (0,4%).
  • 6 листопада 2012 року — зростання на 133,24, (1%).
  • 4 листопада 2008 року — на 305,45, (3,28%).

Востаннє падіння на Волл-стріт у день виборів президента США було 2 листопада 2004 року. Того дня індекс Dow Jones впав на 18,66 пункти — до 10 035,73 пункти.

23:21 Камала Гарріс завітала до штаб-квартири Національного демократичного комітету у Вашингтоні, передає CNN. Вона подякувала людям, які праюцвали у коллцентрі кампанії.

Також Гарріс поговорила з кількома абонентами. «Зі мною все гаразд. Я просто хотіла зателефонувати вам і перевірити, чи знаєте ви, де можна проголосувати сьогодні, якщо ви ще цього не зробили», — сказала вона телефоном одному з абонентів.

23:02 «Моя віра в націю, в США як країну тільки зміцніла», — передає AP слова губернатора Міннесоти та кандидата у віцепрезиденти США від Демократичної партії Тіма Волза. 

«[Вибори] — це чудова річ, яка відбувається кожні чотири роки», — наголосив він у розмові з журналістами. «Це і є демократія. Це брудно. Це прекрасно. Це люди», — додав Волз.

Волз упевнений, що Гарріс та демократи здобудуть перемогу над республіканцем Дональдом Трампом. «В мене не вистачає слів, щоб описати атмосферу, яка панує серед людей, і наскільки вони прагнуть чогось іншого», — відмітив він.

22:28 Репортерка Reuters Стефані Келлі відвідала громаду Північної Кароліни, яка постраждала від атлантичного урагану «Гелен». Місяць тому він пронісся кількома штатами на південному сході США: щонайменше 43 людини загинули, а мільйони залишилися без електроенергії.

Келлі записала відео на фоні тимчасової виборчої дільниці-намету. «Попри руйнівні наслідки урагану, кожен може прийти та проголосувати», — прокоментувала вона.

Північна Кароліна є одним із ключових swing state, в якому переможець отримає одразу 16 голосів виборників. Трамп має у ньому невелику перевагу у 1-2%, за даними аналізу Forbes останніх опитувань.

1

22:11 У Нортвіллі, штат Мічиган, закрили виборчу дільницю через витік природного газу, передає AP. Виборців перенаправили на іншу дільницю в передмісті Детройта.

22:00 Бізнесмен Ілон Маск проведе ніч разом з Трампом та невеликою групою людей у резиденції Мар-а-Лаго в Палм-Біч, слідкуючи за результатами виборів, повідомляє NYT з посиланням на три джерела. Засновник Tesla, SpaceX та власник X (колишній Twitter) є другим найбільшим донором кампанії Трампа з внеском у $119 млн. Як і кого підтримують мільярдери на виборах президента США — читайте у матеріалі Forbes Ukraine.

21:46 Коли ставали відомими результати попередніх виборів — історична довідка.

Імена переможців більшості президентських виборів у США у цьому столітті оголошували досить швидко, пише BBC. Про перемогу Барака Обами у 2008-му та 2012 роках оголосили до опівночі (за східним часом) у день голосування. У 2016-му про перемогу Дональда Трампа оголосили о 03:00 (за східним часом) наступного за днем голосування ранку. А переобрання Джорджа Буша-молодшого у 2004 році підтвердилося на наступний день після виборів.

Але є два помітних винятки.

Знадобилося майже чотири дні після закриття виборчих дільниць 3 листопада 2020 року, щоб оголосити Джо Байдена переможцем над Дональдом Трампом. Чекали результатів у Пенсильванії.

А у 2000 році між кампаніями Джорджа Буша-молодшого та Альберта Гора відбулася суперечка через запеклу боротьбу у Флориді. Тоді Верховний суд США проголосував за припинення процесу перерахунку голосів у штаті, який залишив Буша переможцем. Гор визнав свою поразку 13 грудня — через 36 днів після виборів.

21:25 У Центрі відвідування Капітолія затримали чоловіка, від якого «пахло пальним, у нього був факел і сигнальна ракета», передає CNN з посиланням на правоохоронців. Центр буде закритий протягом дня.

21:21 На Міжнародній космічній станції проголосували американські астронавти: похизувались шкарпетками з надписом «гордий бути американцем» та закликали співгромадян взяти участь у виборах.

20:56 Тим часом Гарріс повертається до теми профспілок. Вона привітала укладення угоди між Boeing та Міжнародної асоціації машиністів, яка передбачає завершення страйків та підвищення зарплатні робітникам на 38% протягом чотирьох років та премії за продуктивність.

Профспілки — важлива частина політичної адженди Гарріс. Представники цього сектору задонатили на кампанію Гарріс $31,1 млн, Трампу — лише $0,2 млн. Детальніше про те, кого з кандидатів підтримували галузі економіки — у матеріалі Forbes Ukraine.

20:49 У Вашингтоні посилено заходи безпеки, передає BBC. На вулицях патрулюють поліцейські машини та офіцери зі службовими собаками. Навпроти Білого дому збудовано паркан заввишки 2,5 м.

Будівля Капітолія також огороджена та забарикадована, на території стоять таблички з написом «Поліцейська лінія: не перетинати».

Працівники компаній у Вашингтоні забивають вікна офісів фанерними дошками в очікуванні вечора. Страх наростає, хоча власники підприємств відмовилися від коментарів, передає настрій жителів міста BBC. Зазначається, що до подібних заходів вдаються підприємства по всій країні.

Капітолій, вибори президента США, Камала Гарріс проти Дональда Трампа /Getty Images

Капітолій США обнесли парканом безпеки напередодні виборів президента США Фото Getty Images

20:39 У Джорджії ненадовго евакуйовували дві виборчі дільниці через фейкове повідомлення про замінування, яке надійшло з Росії, повідомив секретар штату. ОНОВЛЕННЯ О 21:27: ФБР стверджує, що фальшиві погрози вибуху на деяких виборчих дільницях, схоже, мають російське походження.

20:27 $2,62 млрд — стільки сумарно зібрали на свої президентські кампанії Гарріс та Трамп. Які галузі бізнесу найбільше задонатили обом кандидатам та кого підтримали Ілон Маск, Біл Гейтс, Майкл Блумберг, Леонардо Ді Капріо, Бейонсе та Каньє Вест? Читайте в розборі Forbes.

20:20 Трамп пообіцяв журналістам у Флориді «першим визнати результати виборів, якщо вони будуть чесними», передає AP. Але він не планує окремо закликати своїх прихильників не вдаватись до насильства в разі його програшу. «Я не повинен їм цього говорити», тому що вони не жорстокі люди», — сказав він.

20:11 Чи обовʼязково перемога Трампа означатиме припинення надання зброї Україні? Ні. Трамп може використати зброю як важіль примусу РФ до переговорів, говорив в інтервʼю Forbes Ukraine Гордон Сондленд, дипломат та контактер з Україною за першої каденції Трампа, а нині лобіст Києва у Вашингтоні. «Трамп вміє краще за Байдена підвести риску і сказати Путіну: «Якщо ти не заберешся звідси, ми збільшимо кількість озброєнь – і твої люди будуть гинути натовпами», — казав він. Подібну думку висловлював у колонці Foreign Affairs Роберт ОʼБраєн — ексрадник з нацбезпеки Трампа, який може отримати посаду у новій адміністрації республіканця.

19:57 Нагадаємо ключові позиції Гарріс та Трампа по внутрішній політиці США та Україні.

  • Одним із найбільших пріоритетів Гарріс є «підтримка та зміцнення середнього класу». Вона виступає за права на аборти та допомогу в іпотечному кредиті тим, хто вперше купує житло, зобовʼязується знизити витрати на харчування та житло для сімей, які працюють. Гарріс планує створити в США «економіку можливостей, де кожен матиме шанс конкурувати та досягти успіху».
  • Трамп пообіцяв подолати інфляцію та знову зробити Америку «великою», закрити південний кордон США від нелегальних мігрантів та запропонував знизити податки на трильйони доларів і ввести нові 10-20% мита на більшість іноземних товарів, причому основний удар припав на імпорт з Китаю — 60%.
  • Дональд Трамп та Камала Гарріс посперечались через Україну на дебатах кандидатів у президенти в США 10 вересня. Трамп обіцяв закінчити війну та звинувачував опонентку в некомпетентності. Гарріс закидала Трампу дружбу з диктаторами та намір здати Україну Володимиру Путіну. Детальніше — читайте в матеріалі Forbes.

19:33 Дональд Трамп та його дружина Меланія проголосували у Палм-Біч, штат Флорида. «Відчуваю впевненість. Схоже, республіканці показали свою силу», — сказав Трамп, спілкуючись зі ЗМІ. Трамп наголосив, що для нього «велика честь» побачити досить довгі черги біля виборчих дільниць.

19:24 У Філадельфії попереджають — на тих, хто втручається у вибори, чекають кайданки. Оперативна група отримала «десятки» повідомлень, насамперед про людей, які навмисно блокують доступ до виборчих дільниць, повідомляє BBC. Ця поведінка дещо агресивніша, ніж на попередніх виборах у місті, хоча наразі проблеми вирішені без інцидентів, заявив окружний прокурор Філадельфії Ларрі Краснер. Він також повідомив, що розслідуються дописи в соцмережах, які мають на меті показати взаємодію з працівниками та внутрішню роботу виборчих дільниць. Це потенційне порушення законів про державне прослуховування та безпеку виборів.

18:56 За що ще сьогодні голосують у США?

  • Права на аборти включені в бюлетені для голосування в 10 штатах, у тому числі в Аризоні та Неваді, повідомляє BBC.
  • Третина Сенату США – 34 зі 100 місць – також обирається. Зараз демократи контролюють Сенат з перевагою в одне місце.
  • У Палаті представників США, нижній палаті Конгресу, усі 435 місць мають проголосуватися, як і кожні два роки. Зараз у республіканців у Палаті незначна більшість.
  • Рекреаційне або медичне використання марихуани також є предметом голосування в чотирьох штатах — Флориді, Небрасці, Північній Дакоті та Південній Дакоті.
  • Референдуми щодо голосування та виборів - виборці деяких регіонів США обиратимуть, як вони хочуть, щоб проходили їхні вибори.

18:21 В окрузі Камбрія штату Пенсильванія стався збій програмного забезпечення – виборці не змогли зісканувати свої бюлетені. Через це було продовжено час голосування, яке відбувається за допомогою паперових бюлетенів, повідомив CNN.

17:00 У останньому оновленні статистичного прогнозу The Economist шанси Гарріс зросли з 50 до 56%. Це незначна перевага – і рішуча перемога Трампа ще можлива, додають у виданні. Натомість на найпопулярнішій біржі ставок Polymarket шанси Трампа демонструють зростання після падіння на вихідних і становлять наразі 62%.

18:54 Ніч в очікуванні результатів виборів Трамп планує провести у виставковому центрі Палм-Біч, пише Newsweek. Гарріс, яка проголосувала достроково, планує провести день у Вашингтоні та дати кілька інтервʼю, за даними CNN. Увечері Гарріс із соратниками зберуться у Гарвардському університеті, де стежитимуть за результатами підрахунку голосів.

16:30 Дональд Трамп назвав сьогоднішній день «найважливішим днем в історії США».

16:10 Камала Гарріс закликала американців прийти на виборчі дільниці, щоб написати «наступний розділ найвеличнішої історії».

16:00 Суддя штату Пенсільванія дозволив Ілону Маску роздавати виборцям по $1 млн на день. Мільярдер, який підтримує кандидата в президенти Дональда Трампа, пообіцяв давати по $1 млн щодня тому, хто підпише його онлайн-петицію про свободу слова та право на зброю.

15:00 Камала Гарріс та Дональд Трамп розділили по три голоси в містечку Діксвілл-Нотч у штаті Нью-Гемпшир, відкривши день президентських виборів у США. Цей населений пункт став першим місцем у країні, де повідомили про результати голосування.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд