Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №10016-д про скасування мораторію на податкові перевірки. «За» проголосував 231 парламентарій, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Нардеп звернув увагу на зміни, які були внесені в законопроєкт до другого читання: строк повернення документальних планових податкових перевірок перенесено з 1 листопад на 1 грудня; мораторій на перевірки ФОПів першої та другої групи буде збережено до грудня 2024 року.
- Документ передбачає, що до проведення документальних планових перевірок можуть бути включені платники, які за підсумками 2021 року, відповідають одному з критеріїв: рівень сплати податку на прибуток на понад 50% менший, ніж по галузі, а рівень сплати ПДВ на понад 50% менший, ніж рівень сплати по галузі; дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази; перевірки стосуватимуться і підприємців річний дохід яких становить понад 10 млн грн; загальна сума витрат у податковій декларації становить понад 75% суми річного доходу.
- Також податкова може прийти до підприємців, які платять робітникам меншу заробітну плату ніж середня по галузі.
- Зберігається мораторій на перевірки ФОП І та II групи. Також обмеження діють для підприємств чия податкова адреса зареєстрована на окупованих територіях або територіях де йдуть бойові дії.
- У законі є норма, щодо обовʼязкових перевірок підакцизної продукції, готельного бізнесу та фінансових установ.
- «Прийняття законопроєкту – це одна з останніх вимог МВФ для ухвалення траншу. Зараз текст має бути прийнятий партнерами», – зазначив Железняк.
Контекст
Рішення зберегти мораторій на податкові перевірки для більшої частини бізнесу, ухвалене Верховною Радою у червні 2023-го, викликало серйозні розбіжності між Україною та МВФ. Скасування мораторію було одним із зобовʼязань українського уряду в межах чотирирічної програми розширеного фінансування (EFF) на $15,6 млрд, під яку «підвʼязана» допомога інших донорів на $115 млрд.
Попри попередню домовленість із фондом, відповідний закон був змінений в останній момент за ініціативи Офісу президента. Приводом стала зустріч Володимира Зеленського з бізнесом, на якій президент пообіцяв підприємцям подумати над створенням єдиного органу, що перевірятиме бізнес, та знайти певний компроміс у питанні відновлення перевірок.
Відтак мораторій на проведення перевірок фактично зберігся на час дії воєнного стану. Виняток – виробники підакцизної продукції, гральний бізнес і компанії, що надають фінансові та платіжні послуги, їх почнуть перевіряти вже з 1 жовтня.
Позиція МВФ, озвучена на переговорах про другий перегляд програми, що почалися 25 вересня у Варшаві – фонд не вважає, що Україна виконала цю обіцянку, розповідали у вересні три співрозмовники Forbes у ВР та серед учасників консультацій з МВФ.
Про те, що МВФ очікує нового голосування у Верховній Раді щодо відновлення податкових перевірок, повідомив на пресконференції у Києві на початку жовтня очільник місії Фонду в Україні Гевін Грей. «Метою є створення системи податкових перевірок, спрямованої на бізнеси, які мають найбільший ризик, і яка не накладає непропорційне навантаження на бізнеси, які не становлять ризику, – зазначив тоді Грей. – Але відновлення перевірок – це критичне питання».
Як уряд, Офіс президента і нардепи виходитимуть із ситуації, читайте в матеріалі Forbes.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.