Як Європейський Союз, країни-партнери з G7 та G20 планують підтримувати відбудову України під час та після війни – у тексті глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца для Forbes
Хоробрість, яку виявляють українці з моменту російського вторгнення в Україну, вражає. Їхня стійкість і непохитність перед лицем порушення міжнародного права також вражають. Зрештою, саме завдяки цій хоробрості, яку виявила Україна, ми зберемося 25 жовтня у Берліні, де обговоримо з експертами, як міжнародна спільнота може найкраще допомогти Україні та підтримати її у відбудові.
Форма, якої набере ця відбудова, визначить, якою стане Україна в майбутньому. Чи буде це держава із сильними інституціями, заснована на верховенстві права? Чи буде в неї динамічна й сучасна економіка? Чи буде вона країною живої демократії – частиною Європи?
Роблячи історичні порівняння, завжди треба бути обережним: але те, що ми зараз розглядаємо, є нічим іншим, як започаткуванням нового «плану Маршалла» XXI століття. Цим завданням займатимуться кілька поколінь, і його виконання має розпочатися вже зараз.
Що ми та наші українські партнери можемо дізнатися з досвіду минулої відбудови? Як можна організувати й профінансувати такий величезний довгостроковий проєкт? Які структури потрібні для забезпечення необхідної прозорості та цілковитої довіри інвесторів? Це деякі з питань, які ми маємо намір порушити у вівторок у Берліні з експертами та представниками країн Європи, G7, G20, міжнародних організацій, громадянського суспільства і перш за все України.
Страждання і біль українців неосяжні, жертви, яких вони щодня оплакують, численні, а вплив війни Путіна на життя мільйонів українців – величезний. Те, що ми як спільнота можемо зробити й робимо з першого дня війни, це активно й упевнено підтримувати Україну.
Ми запровадили жорсткі санкції проти Росії. Ми постачаємо зброю, підтримуємо українську економіку та допомагаємо населенню в повсякденному житті. Ми полегшили доступ до нашого внутрішнього ринку для українського експорту та зупинили застосування імпортних мит.
А за цей час понад 8 млн українців знайшли у Європі притулок і захист від путінських бомб і ракет. Європа надала їм негайний доступ до ринку праці, освіти, медичної допомоги та житла. У G7 та з партнерами G20 ми боролися зі всебічними наслідками війни: з голодом, енергетичною й економічною кризою в усьому світі.
Якою буде спільна платформа для відбудови України
Міжнародна спільнота надала значну фінансову підтримку. Країни G7, Європейський Союз та його члени лише Україні надали понад €35 млрд екстреної допомоги. Ці гроші мають допомогти Україні задовольнити її негайні фінансові потреби, щоб державна система могла функціонувати, попри війну, і щоб учителі, поліцейські, лікарі та військовослужбовці могли отримувати платню, а також щоб надавалася медична допомога.
Крім цієї екстреної допомоги, сьогодні ми мусимо почати обмірковувати відбудову країни, хоча і здається, що мир настане в далекій перспективі. Вже зараз треба розпочати відбудову зруйнованих будинків, шкіл, доріг, мостів та інфраструктури, відновити електропостачання, щоб країна незабаром знову могла стати на ноги. Україні потрібна перспектива запуску економіки, щойно закінчиться війна.
Ключове завдання полягає в тому, щоб разом втілити цю велику справу. Про це існує домовленість у G7, у європейських інституціях. Це грандіозне завдання. Світовий банк оцінює збитки від війни у €350 млрд. Однак, як показали найновіші обстріли останніх днів, руйнування продовжується.
Ні Україна, ні окремі партнери не зможуть покрити такі видатки самостійно. Ми всі повинні простягнути руку – ЄС, G7 і наші партнери з усіх країн. Звичайно ж, мають бути задіяні міжнародні фінансові установи та провідні міжнародні організації. У довгостроковій перспективі приватним інвесторам і компаніям також буде важливо інвестувати у відбудову України.
Чим чіткішим й прозорішим буде використання грошей, тим більшою буде готовність допомогти. Тому ми з нашими українськими друзями запевнимо, що підтримка досягне тих місць, де вона найбільше потрібна.
Разом із нашими партнерами з G7 та іншими країнами, за підтримки міжнародних організацій та України, ми маємо намір закласти основи інклюзивної донорської платформи для координації процесу негайного відновлення зруйнованої інфраструктури та початку довгострокової відбудови.
Спільна платформа стане головним інструментом співпраці та координації європейської та міжнародної підтримки. Йдеться про виконання великих проєктів відбудови та надання технічної підтримки. При цьому ми запровадимо найвищі стандарти прозорості, ефективності, аудиту та моніторингу проєктів.
Європейський Союз відіграє тут важливу роль. З літа Україна має статус кандидата на вступ до ЄС. Тож шлях до відбудови – це водночас шлях України до Європейського Союзу. Це також означає, що економіка України стане більш сталою і більш цифровою, оскільки такою є економіка майбутнього. Це означає дотримання найвищих стандартів верховенства права та заснування ефективних антикорупційних установ. Бо саме такі цінності відстоює Європа, і вони, окрім того, допоможуть завоювати довіру інвесторів і донорів.
Ми всі згодні з тим, що підтримувати Україну – не тільки правильно, але й у наших власних інтересах. Україна бореться не лише за свій суверенітет і територіальну цілісність, але й проти спроб Путіна силою змінити кордони й принести війну та руйнування своїм сусідам. Україна захищає також міжнародний правопорядок, основу нашого мирного співіснування та добробуту в усьому світі. Тому, підтримуючи Україну, ми будуємо власне майбутнє й майбутнє нашої спільної Європи.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.