Ангела Меркель віддасть своєму наступнику крісло канцлера. /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Неоднозначна спадщина Меркель. Чим завершилася 16-річна епоха правління канцлерки

Ангела Меркель віддасть своєму наступнику крісло канцлера. Фото Getty Images

Спадщина Меркель не є однозначною. Прояв людяності до мігрантів із Близького Сходу обернувся хвилею популізму та спричинив політичні розколи як у Німеччині, так і в ЄС. Зусилля Берліну, спрямовані на підтримку України, суттєво знівельовані домовленостями між Німеччиною та Росією щодо запуску газогону «Північний потік – 2»

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

У Німеччині завершилися парламентські вибори. ХДС/ХСС поступилася своїм партнерам по коаліції СДП першістю в кількості здобутих парламентських крісел, а вже невдовзі «залізна фрау» Ангела Меркель віддасть своєму наступнику крісло канцлера. Зрештою, незалежно від результатів виборів і задовго до їх проведення Меркель сказала, що йде з посади. Період її врядування не був безхмарним, проте вона зоставляє Європу хоча й турбулентною, але більш стійкою до криз та витривалою.

Майстриня політичної інтриги, обережна політикиня, ефективна кризова менеджерка, Меркель не раз зіштовхувалася з викликами, які інші на її місці навряд чи були би спроможні подолати. І в історію Німеччини та Європи вона увійде як еталон стабільності.

На початку свого урядування Меркель зіштовхнулася з глобальною фінансовою кризою 2008 року. В цілому німецька економіка була ефективною, що дало їй змогу подолати цю кризу без непоправних наслідків. Однак у 2009 році наклалася ще й економічна криза в Греції. Беручи до уваги, що ця країна входить до єврозони, її фінансові клопоти могли вдарити по ЄС у цілому. У таких умовах Меркель стала тою європейською лідеркою, яка фактично ухвалила рішення не полишати Грецію на самоті з їхніми проблемами, а допомогти. Щоправда, рецепти німецької канцлерки не у всьому були до вподоби грекам, адже вимагали дотримання суворої бюджетної дисципліни, скорочення витрат і запобігання марнотратству. За це в Греції її порівнювали з Гітлером. У результаті економічні підходи, запропоновані Меркель, виявилися дієвими, і єврозону загалом та Грецію зокрема було врятовано від фінансового колапсу. Для уникнення повторення таких кризових ситуацій німецька канцлерка стала ініціаторкою та натхненницею створення Європейського механізму фінансової стабільності – European financial stability facility.

Ще одним випробуванням для Меркель стала міграційна криза 2015 року. Гострі конфлікти на Близькому Сході, громадянські війни в Сирії та Лівії спричинили масові потоки біженців до ЄС. Почасти люди, що втікали від війни, гинули дорогою до Європи. Світ облітали новини про десятки чи й сотні загиблих мігрантів, а фото тіла хлопчика з родини біженців, викинутого на узбережжя Анталії 3 вересня 2015 року, стало шоком для світу. Попри те, що канцлерку попереджали, що відкрити Німеччину для біженців недалекоглядно, вона все ж пішла шляхом людяності й відкрила кордони для сотень тисяч мігрантів. Це обернулося обвалом рейтингів ХДС/ХСС і «випустило з пляшки джина» – стало тригером популярності крайніх правих із «Альтернативи для Німеччини». Разом із тим, Меркель каже, що якби рішення довелося ухвалювати знову, воно було б таким самим.

Зрештою, випробуванням для канцлерки стало й «українське питання». Попри непросту історію стосунків Ангели Меркель із Владіміром Путіним, вона завжди намагалась уникати ескалації конфлікту з Росією. Розплачуватися за таку позицію Німеччини ще в 2008 році довелось Грузії та Україні, яким на Бухарестському саміті НАТО відмовили в наданні ПДЧ.

Та відверта агресія Росії проти України 2014 року не залишилася непоміченою у Бундесканцелярії. Меркель разом із президентом Франції Олландом включилися в переговорний процес. Незважаючи те що в Україні її неодноразово підозрювали в співпраці з Путіним і навіть образливо називали «фрау Ріббентроп», саме вона стала «локомотивом» європейських санкцій щодо Росії, а також ініціаторкою Мінських домовленостей, які, попри їхню недосконалість, допомогли знизити градус ескалації. Понад те, Німеччина стала одним із ключових донорів для реформування України та підтримки її економіки й дотепер ним залишається.

Спадщина Меркель не є однозначною. Прояв людяності до мігрантів обернувся хвилею популізму та спричинив політичні розколи як у Німеччині, так і між державами Євросоюзу. Зусилля Берліну, спрямовані на підтримку України, суттєво знівельовані домовленостями між Німеччиною та Росією щодо запуску газогону «Північний потік – 2», який судячи з усього все ж буде запущено.

Надійного вартового своєї спадщини Меркель теж не змогла призначити. Через внутрішньопартійні чвари її фаворитка, міністр оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Каренбауер не очолила список ХДС на нинішніх виборах до Бундестагу, а обрання Арміна Лашета стало результатом хитких внутрішньопартійних компромісів.

Разом із тим сама канцлерка свідома того, що вона, як і всі, не ідеальна. Коли її запитали, яким рядком у підручниках історії мали б її описати, Меркель відповіла: «Нехай напишуть: вона спробувала». Вона справді спробувала і подарувала Німеччині 16 років стабільності та передбачуваності, про які в підручниках історії колись напишуть «епоха Меркель».

ЇЇ наступникові, хто б ним не став – політичний спадкоємець із ХДС Армін Лашет, чи політичний конкурент, що був пліч-о-пліч із Меркель в останні роки її правління, віцеканцлер від СДП Олаф Шольц, доведеться докласти чимало зусиль, щоб примножити й посилити цю стабільність, еталоном якої стала Ангела Меркель.

Якою не стала б коаліція – «Світлофором», у складі якого СДП, «Зелені» та «Вільні демократи», чи «Ямайкою», що складається з ХДС/ХСС, «Зелених» та «Вільних демократів», – їй доведеться ще більше постаратися, аби повторити успіх «Великої коаліції», яку виплекала канцлерка, що нині йде, і яка була взірцем стабільності й виваженості еліт Німеччини.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні