Категорія
Новини
Дата

Бронювання, мобілізація, відтік робочої сили. Які проблеми й виклики бізнесу в регіонах

3 хв читання

Оцінки ведення бізнесу у стратегічних регіонах, де зосереджені регіональні офіси Європейської Бізнес Асоціації (EBA), дещо поліпшились, як порівняти з 2022 роком, однак продовжують залишатися у негативному вимірі за пʼятибальною шкалою (де три – нейтральна оцінка). Про це свідчить четверте опитування EBA.

⚡️Інвестуйте у свої знання з сайтом Forbes. Лише з 18 по 21 липня знижка 40% за промокодом FLASH. Отримайте доступ до матеріалів, які формують лідерів. Підписуйтеся.

Ключові факти

 • Ситуацію у Львові бізнес оцінив у 2,64 бала, в Одесі – 2,47 бала та Дніпрі – 2,25 бала. У цих регіонах ситуація, на думку бізнесу, є дещо кращою, аніж у Харкові (1,62 бала). Водночас умови ведення бізнесу компанії переважно оцінюють як складні, і тільки у Львові більшість вважають їх задовільними, йдеться у коментарі EBA.
 • Спільні виклики для більшості регіонів – питання мобілізації, передбачуваності процедури бронювання, відтоку робочої сили за кордон та здійснення закордонних відряджень. 
 • У більшості регіональних компаній у лавах Збройних сил наразі служать до 20% військовозобов’язаних співробітників, найбільш напруженою ситуація є у західному регіоні, де лише у 4% компаній немає мобілізованих працівників. Під час планування своєї діяльності більшість компаній орієнтуються на закінчення війни у перспективі одного – трьох років.
 • Львів. Як і минулого року, підприємці західного регіону найвище серед інших оцінили умови ведення бізнесу. 72% (56% минулого року) вважають їх задовільними, 20% (41%) стверджують, що їм складно працювати, і 8% – що дуже складно. 76% компаній регіону працюють у повному обсязі і 24% – з певними обмеженнями. 
 • Серед головних проблем – мобілізація працівників та пов’язані з цим процесом труднощі бронювання співробітників та виїзд за кордон у короткотермінові відрядження. Інші негативні фактори – зниження купівельної спроможності населення та непередбачувані дії держави, що можуть погіршити стан бізнесу.
 • У планах компаній до кінця поточного року – підтримання діяльності в умовах воєнного стану, диджиталізація бізнес-процесів та розширення бізнесу, на заміну минулорічному плану щодо скорочення видатків. 
 • Тільки 4% підприємців вважають, що війна може завершитися до кінця 2023 року, більшість (56%) гадає, що це відбудеться протягом одного – трьох років, і ще 16% припускають, що війна надовго.
 • Одеса. Наразі 53% опитаних підприємців повідомили, що їм складно вести бізнес у регіоні (71% минулого року), 41% – що задовільно, 6% – що легко. На повну потужність у регіоні працюють 47% компаній, решта 53% – з обмеженнями.
 • Серед найбільших проблем регіону підприємці відзначили відтік робочої сили за кордон, труднощі з логістикою (опитування проводилося до масованих ударів по портовій інфраструктурі Одеси), корупцію, непередбачувані дії держави, що можуть погіршити стан бізнесу.
 • Компанії планують сконцентруватися на підтримці діяльності компанії в умовах воєнного стану, розширенні бізнесу, виході на нові ринки та збільшенні штату працівників, хоча минулоріч, навпаки, в планах було скорочення штату.
 • Дніпро. Дещо зменшився відсоток підприємців регіону, що оцінюють умови роботи як складні, порівняно з минулим роком – з 75% до 69%. Решта 31% вважають їх задовільними. Водночас у повному обсязі в регіоні наразі працює 38% компаній, 63% працюють з обмеженнями.
 • До найбільших проблем регіону опитані компанії віднесли труднощі з виїздом у закордонні відрядження та з бронюванням співробітників, зниження купівельної спроможності населення та корупцію. 
 • Окрім підтримки діяльності в умовах воєнного стану, до кінця року компанії зосереджуватимуться на виході на нові ринки, диджиталізації бізнес-процесів та планують розширення бізнесу. 
 • У завершення війни до кінця 2023 року вірять 13% опитаних підприємців, більшість (69%) вважають імовірним її закінчення протягом одного – трьох років, і ще 13% вважають, що Україна в стані війни надовго.
 • Харків. Найгірше умови ведення бізнесу другий рік поспіль оцінили компанії харківського регіону. Загалом 94% повідомили, що їм складно працювати (93% минулого року), серед яких 44% зазначили, що дуже складно. Тільки 6% оцінили ведення бізнесу на задовільному рівні. 
 • Серед опитаних нами компаній лише 6% працюють у повному обсязі, решта 63% працюють з обмеженнями, а 31% наразі взагалі не працюють. 
 • Головними проблемами бізнес називає зниження купівельної спроможності населення, відтік персоналу за кордон та мобілізацію працівників.
 • До кінця року компанії планують зосередитися на підтримці діяльності в умовах воєнного стану, виході на нові ринки та вдаватимуться до скорочення видатків.
 • Водночас бізнес харківського регіону має найпохмуріші прогнози щодо тривалості війни. Тоді як 19% вважають, що можна очікувати її завершення до кінця 2023 року, 44% очікують завершення протягом одного – трьох років, а 31% вважає, що війна надовго.
Бронювання, мобілізація, відтік робочої сили. Які проблеми й виклики бізнесу в регіонах /Фото 1

Контекст

Раніше в НБУ заявили, що у другому кварталі бізнес уперше з початку війни оптимістично оцінив перспективи свого економічного розвитку. Індекс ділових очікувань підприємств зріс до 104,5% порівняно з 91,2% у першому кварталі. 

Зростання індексу відбулося на тлі відновлення енергосистеми, поступового пожвавлення внутрішнього попиту та зміцнення курсу гривні, зазначили в НБУ.

НБУ бачить позитивні тенденції в економіці й не виключає перегляд прогнозу зростання ВВП у 2023-му, який наразі становить 2%, сказав під час Форуму підприємців Forbes заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук.

Серед позитивних факторів, які відзначив Ніколайчук, – міжнародні резерви, що перевищили $37 млрд на кінець травня. «У червні очікуємо ще більше», – додав він. Інший момент – позитивна ситуація на валютному ринку: готівковий курс гривні майже зрівнявся з курсом на міжбанку. Інфляція знизилася до 15,3%, НБУ має стійкий дезінфляційний тренд. Макрофінансова стабільність сприяє продовженню відновлення економічної активності, сказав Ніколайчук.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні