Категорія
Новини
Дата

Заробітчани за пів року перерахували в Україну майже $6,5 млрд. Які очікування на кінець року

За I півріччя заробітчани перерахували в Україну $6,46 млрд. Це на 6,2% менше, ніж роком раніше, повідомляє проєкт «Ціна держави» з посиланням на дані НБУ. Експерти вважають, що в другій половині року перекази зростатимуть швидшими темпами. 

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Обсяг переказів суттєво просів за перші чотири місяці цього року. Фіксувалось падіння переказів офіційними каналами. Водночас рівень переказів через неформальні канали залишався сталим.
  • Проте вже в червні обсяг приватних переказів сягнув $1,23 млрд. Це на 1,2% більше, ніж було в червні 2021 року.
  • У поточному році загальна річна сума переказів складе приблизно $13–14 млрд, очікують економісти проєкту «Ціна держави». Прогноз НБУ наразі досить консервативний – $12,6 млрд.
  • Швидке зростання чисельності вимушених мігрантів за кордоном призвело до значних обсягів відпливу валюти. Проте перекази від трудових мігрантів в Україну залишаються стабільними й забезпечують надходження валюти в Україну, зазначають експерти.
  • Економісти наголошують, що надходжень від заробітчан, як і загального обсягу міжнародної допомоги недостатньо для компенсації відпливу валюти з країни.
  • Суттєвого приросту переказів, як у 2021 році, наразі очікувати не варто, бо є тенденції прискорення інфляції в країнах, де перебувають мігранти, а також спостерігається загальне охолодження економік цих країн, кажуть економісти.

Контекст

За даними НБУ, у 2021 році обсяг грошових переказів в Україну збільшився на 25,4% до $15,026 млрд, порівнюючи з попереднім роком. У 2020 році обсяг грошових переказів зріс на 1,7% до рекордних $12,1 млрд.

21 квітня Нацбанк запровадив низку обмежень на транскордонні операції громадян. Фізособи можуть здійснювати операції quasi cash, використовуючи лише власну іноземну валюту, в межах ліміту 100 000 грн на місяць.

У травні НБУ уточнив валютні обмеження, щоб мінімізувати непродуктивний відплив капіталу з країни. Зокрема, вони стосуються міжнародних переказів та розрахунків за кордоном. Зміни набули чинності з 10 травня.

21 липня НБУ не лише суттєво підвищив офіційний курс долара, а й посилив ряд обмежень на операції з гривневими картками за кордоном. Основна мета – зменшити темпи спалювання валютних резервів, що відбувається через операції власників українських карток у гривні в інших країнах. Насамперед нові ліміти направлені проти спекулянтів та «карткових туристів». 

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні