Категорія
Новини
Дата

Справа на 2 млрд грн. СБУ повідомила про підозру бухгалтеру ГЗК Жеваго, на підприємстві заперечують (доповнено)

СБУ спільно з БЕБ та Офісом генпрокурора повідомили про підозру головному бухгалтеру Полтавського гірничо-збагачувального комбінату, що входить до складу групи компаній Ferrexpo Костянтина Жеваго. Про це йдеться у повідомленні пресслужби СБУ. За даними БЕБ, видача офіційних документів із завідомо неправдивими відомостями дозволила уникнути сплати податків на 2 млрд грн. На підприємстві спростували цю інформацію.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Слідство вважає, що завдяки діям топменеджера підприємство ухилилося від сплати до держбюджету рентних платежів за користування надрами родовища залізних руд на суму близько 2 млрд грн.
  • Посадовець упродовж 2018-2021 років вносив неправдиві відомості в офіційні документи підприємства, заявляє слідство. Це й спричинило завдання значних збитків державі.
  • Кримінальне провадження відкрито за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 3 ст. 212 (Ухилення від сплати податків, зборів); ч. 1 ст. 366 (Службове підроблення).
  • Наразі вирішується питання про обрання підозрюваному запобіжного заходу.
  • Доповнено. В ПрАТ «Полтавський ГЗК» заявили, що станом на 2 лютого 2023 року жодному топменеджеру компанії не було вручено повідомлення про підозру. «Ми стверджуємо, що звинувачення, висунуті слідчими органами, не відповідають дійсності», – йдеться у пресрелізі компанії. 
  • В ПГЗК наголошують, що наразі не існує жодних узгоджених податкових зобов’язань, які не сплатило підприємство. 
  • «ПрАТ «Полтавський ГЗК» розраховує та сплачує податок на ренту відповідно до чинного законодавства та судової практики, а також в аналогічний спосіб, як це здійснюють інші гірничодобувні компанії. Відтак, його посадові особи не можуть бути притягнуті до відповідальності за нібито ухилення від їх сплати за ст. 212 Кримінального кодексу Україниʼ, – йдеться у повідомленні.

Контекст

ПГЗК – власник найбільших запасів залізняку в Європі та ключовий актив Ferrexpo, що котирується на Лондонській фондовій біржі. На відміну від інших українських гірничо-збагачувальних комбінатів, він фокусується на виробництві якісних котунів – продукції з високою доданою вартістю. Через це ПГЗК вважається одним із найпривабливіших інвестиційних обʼєктів на ринках, що розвиваються. 

У 2020 році його частка виторгу в Ferrexpo становила 76%. У першому півріччі 2022 року дохід Ferrexpo знизився на 31%, до $936 млн, чистий прибуток – на 88%, до $82 млн. 

Мажоритарний власник гірничодобувної групи Ferrexpo Констянтин Жеваго вже три роки не зʼявляється в Україні. Залишити країну змусила кримінальна справа про шахрайство в його колишньому банку «Фінанси та Кредит», який збанкрутував у 2015-му.

У 2019-му Генпрокуратура оголосила Жеваго в міжнародний розшук у справі про розтрату та легалізацію 2,5 млрд грн через банк. Відтоді бізнесмен керує залізорудною імперією дистанційно. 

29 грудня минулого року французький суд ухвалив рішення про екстрадиційний арешт Жеваго. 5 січня Жеваго вніс заставу в €1 млн і вийшов з-під варти. Йому заборонили полишати цю країну.

У 2021-му Forbes оцінив статки Жеваго у $2,4 млрд, тоді він посів третє місце у списку найбагатших людей України. В грудні 2022-го Forbes переоцінив його статки в $1,4 млрд.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні