Судді Верховного Суду отримали хабар за ухвалення рішення на користь власника групи «Фінанси та Кредит» Костянтина Жеваго. Про це повідомив директор НАБУ Семен Кривонос на брифінгу 16 травня. Напередодні НАБУ і САП затримали голову Верховного Суду під час отримання неправомірної вигоди у розмірі близько $3 млн.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Очільник НАБУ повідомив, що бюро здійснило комплекс оперативно-технічних заходів із залученням детектива під прикриттям. За його словами, детективи зафіксували контакти власника фінансової групи «Фінанси та Кредит» з одним із власників адвокатського обʼєднання, яке використовували для прикриття злочинної діяльності.
- «Була домовленість між власником цієї групи і власником цього адвокатського обʼєднання про передання неправомірної вигоди на користь високопоставлених осіб суду за ухвалення необхідного для цього підприємця рішення», – зазначив директор НАБУ.
- За словами Кривоноса, 15 березня мало відбутися судове засідання, але його перенесли, щоб виграти час «для акумулювання певних коштів і досягнення домовленостей».
- Директор НАБУ заявив, що паралельно відбувалося передання коштів від бізнесмена адвокату. «19 квітня Верховний Суд ухвалив рішення, а на початку травня адвокат — учасник цього злочинного угруповання отримав від керівництва Верховного Суду вказівку про розподіл цієї неправомірної вигоди серед суддів-учасників цього злочинного угруповання», – повідомив він.
- Першу частину хабаря було передано 3 травня, а 15 травня – другу, на якій і було «зафіксовано «на гарячому» керівництво Верховного Суду», зазначив Кривонос.
- Директор НАБУ повідомив, що під час проведення обшуків за місцем проживання фігурантів і на їхніх робочих місцях було вилучено значну суму коштів та одержано докази.
- Керівник САП Олександр Клименко пояснив, що адвокатське обʼєднання виступало посередником між керівництвом суду і тими особами, які хотіли за неправомірну вигоду вирішити свої питання в суді.
- «Це стосувалося не тільки Верховного Суду, а й більшості судів на території України. Усім цим фактам буде надано оцінку, їх перевіряють під час досудового розслідування», – додав він.
- На брифінгу представники антикорупційних органів продемонстрували аудіозаписи розмов нібито між акціонером, адвокатом і головою Верховного Суду. Вони обговорювали перенесення судового засідання, ухвалення рішення на користь Жеваго, передання $2,7 млн адвокату та інше.
Контекст
Напередодні НАБУ й САП заявили, що викрили масштабну корупцію у Верховному Суді. Повідомлялося про затримання голови Верховного Суду Всеволода Князєва при отриманні хабаря у майже $3 млн.
Князєв нібито отримував гроші від людей, які діяли в інтересах бізнесмена Костянтина Жеваго. Сам бізнесмен вже відкинув свою причетність до корупції у Верховному Суді.
Костянтина Жеваго підозрюють у причетності до схеми розтрати 2,5 млрд грн банку «Фінанси та Кредит». За даними ДБР, офшорна компанія в 2007–2014 роках відкрила кредитні лінії в іноземних банках, а «Фінанси та Кредит» поручився за цю компанію на суму понад $113 млн. Після того як офшорна компанія не виконала договірні зобов’язання, іноземні банки стягнули заставне майно поручителя, зокрема списали $113 млн з рахунків українського банку. Внаслідок цього український банк оголосили неплатоспроможним у 2015 році.
У липні 2021 року Інтерпол оголосив Жеваго в міжнародний розшук за запитом ДБР. Жеваго вже три роки не зʼявляється в Україні. Останні роки бізнесмен живе між Лондоном та Дубаєм. У серпні 2022-го журналісти УП помітили його в Монако, де він відпочивав на власній яхті з назвою «Z» вартістю $70 млн.
У 2019-му Генпрокуратура оголосила Жеваго в міжнародний розшук у справі про розтрату і легалізацію 2,5 млрд грн через банк «Фінанси та Кредит». Відтоді бізнесмен керує залізорудною імперією дистанційно.
Наприкінці грудня 2022 року французькі правоохоронці затримали Костянтина Жеваго в одному з готелів Куршевелю. На сьогодні французький суд розглядає питання його екстрадиції в Україну.
4 січня фонд подав позов до Господарського суду Києва проти власника банку Жеваго про відшкодування збитків фінустанови та його кредиторів на суму майже 46 млрд грн.
7 березня Господарський суд Києва за заявою Фонду гарантування арештував активи Костянтина Жеваго у межах забезпечення позову про відшкодування збитків банку «Фінанси та Кредит» і його кредиторів на суму майже 46 млрд грн. Суд наклав арешт на частки у трьох гірничо-збагачувальних комбінатах: ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», ТОВ «Єристівський ГЗК» і «Біланівський ГЗК».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.