Категорія
Новини
Дата

Через виїзд росіян за кордон валюти сусідніх країн суттєво подорожчали – Bloomberg

2 хв читання

Масовий виїзд росіян після вторгнення РФ до України поставив валюти колишніх радянських республік цього року на перше місце в світовому рейтингу, пише Bloomberg.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • Валюти Грузії та Вірменії, а також Таджикистану є одними з найкращих по відношенню до долара США після того, як з лютого туди переїхали десятки тисяч громадян Росії, привізши з собою заощадження, еквівалентні мільярдам доларів.
  • Невеликі країни є привабливими притулками, тому що там не потрібні візи, говорять російською мовою і немає обмежень на переведення заощаджень до місцевих банків. Це призвело до того, що з початку року вірменський драм зріс більш ніж на 22% до долара, що є лідером зростання серед валют світу, свідчать дані, зібрані Bloomberg. Грузинський ларі й таджицький сомоні зміцнилися більш ніж на 16% і 10% відповідно, перевершивши зростання російського рубля, який більше не є вільно торгованою валютою.
  • «Саме росіяни, які надовго переїжджають до цих країн через геополітичні проблеми, зберігають свої гроші в таких валютах і піднімають обмінний курс», – кажуть у Freedom Holding Corp.
  • За даними Національного банку Грузії, війна пояснює пʼятикратне збільшення грошових переказів, що надходять до Грузії з Росії цього року, що становить понад 60% усіх переказів і перевищує $1,75 млрд. Грошові перекази до Вірменії за перші 10 місяців становили $2,8 млрд, що майже вчетверо більше порівняно з тим самим періодом 2021 року. У жовтні вони досягли найвищого рівня, як мінімум, із 2004 року, повідомив центральний банк Вірменії.
  • У той же час вплив приїзду росіян на валюту сильніший у невеликих колишніх республіках. Казахстан, населення якого становить 19 млн осіб, що приблизно в шість разів більше, ніж у Вірменії та Грузії, також отримав приплив коштів із Росії, але курс тенге до кінця року має втратити 7,5% до долара.
  • Очікувалося, що сусіди Росії постраждають, оскільки їхній найбільший торговий партнер постраждав від міжнародних санкцій. Насправді ж величезний приплив капіталу збільшив їхні валютні резерви та покращив баланс поточних операцій. 

Контекст

Економісти Банку Росії вважають, що наказ Путіна про мобілізацію підірвав довіру споживачів та ділову активність і, ймовірно, чинитиме тиск на економіку найближчими місяцями. Витрати на мобілізацію Росії та вплив західних санкцій можуть призвести до провалу в прогнозах уряду щодо бюджету та виснаження резервів Москви до найнижчого рівня за останні роки, пише Reuters із посиланням на розрахунки аналітиків.

Центральний банк Росії зафіксував минулого місяця дефіцит іноземної валюти, оскільки призов до армії спровокував зняття коштів із депозитів у доларах та євро, а також сплеск купівлі валюти на місцевій біржі.

16 грудня Центральний банк Росії визнав, що призов чоловіків на війну в Україні позбавляє економіку робочих місць і може чинити тиск на інфляцію, пише Bloomberg. Банк залишив відсоткові ставки без змін.

19 грудня російський рубль впав до 68 руб. за 1$ до більш ніж семимісячного мінімуму через низькі ціни на нафту і побоювання, що санкції щодо російської нафти можуть скоротити експортний виторг країни. Доларовий індекс РТС знизився на 5,4%, до 982,8 пункта, що є більш ніж двомісячним мінімумом. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні