Категорія
Новини
Дата

ЄС формує остаточний план обмеження цін на газ

Виконавчий орган Європейського союзу розробляє план екстреного обмеження цін на природний газ, щоб уникнути рекордів вартості, що спостерігалися у серпні, без ризику для безпеки постачання до регіону, пише Bloomberg.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Європейська комісія має обговорити остаточну форму так званого механізму корекції ринку на зустрічі у вівторок у Страсбурзі. У постанові, яка буде запропонована державам-членам, планується закріпити, що стрибки цін спричиняють матеріальні збитки та ризики для клієнтів, постачальників та безпеки поставок на ринках газу та електроенергії, згідно з проектом, представленим Bloomberg News.
  • «За нинішніх низьких обсягів потоків російського природного газу до Європи, які вже скоротилися до 9% від загального імпорту газопроводів ЄС, і перспективи того, що вони не зростуть до довоєнного рівня, ситуація на газовому та фінансовому ринках залишається складною», — йдеться у документі комісії.
  • «Безпрецедентна зміна маршрутів постачання та транспортування газу в поєднанні з ринковими та ціноутворюючими інструментами, які не були пристосовані до ситуації шоку пропозиції, наражає європейських споживачів і бізнес на явний ризик подальших потенційних економічно руйнівних стрибків цін на газ», – сказано у повідомленні.
  • Ціни на природний газ у Європі зросли, оскільки покупці прагнули компенсувати постачання з Росії, яка була найбільшим джерелом палива в регіоні, допоки не обмежила потоки після засудження Європою її вторгнення в Україну.
  • Мета проєкту – згладити випадки дуже завищених цін, але не змінити структурно рівень цін. Члени комісії прагнуть домовитися про точний рівень цінової межі та фактори його активації, коли вони зустрінуться у вівторок.
  • Комісія, яка займається розробкою законопроектів у блоці, намагається знайти спосіб обмежити ціни, уникаючи при цьому ризиків для надійності постачання та хвильових ефектів на внутрішньому енергетичному ринку. Лідери ЄС минулого місяця одноголосно закликали виконавчу владу запропонувати заходи, включаючи тимчасовий «динамічний ціновий коридор» для операцій із газом.

Контекст

Росія скоротила постачання газу до Європи після того, як Захід підтримав Україну і ввів санкції проти Москви за вторгнення, внаслідок цього країни змушені були шукати альтернативні джерела постачання.

Наразі Європейська комісія запропонувала надзвичайні заходи ЄС, зокрема збори за непередбачений прибуток з енергетичних компаній та скорочення споживання електроенергії.

У вересні ЄС запропонував пакет екстрених заходів для боротьби зі зростанням цін на енергоносії, але виключив обмеження цін на газ. Уже тоді ця ідея розділила 27 країн – членів блоку.

Лідери країн ЄС на саміті в Брюсселі 25 жовтня погодилися прискорити зусилля щодо зниження попиту на енергію. Серед конкретних рішень запропоновано запровадити «динамічну» межу ціни на газ. 

З початку повномасштабної війни РФ проти України ЄС вдалося замістити дві треті поставок газу з Росії, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Європейські домогосподарства платять більше, ніж будь-коли, за електроенергію та природний газ, навіть незважаючи на те, що уряди витрачають мільярди доларів на захист споживачів від енергетичної кризи. За даними енергетичного консалтингового агентства VaasaETT Ltd., середня роздрібна ціна на газ у Європейському Союзі та Великій Британії становила майже 18 євроцентів ($0,18) за кВт⋅год у жовтні, що вдвічі більше, ніж того ж місяця минулого року. 

Цифри зʼявилися після того, як уряди ЄС пообіцяли виділити понад €550 млрд на захист громадян та підприємств від різкого зростання цін на енергію за останній рік.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні