Категорія
Новини
Дата

Державну програму кредитів «5-7-9%» планують змінити через збільшення облікової ставки Нацбанку

Фонд розвитку підприємництва (ФРП) готує пропозиції для уряду щодо трансформації державної програми доступних кредитів «5-7-9%». Документ фіналізують уже цього тижня. Далі йде погодження з Міністерством фінансів та затвердження урядом. Про це розповів представник фонду Валерій Майборода в інтервʼю Forbes.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Причина змін програми — необхідність адаптувати її до нових умов: через різке підвищення облікової ставки НБУ з 10 до 25% участь у ній стала збитковою для банків. До того ж ФРП почав з великою затримкою виплачувати фінустановам компенсацію відсоткової ставки, на чому базується «5-7-9%».
  • Якщо у перші місяці війни програма мала значний попит, особливо серед аграріїв, то зараз банки мінімізують активність, говорить начальник управління розвитку кредитного бізнесу ПУМБ Віктор Харковець. ПУМБ входить в топ-5 найбільших учасників програми.
  • Пропозиція ФРП, як адаптувати «5-7-9», – дати банкам більше простору для встановлення маржі за кредитами, говорить Майборода. За його оцінками, до чинної формули треба додати близько 7 відсоткових пунктів. Це означає, що максимальна вартість кредиту у «5-7-9» може підскочити до 20% річних.
  • Максимальна ставка за кредитом, яку банк може встановити за програмою, визначається за формулою «Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб UIRD+7%». Зараз це близько 13% річних.
  • У червні кредитування за цією програмою сповільнилося, особливо в банках з приватним капіталом. Окрім завершення посівної (за даними Майбороди, на це пішло близько 80% кредитів, виданих під час війни), одна з суттєвих причин – затримка виплат банкам з ФРП.
  • У травні фонд почав перераховувати кошти – 1,5 млрд грн. Ще стільки ж, каже Майборода, планує перерахувати у найближчі два тижні.
  • Майборода визнає, що минулорічної динаміки, коли фонд сплачував банкам кошти на пів року наперед, вже не буде. На поточний рік на компенсації відсотків банкам було заплановано 3 млрд грн, але програму розширили, і суму збільшили до 5,3 млрд грн, пояснює він. Потім в програму впустили великий бізнес, і її бюджет уже виріс більш ніж удвічі.

Контекст

За час воєнного стану в Україні в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%» укладено 9 684 кредитних договори. Так, за програмою було видано 36,45 млрд грн. Усього з моменту реалізації програми підприємства отримали від уповноважених банків 44 506 кредитів на загальну суму 126,07 млрд грн.

У березні Кабінет міністрів розширив програму «Доступні кредити 5-7-9%». Тепер будь-який бізнес зможе отримати кредит до 60 млн грн під 0%. Такі умови для бізнесу діятимуть лише на час воєнного стану та місяць після його завершення. Далі кредитна ставка становитиме 5%. Строк кредитування залежатиме від цільового призначення коштів.

Кредит зможе отримати будь-яка компанія понад 50% якої належить українському громадянину. Однак не зможуть взяти кредит компанії, власники яких росіяни, або належать до терористичних організацій.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні