Найбільший експортер нафти Саудівська Аравія різко збільшила постачання дизпалива з РФ – Bloomberg /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Найбільший експортер нафти Саудівська Аравія різко збільшила постачання дизпалива з РФ – Bloomberg

Getty Images

Саудівська Аравія є найбільшим у світі експортером сирої нафти та великим продавцем нафтопродуктів, проте, згідно з даними Kpler, зібраними Bloomberg, у перші 10 днів березня країна імпортувала з Росії майже 2,5 млн барелів дизельного палива, що набагато більше, ніж будь-коли за останні шість років.

Forbes Ukraine виповнюється три роки. До Дня народження ми проведемо YouTube-стрім "За лаштунками редакції" де розкажемо, як працює Forbes. Стрім відбудеться 30 березня о 19:00. Подивитись його можна за цим посиланням

Ключові факти

  • Саудівська Аравія імпортує мільйони барелів дизельного палива з Росії, незважаючи на те, що має більш ніж достатньо власних.
  • Водночас величезні обсяги палива продовжують вирушати з Саудівської Аравії до Європи, що виглядає потенційно прибутковим кроком. Потоки також показують, як змінюється напрямок світової торгівлі енергоносіями після введення санкцій щодо постачань із Росії.
  • «Це прибуткова угода», – сказав Юджин Лінделл, голова відділу продуктів переробки консалтингової компанії Facts Global Energy. За його словами, це також добре для Росії, оскільки означає, що їй не потрібно скорочувати потужності НПЗ.
  • Росії довелося шукати альтернативних покупців для свого палива, оскільки минулого місяця Європейський Союз заборонив морський імпорт дизельного палива та інших нафтопродуктів у відповідь на вторгнення в Україну. 
  • Російський експорт дизельного палива до Бразилії, Марокко, Туреччини й Тунісу також збільшився в останні місяці, і багато барелів зберігаються в плавучих сховищах.
  • Хоча точну економічну складову постачання дизельного палива до Саудівської Аравії і з неї важко зрозуміти, трейдери потенційно можуть отримувати прибуток, по суті, купуючи російське паливо, а також продаючи його до Європи за вищою ціною. Імпорт Туреччиною дизельного палива з Росії різко зріс останніми місяцями, і країна одночасно експортує величезну кількість продукції до ЄС.
  • Saudi Aramco заявила, що імпортує очищені нафтопродукти з кількох джерел для задоволення внутрішнього попиту. 

Контекст

Продаж нафтопродуктів має вирішальне значення для фінансування бюджету РФ та, зрештою, її війни в Україні. Захід сподівається поступово зменшити це джерело грошей для Кремля. Дизельне пальне має вирішальне значення для економіки Європи, ним заправляють не лише вантажівки, що доставляють товари, а й понад 40% автомобілів у Європейському Союзі. 

Минулого року Росія постачала близько половини дизельного пального, яке імпортується до Європи, – близько 700 000 барелів на день. Ці обсяги може бути важко швидко заповнити, і останні тижні європейські нафтопереробники готувалися й нарощували свої резерви.

Наприкінці листопада стало відомо, що європейські трейдери поспішають заповнити резервуари в регіоні російським дизельним пальним, оскільки альтернативні джерела залишаються обмеженими. Росія розраховувала суттєво збільшити експорт дизельного пального до запровадження ембарго ЄС.

2 лютого видання The New York Times писало, що заборона на російський експорт продуктів нафтопереробки, яка почне діяти 5 лютого, не призведе до дефіциту дизпального у Європі, водночас Росія, ймовірно, втратить більше половини ринків збуту своєї нафти та нафтопродуктів.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні