Категорія
Новини
Дата

Росія погрожує вийти із «зернової угоди» у листопаді – Reuters

Росія звернулась в ООН щодо угоди про експорт зерна з Чорного моря і готова відмовитися від продовження угоди наступного місяця. Про це Reuters повідомив постійний представник Росії при ООН у Женеві Геннадій Гатілов.

Forbes запустив YouTube-проєкт «Країна героїв». Дивіться новий епізод про ХЕРСОН після окупації

Ключові факти

  • «Зернова угода», укладена у липні за посередництва ООН і Туреччини, відкрила Україні шлях до відновлення експорту з чорноморських портів, які були закриті після вторгнення Росії. Агентство наголошує, що угода допомогла запобігти глобальній продовольчій кризі, але Москва неодноразово скаржилася на неї, стверджуючи, що, як і раніше, має труднощі з продажем добрив і продовольства.
  • В інтервʼю агентству Гатілов заявив, що у середу Москва надіслала генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу лист із викладом списку скарг. Але копію цього листа Гатілов відмовився надати. Представники ООН мають прибути до Москви у неділю, щоб обговорити продовження угоди.
  • «Якщо ми побачимо, що на російській стороні угоди нічого не відбувається – експорту російського зерна та добрив, то вибачте, нам доведеться подивитися на це по-іншому», – сказав він. На запитання, чи може Росія не підтримати продовження угоди щодо зерна, він заявив: «Є можливість… Ми не проти постачання зерна, але ця угода має бути рівноправною, вона має бути справедливою і справедливо виконуватись усіма сторонами».
  • Офіційний представник ООН Стефан Дюжаррік заявив: «Ми залишаємось у постійному контакті з російськими офіційними особами, а також з офіційними особами Європейського Союзу, Великої Британії та США, щоб усунути останні перешкоди для полегшення експорту російського зерна та добрив».
  • Відповідаючи на запитання щодо можливості зустрічі президента РФ Володимира Путіна та президента США Джо Байдена, Гатілов сказав, що це неможливо, враховуючи рівень військової підтримки України з боку США. «Це робить США частиною конфлікту», – сказав він.
  • Водночас дипломат висловився схвально щодо інших переговорів, таких як доступ до допомоги та подальший обмін полоненими, назвавши це «можливістю». Він сказав, що делегація Міжнародного комітету Червоного Хреста нещодавно зустрілася з Міністерством оборони Росії в Москві щодо можливого обміну, але не повідомив подробиць. 

 Контекст

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну – другого за величиною експортера зерна у світі – закрило порти країни на Чорному морі, залишивши величезну кількість продовольства на мілині та спровокувавши побоювання глобальної кризи голоду.

У відповідь ЄС відкрив залізничні, автомобільні та річкові торгові шляхи до блоку для обробки зерна, в основному, для реекспорту з портів ЄС. 

22 липня в Туреччині було підписано угоду про вивезення продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, який здійснюватиме моніторинг роботи «зернових коридорів».

На 5 вересня у межах зернової ініціативи з України було експортовано понад 2 млн т зерна. 

7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що угода з країнами Заходу щодо вивезення зерна з України, в межах якої Росія розблокувала чорноморські порти, виявилася обманом. Він вважає, що ситуація щодо вивезення російського зерна «хитро зроблена»: хоча прямо обмежень немає, вони є за фрахтом, який зараз виводиться з-під санкцій. Найбідніші ж країни просто не отримали зерно, оскільки воно пішло до Європи. 

13 вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Росія спробує зірвати «зернову угоду» у листопаді, тож Україна вже працює з ООН і Туреччиною та країнами-отримувачами української агропродукції, щоб цього не допустити.  

ООН наполягає на тому, щоб Росія та Україна домовилися про угоду щодо експорту хімікатів через Чорне море. Так, дипломати ООН ведуть переговори з Києвом та Москвою про повторне відкриття трубопроводу «Тольятті – Одеса», яким аміак – ключовий інгредієнт у виробництві нітратних добрив – проходить з Росії до українського узбережжя Чорного моря, повідомляють три джерела, близькі до перемовин.

Матеріали по темі
Новий випуск Forbes Ukraine

Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні