У серпні видатки загального фонду держбюджету становили 212,7 млрд грн. Про це повідомила пресслужба Мінфіну з посиланням на дані Держказначейства. Із них 87,8 млрд грн було спрямовано на грошове утримання військовослужбовців, що на 41,6% перевищує показник липня (62 млрд грн). Від початку повномасштабної агресії РФ загальна сума касових видатків становила 1,2 трлн грн.
Ключові факти
У структурі цих видатків найбільші частки припадають:
- 499 млрд грн (у серпні – 112,4 млрд грн) – на оплату праці з нарахуваннями. Зокрема, на грошове утримання військовослужбовців спрямовано 375,6 млрд грн (у серпні – 87,8 млрд грн);
- 268,7 млрд грн (у серпні – 34,1 млрд грн) – на оплату використання товарів і послуг, або 22,4 % обсягу видатків. У тому числі:
- 149,7 млрд грн – на підтримку ЗСУ. Це придбання військової техніки, озброєння, боєприпасів, продукції оборонного призначення, засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів та іншого спеціального екіпірування);
- 73,9 млрд грн – перераховано НСЗУ на реалізацію програми держгарантій медичного обслуговування населення;
- 257,4 млрд грн (у серпні – 43,2 млрд грн) – на соціальне забезпечення (виплату пенсій, допомоги, стипендій), або 21,4 % загального обсягу видатків. У тому числі:
- 111,3 млрд грн – трансферт Пенсійному фонду України для фінансового забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій;
- 78,2 млрд грн – виплата Мінсоцполітики деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплата послуг окремим категоріям населення;
- 30,4 млрд грн – допомога у рамках Програми «єПідтримка»;
- 77,5 млрд грн (у серпні – 12,3 млрд грн) – на обслуговування держборгу, або 6,5% загального обсягу;
- 70,5 млрд грн (у серпні – 6,4 млрд грн) – трансферти місцевим бюджетам, або 5,9% загального обсягу.
Контекст
НБУ від початку великої війни провів емісію 315 млрд грн. Попри домовленість з урядом про емісію в межах 30 млрд грн на місяць, у червні НБУ мусив суттєво перевищити «стелю» і викупити облігацій на понад 100 млрд грн через відсутність достатніх обсягів міжнародної допомоги. У липні-серпні обсяги повернулися до 30 млрд грн.
НБУ закладає на друге півріччя 2022 року емісію національної валюти в розмірі 180 млрд грн, по 30 млрд грн на місяць, розповів заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. 180 млрд грн – це той обсяг фінансування, який, на думку НБУ, контрольований і приведе до контрольованих наслідків, що їх регулятор враховує у своєму базовому сценарії, сказав Ніколайчук.
За його словами, зважаючи на прогнозовані обсяги надходження зовнішнього фінансування (зокрема від МВФ та інших партнерів), необхідність в емісії гривні Нацбанком наступного року зберігатиметься.
У НБУ прогнозують, що емісія у 2023 році буде нижчою приблизно удвічі, тобто близько 15 млрд грн на місяць.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.