Категорія
Новини
Дата

Зеленський підписав закон, який дозволяє націоналізувати Sense Bank

Президент Володимир Зеленський підписав закон, який дозволяє націоналізувати Sense Bank (раніше Альфа-Банк) російських бізнесменів Михайла Фрідмана та Петра Авена. Про це свідчить інформація на сайті Верховної Ради.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Прийнятий парламентом Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану» 16 червня повернуто з підписом президента, йдеться в карті законопроєкту. 
  • Тепер НБУ зможе запустити процедуру націоналізації. Коли це може статися та що залишилось подолати на шляху до збільшення кількості держбанків, читайте тут.
  • Документ надає НБУ повноваження за певних обставин, пов’язаних із застосуванням санкцій до банку або власників істотної участі у банку, прийняти рішення про: заборону підсанкційній особі набувати або збільшувати істотну участь у банку, запроваджується можливість виведення системно важливого банку з ринку (націоналізації) за відсутності у нього ознак неплатоспроможності (у разі застосування до банку або власника істотної участі у ньому блокуючих санкцій).
  • Якщо після рішення НБУ про виведення з ринку такого банку держава погодилася брати участь у виведенні, фактично розпочинається його націоналізація. 
  • Процес заміни власників на державу не впливає на роботу банку, відтак вкладники не відчують на собі негативних наслідків націоналізації, йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.

Контекст

У лютому минулого року ЄС застосував санкції до російських акціонерів Альфа-Банку Михайла Фрідмана та Петра Авена. Їм належало 32,86% та 12,4% акцій відповідно, за даними НБУ на 1 січня 2022 року. 2 березня НБУ позбавив їх права голосу в банку та 21 квітня погодив Сімеона Дянкова на позицію довіреної особи, якій передано право голосу підсанкційних акціонерів. 

У жовтні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон про виведення з ринку системно важливих банків під час воєнного стану. Як писав Forbes, першим за цим законом може бути націоналізовано Альфа-Банк. Однак для цього поки що немає підстав, оскільки націоналізації має передувати визнання банку неплатоспроможним. Про це на початку грудня минулого року розповіли співрозмовники Forbes в одній із фінансових держструктур, що опікуватиметься націоналізацією, та посадовець, дотичний до Офісу президента.

На початку лютого повідомлялося, що НБУ готує законодавчі зміни, які дозволять націоналізувати Sense Bank, номінальними власниками якого залишаються російські бізнесмени Михайло Фрідман і Петро Авен. Відповідне доручення дав голова НБУ Андрій Пишний.

13 березня голова фінансового комітету Данило Гетманцев заявив, що до Верховної Ради буде поданий законопроєкт про вдосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану. Законодавчі зміни дозволять націоналізувати Sense Bank.

Польська Grupa Polsat Plus цікавиться українським Sense Bank. Потенційна угода ускладнюється санкціями проти власників колишньої «Альфи» та бажанням держави націоналізувати банк. Чим займається можливий інвестор у Польщі та чи є в нього шанси придбати банк в Україні, читайте тут.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні