Категорія
Новини
Дата

Fitch підтвердило рейтинг України й оновило прогноз щодо ВВП, інфляції, держборгу

Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) України в іноземній валюті на рівні «CC», а також РДЕ «CCC-» в національній валюті, йдеться в повідомленні рейтингового агентства. За прогнозами Fitch, ВВП України зросте на 3,5% у 2023 році, інфляція знизиться до 14,5% на кінець цього року.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

 • Fitch очікує подальшої реструктуризації комерційного боргу до закінчення дворічної перерви у виплатах за єврооблігаціями у вересні 2024 року. 
 • Агентство зазначило, що обслуговування зовнішнього суверенного боргу зросте до $7,6 млрд у 2025 році, великий дефіцит бюджету в середньостроковій перспективі збільшить і без того високий держборг. На думку Fitch, Україна, ймовірно, віддасть перевагу єдиній комплексній реструктуризації боргу наступного року. 
 • Fitch також підтвердило РДЕ «CCC-» в національній валюті. Рішення агентство пояснило тим, що вищий рейтинг, ніж у боргу в іноземній валюті, відображає серйозніші перешкоди для реструктуризації боргу в нацвалюті – тільки 4% належать нерезидентам, тоді як 48% – НБУ і 38% – українським банкам.
 • «У більш довгостроковій перспективі все ще існує значний кредитний ризик через невизначеність щодо джерел фінансування можливої затяжної війни та значних зусиль з відновлення», — йдеться в повідомленні.
 • Базовий сценарій Fitch передбачає, що війна триватиме до 2024 року. Fitch вважає, що Україна зараз має стратегічну військову перевагу, однак, як зазначається у повідомленні, в основному сценарії військової переваги недостатньо для рішучого досягнення цілей.
 • «У довгостроковій перспективі ми очікуємо, що якась форма врегулювання покладе край війні, хоча вважаємо, що заморожений конфлікт більш імовірний, ніж стійка мирна угода», – зазначили в Fitch.
 • За прогнозами агентства, ВВП України зросте на 3,5% у 2023 році і на 4% у 2024 році після скорочення на 29% у 2022 році. Споживання дещо відновиться на ослабленні побоювань щодо ширшої військової ескалації, але інвестиції, як і раніше, в пригніченому стані. Fitch вважає, що заплановані на цей рік витрати на екстрене відновлення в розмірі $14 млрд будуть недовиконані.
 • Агентство очікує зростання бюджетного дефіциту цього року до 17,3% ВВП із майже 16% ВВП.
 • Fitch бачить велику невизначеність щодо зовнішнього фінансування після наступного року, зокрема через потенційну втому донорів.
 • Агентство також прогнозує, що держборг України зросте до 85% ВВП на кінець цього року і до 94% на кінець 2024 року (у 2022 році – 78,5% ВВП).
 • Fitch прогнозує, що інфляція знизиться до 14,5% на кінець цього року та до 12,7% у середньому у 2024 році. 
 • Агентство вважає, що облікову ставку НБУ на 5 п.п. – до 20%, проте ризики, як і раніше, зміщені в бік підвищення, включно з наслідками руйнування Каховської ГЕС.

Контекст

На початку року більшість економічних прогнозів обіцяли Україні мінімальне зростання ВВП у 2023-му або навіть ще один рік падіння. Зараз ситуація змінилася.

Економічна активність в Україні суттєво зростала у першому кварталі 2023-го завдяки швидкому відновленню енергетичної системи після російських атак, зазначав МВФ з нагоди перегляду чотирирічної програми співпраці з Україною.

Стабілізацію енергопостачання як одну з найважливіших причин відзначають усі економісти, опитані Forbes. Зимові відключення світла були суттєвою підставою для песимізму щодо перспектив економіки цьогоріч, констатує голова аналітичного департаменту Sense Bank Олексій Блінов.

Другий фактор – відносно стабільна безпекова ситуація, попри ракетні обстріли. Ключовий аспект – лінія фронту вже багато місяців залишається майже незмінною.

Чи здатна українська економіка зростати темпами у 5–7%, читайте тут.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні