Міністерство цифрової трансформації за кілька днів запустить проєкт «Е-резидент», що дає змогу іноземцям відкривати рахунки і вести бізнес в Україні, повідомив віцепремʼєр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, пише «Інтерфакс-Україна».
Завдяки програмі електронного резидентства іноземці зможуть зареєструвати та вести бізнес, а також сплачувати податки в Україні.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- «За кілька днів запустимо електронне резидентство, як в Естонії, але з кращими умовами. Виходимо на ще один рівень конкуренції з країнами, на ІТ-арені будемо презентувати», – сказав він.
- За словами Федорова, «Е-резидент» є окремою екосистемою, яка дає змогу підприємцям із різних країн відкривати власну справу онлайн в Україні, а також платити податки.
- Держава також працює над організацією пілотного проєкту зі статичного інтернету та розвитку 5G в Україні.
Контекст
У 2021 році віцепремʼєр з інновацій Михайло Федоров заявив, що Україна впроваджуватиме е-резидентство. Він повідомляв, що за 6,5 років існування е-резидентство принесло Естонії €63 млн надходжень до бюджету, з яких €17,5 млн – лише у 2020-му.
У довоєнному 2021-му Федоров зазначав, що Мінцифри запустило лендинг проєкту, де зареєструвалося близько 1300 іноземців, зацікавлених в електронному резидентстві. Очікувалося 3000 резидентів до кінця 2022 року та близько $1,5 млн податкових надходжень до бюджету.
6 жовтня 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт про е-резидентство. e-резидентство – це можливість для підприємців з інших країн вести бізнес в Україні та за кордоном як українська фізособа-підприємець, використовувати онлайн-сервіси та можливості держави. Однак важливо розуміти, що е-резидентство – це не громадянство. З ним не можна отримати дозвіл на тимчасове або постійне проживання.
Передбачалося, що на початку е-резидентами зможуть стати IT-фахівці – програмісти, розробники ігор та іншого програмного забезпечення, адміністратори мереж й інші. Поступово сфери діяльності мають розширитися – бізнес зможуть вести інші представники креативної економіки.
Стати е-резидентом можна буде після подання заявки на порталі е-резидентства, який зараз розробляється. Заявку перевірять у СБУ та МВС. Також обовʼязковою для е-резидентства є верифікація особи у консульстві. Після всіх перевірок іноземець отримує ІПН, електронний підпис та статус е-резидента. З цього моменту іноземець зможе скористатись усіма необхідними онлайн-інструментами для ведення бізнесу.
Для е-резидентів передбачається оподаткування, аналогічне податкам для ФОП третьої групи (5% в рамках ліміту для цієї групи та 15% – від його перевищення), а податковим резидентом для е-резидентів буде банк. Список країн або громадян, яким дозволено стати е-резидентами, визначає уряд.
У 2023 році Мінцифри відкоригувало список країн, підприємці яких стануть першими е-резидентами в Україні: до нього увійшли Словенія, Індія, Пакистан і Таїланд і планувало запустити е-резидентсво в першому кварталі 2024 року.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.