Українського бізнесмена Костянтина Жеваго затримали у Куршевелі. ДБР планує екстрадицію (Оновлено) /УНІАН
Категорія
Новини
Дата

Українського бізнесмена Костянтина Жеваго затримали у Куршевелі. ДБР планує екстрадицію (Оновлено)

2 хв читання

УНІАН

На гірськолижному курорті Куршевель у французьких Альпах затримали українського бізнесмена Костянтина Жеваго за запитом української сторони, повідомили в Державному бюро розслідувань. Сьогодні заплановано обрання екстрадиційного арешту Жеваго у суді міста Шамбері.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ключові факти

  • Зазначається, що Костянтина Жеваго вдалося затримати в Куршевелі за запитом слідчих ДБР. «Ви знаєте, що він є фігурантом кількох кримінальних проваджень у ДБР, і зараз готують документи на екстрадицію», – заявила радник із комунікацій ДБР Тетяна Сапʼян в ефірі телемарафону, пише «Інтерфакс-Україна».
  • Згідно із повідомленням бюро, слідчі ДБР підготували клопотання про взяття під варту до одержання вимоги про видачу (екстрадицію) екснардепа до 38 країн. Протягом кількох місяців тривала взаємодія з правоохоронцями різних країн, у тому числі органами юстиції, жандармерії та поліції Франції.
  • У підсумку 27 грудня в одному з готелів Куршевелю представники кримінальної поліції Франції затримали акціонера банку АТ «Банк «Фінанси та Кредит».
  • «Після намагань оскаржити правомірність затримання, фігурант погодився піти разом із представниками компетентних органів Франції. Сьогодні заплановано обрання екстрадиційного арешту Жеваго у суді міста Шамбері», – сказано у повідомленні ДБР.
  • Наразі готується необхідний пакет документів для його екстрадиції з Франції в Україну.
  • «Це затримання вкотре доводить, що перед законом всі рівні і кожен, до кого є запитання в української правоохоронної системи, рано чи пізно відповідатиме на них перед вітчизняним законом», – заявив генпрокурор Андрій Костін.

Контекст

Костянтин Жеваго був депутатом Верховної Ради III-VIII скликань, зокрема від «Блоку Юлії Тимошенко» і як самовисуванець. У 2019 році балотувався до парламенту від виборчого округу в Горішніх Плавнях, але програв кандидату від «Слуги народу» Олексію Мовчану.

Жеваго підозрюють у причетності до схеми розтрати 2,5 млрд грн банку «Фінанси та Кредит». За даними ДБР, офшорна компанія в 2007–2014 роках відкрила кредитні лінії в іноземних банках, а «Фінанси і Кредит» поручився за цю компанію на суму понад $113 млн. Після того як офшорна компанія не виконала договірні зобов’язання, іноземні банки стягнули заставне майно поручителя, зокрема, списали $113 млн з рахунків українського банку. Внаслідок цього український банк оголосили неплатоспроможним у 2015 році.

У липні 2021 року Інтерпол оголосив Жеваго в міжнародний розшук за запитом ДБР. Його звинувачують у розтраті $113 млн банку «Фінанси та Кредит».

Мажоритарний власник гірничодобувної групи Ferrexpo, вже три роки не зʼявляється в Україні. Покинути країну змусила кримінальна справа про шахрайство в його колишньому банку «Фінанси та Кредит», який збанкрутував у 2015-му. Останні роки бізнесмен живе між Лондоном та Дубаєм. У серпні 2022-го журналісти УП помітили його в Монако, де він відпочивав на власній яхті з назвою «Z» вартістю $70 млн. 

У 2019‑му Генпрокуратура оголосила Жеваго в міжнародний розшук у справі про розтрату і легалізацію 2,5 млрд грн через банк. Відтоді бізнесмен керує залізорудною імперією дистанційно. У 2021-му Forbes оцінив статки Жеваго у $2,4 млрд, тоді він посів третє місце у списку найбагатших людей України. В грудні 2022-го Forbes переоцінив його статки в $1,4 млрд. 

В листопаді БЕБ провело обшуки в офісах Полтавського та Єристівського ГЗК. Комбінати нібито занизили податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами на 10 млрд грн.

Інший актив Жеваго вже відчужено на користь держави. 6 листопада пʼять великих промислових підприємств були передані у державну власність. Серед них – завод «АвтоКрАЗ» Жеваго, який займається виготовленням великовантажних автомобілів. 24 листопада ДБР провело обшуки на підприємствах корпорації «Артеріум». Компанію підозрюють у колабораційній діяльності, роботі на користь РФ. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні