Президент Росії Володимир Путін, ймовірно, скористається можливим продовженням угоди щодо експорту зерна, щоб отримати важелі впливу та домінувати на саміті G20 наступного місяця в Індонезії, пише Reuters із посиланням на європейського дипломата.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Напередодні закінчення терміну дії зернової угоди 19 листопада, яка відкриває чорноморські порти для експорту зерна, російські офіційні особи неодноразово заявляли, що з ним існують серйозні проблеми.
- Європейський дипломат на умовах анонімності повідомив, що Путін візьме участь у саміті G20 на курортному острові Балі, який розпочнеться 15 листопада.
- У Кремлі ще не підтвердили, що Путін візьме участь. Путін заявив 14 жовтня, що ще не ухвалив остаточного рішення про те, поїде він чи ні.
- Якщо він це зробить, це буде перший великий глобальний саміт, який глава Кремля відвідав разом із впливовими західними лідерами, включно із президентом США Джо Байденом, від початку війни 24 лютого.
- «Угода по зерну буде центральною темою цього саміту G20, і всі намагатимуться переконати Путіна продовжити її», – сказав європейський дипломат.
- Зернова угода, укладена за посередництва ООН, має вирішальне значення для продовольчих ринків: вона дає змогу експортувати зерно з України, одного з найбільших у світі експортерів зерна, яке було зупинено російським вторгненням.
- За словами дипломата, лідери G20 підштовхуватимуть Путіна до продовження угоди. Зрештою, сказав дипломат, Росія дозволить продовжити угоду на чотири місяці або навіть на більш тривалий термін.
Контекст
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну – другого за величиною експортера зерна у світі – закрило порти країни на Чорному морі, залишивши величезну кількість продовольства на мілині та спровокувавши побоювання щодо глобальної кризи голоду.
У відповідь ЄС відкрив залізничні, автомобільні та річкові торгові шляхи до блоку для обробки зерна, переважно для реекспорту з портів ЄС.
22 липня в Туреччині було підписано угоду про вивезення продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, який здійснюватиме моніторинг роботи «зернових коридорів». На 5 вересня у межах зернової ініціативи з України було експортовано понад 2 млн т зерна.
7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що угода щодо вивезення зерна з України виявилася обманом. Він вважає, що ситуація щодо вивезення російського зерна «хитро зроблена»: хоча прямо обмежень немає, вони є за фрахтом, який зараз виводиться з-під санкцій. Найбідніші ж країни просто не отримали зерно, оскільки воно пішло до Європи.
13 вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Росія спробує зірвати «зернову угоду» в листопаді, тож Україна вже працює з ООН і Туреччиною та країнами-отримувачами української агропродукції, щоб цього не допустити.
ООН наполягає на тому, щоб Росія та Україна домовилися про угоду щодо експорту хімікатів через Чорне море. Так, дипломати ООН ведуть переговори з Києвом та Москвою про повторне відкриття трубопроводу «Тольятті – Одеса», яким аміак – ключовий інгредієнт у виробництві нітратних добрив – проходить з Росії до українського узбережжя Чорного моря, повідомляють три джерела, близькі до перемовин.
Росія звернулась в ООН щодо угоди про експорт зерна з Чорного моря і готова відмовитися від продовження угоди наступного місяця, повідомив постійний представник Росії при ООН у Женеві Геннадій Гатілов. Відомо, що генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш та високопосадовці ООН ведуть переговори з Росією про продовження й розширення угоди від 22 липня, яка відновлює експорт українського зерна з портів Чорного моря. Термін дії договору може закінчитися наступного місяця, якщо згоди не буде досягнуто.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.