Війна в Україні та західні санкції виснажать резерви Росії – Reuters /ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Війна в Україні та західні санкції виснажать резерви Росії – Reuters

2 хв читання

ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна

Витрати на мобілізацію Росії та вплив західних санкцій можуть призвести до провалу в прогнозах уряду щодо бюджету та виснаження резервів Москви до найнижчого рівня за останні роки, пише Reuters із посиланням на розрахунки аналітиків.

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Такий удар по фінансах створить ще більше навантаження на ресурси Кремля, оскільки президент РФ Володимир Путін прагне й надалі фінансувати війну та готується до можливого переобрання в 2024 році. Після восьми місяців війни РФ склала бюджет на 2023 рік, у якому не враховуються витрати на нещодавній призов 300 000 резервістів і оголошену анексію чотирьох українських областей. 
  • Хоча спочатку російська економіка відносно добре витримала хвилі накладених на неї західних санкцій, їхній вплив починає проявлятись – якщо не в оцінках уряду, то в оцінках аналітиків. «Макроекономічний прогноз, на якому ґрунтується бюджет, був розрахований до мобілізації, – сказала незалежний аналітик Олександра Сусліна. – Він не враховує нових санкцій і, отже, не відбиває реальності».
  • Нинішній, четвертий, термін Путіна на посаді президента закінчується в 2024 році, і він ще не сказав, чи буде він балотуватися знову. Процес, який, судячи з минулих кампаній, ймовірно, міститиме переконання виборців обіцянками витрачати більше на заробітну плату, соціальне забезпечення та пенсії. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам у середу, що Путін ще не вирішив, чи балотуватиметься в 2024 році, але додав: «Соціальні зобовʼязання держави є абсолютним пріоритетом».
  • Згідно з офіційними російськими прогнозами, ВВП наступного року впаде на 0,8%, тоді як опитування аналітиків, проведене агентством, прогнозує скорочення економіки на 2,5%. Світовий банк очікує на скорочення на 3,6%.
  • Мінфін Росії очікує, що дефіцит бюджету наступного року майже подвоїться порівняно з цим роком і становитиме 3 трлн руб., або 2% ВВП. Аналітики держбанку ВТБ прогнозують розрив у ще більшому розмірі 4–4,5 трлн руб.
  • Москва очікує, що доходи від енергоресурсів у наступному році становитимуть 9 трлн руб., або третину її загального доходу. На думку аналітиків, цей прогноз також надто оптимістичний на тлі майбутніх санкцій Заходу щодо імпорту російських енергоресурсів.

Контекст

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про часткову мобілізацію в РФ, про це він сказав у своєму зверненні до росіян. За словами міністра оборони Сергія Шойгу, Росія планує мобілізувати 300 000 резервістів. За даними ЗМІ, йдеться про 1 млн осіб.

Рішення президента РФ Володимира Путіна про вторгнення в Україну призвело до історичної втрати населення його країни та прискорює демографічний крах Росії. Тисячі жертв на полі бою, мобілізація 300 000 росіян для участі у війні і ще більша втеча людей за кордон підривають цілі Путіна щодо стабілізації населення вже цього року.

Економісти Банку Росії вважають, що наказ Путіна про мобілізацію підірвав довіру споживачів та ділову активність і, ймовірно, чинитиме тиск на економіку найближчими місяцями.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні