Міжнародна система миру та безпеки більше не функціонує. Демократичним урядам доведеться вкладати гроші не в освіту, охорону здоров'я, культуру або розвиток бізнесу, а в озброєння. /TED
Категорія
Війна
Дата

«Непокаране зло зростає. Війна перетворює людей на цифри». Що з цим робити? Текст промови на TEDWomen нобелівської лауреатки Олександри Матвійчук

5 хв читання

Міжнародна система миру та безпеки більше не функціонує. Демократичним урядам доведеться вкладати гроші не в освіту, охорону здоров'я, культуру або розвиток бізнесу, а в озброєння. Фото TED

Олександра Матвійчук, українська правозахисниця та голова організації «Центр громадянських свобод», яка 2022 року отримала Нобелівську премію миру, виступила на одній з найвідоміших конференцій у світі – TEDWomen. «Все як завжди, промову на TED дописувала в літаку, текст віддала за дві години до репетиції, усі сесії з коучами пропустила, бо не мала на них часу, тому просто говорила від серця», – написала вона в facebook. Forbes Україна публікує текстову версію її виступу 

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Я приїхала з Києва, де працюю правозахисницею. Я багато років застосовую право, щоб захищати людей та людську гідність. Але зараз я в ситуації, коли право не працює. 

Російські війська знищують в Україні житлові будинки, церкви, музеї, школи та лікарні. Розстрілюють евакуаційні коридори. Катують людей у фільтраційних таборах. Примусово вивозять українських дітей до Росії. Забороняють українську мову та культуру. Викрадають, грабують, гвалтують і вбивають на окупованих територіях. І ціла архітектура ООН із міжнародних організацій та договорів не може це зупинити

Війна двох систем

Як правозахисниця, я опинилась у дивній ситуації. Коли мене питають, як захистити людей від російської агресії, я відповідаю – дайте Україні зброю.

Звідси питання. Як ми, люди, у XXI сторіччі захищатимемо людину, її права, свободу та гідність? Чи можемо ми покладатися на право? Чи тільки груба сила має значення? 

Це важливо розуміти не лише людям в Україні, Сирії, Китаї, Ірані чи Судані. Відповідь на це питання визначає наше спільне майбутнє. 

Тому що це не війна двох країн. Це війна двох систем – авторитаризму та демократії. 

Росія хоче переконати весь світ, що демократія, права людини та верховенство права – це фейкові цінності. Бо під час війни вони нікого не захищають. 

Росія намагається переконати, що країна з потужним збройним потенціалом та ядерною зброєю може порушувати світовий порядок, диктувати свої правила міжнародній спільноті й навіть примусово змінювати міжнародно визнані кордони. 

Якщо Росія досягне своєї мети, це надихатиме авторитарних лідерів у різних частинах світу зробити те саме. 

Міжнародна система миру та безпеки більше не функціонує. Демократичним урядам доведеться вкладати гроші не в освіту, охорону здоровʼя, культуру або розвиток бізнесу, не в розвʼязання глобальних проблем, таких як зміна клімату чи соціальна нерівність, а в озброєння. Ми будемо свідками збільшення кількості ядерних держав, появи роботизованих армій і нової зброї масового знищення. 

Якщо Росія досягне своєї мети, і цей сценарій здійсниться, ми опинимося у світі, який буде небезпечним для всіх без винятку. 

Непокаране зло зростає. Російські військові вчиняли жахливі злочини в Чечні, Грузії, Сирії, Малі, Лівії та інших країнах світу. Вони ніколи не були за це покарані. Вони вірять, що можуть робити все, що хочуть. 

Я говорила з сотнями людей, які вижили в російському полоні. Вони розказували, як їх били, гвалтували, забивали в дерев’яні ящики, підключали струм до геніталій, відрізали пальці, виривали нігті, свердлили коліна, змушували писати власною кров’ю. Одна жінка розказала мені, як їй виймали око ложкою. 

Не було жодної легітимної причини, щоб це робити. Так само як не було жодної військової необхідності у цьому. Росіяни зробили це тільки тому, що могли. 

Тому що зараз право не працює. Але я вірю, що це тимчасово. 

Люди – не цифри

Війна перетворює людей на цифри. Кількість воєнних злочинів зростає так швидко, що розказати всі історії просто неможливо. Але я розкажу вам одну. 

Це історія 62-річного Олександра Шеліпова. Його вбили російські військові біля власного будинку. Трагедія набула широкого розголосу лише тому, що це був перший судовий процес після 24 лютого. У суді його дружина Катерина сказала, що її чоловік був звичайним фермером, але він був для неї як цілий всесвіт – і тепер вона втратила все. 

Люди – не цифри. Ми повинні забезпечити справедливість для всіх людей, незалежно від того, хто вони, їхнього соціального статусу, виду злочину та жорстокості, яку вони зазнали, і чи цікавляться медіа чи міжнародні організації їхньою долею. І це реально. 

Нові технології дають нам можливості документувати воєнні злочини, про це ми не могли навіть мріяти ще якісь 15 років тому. Досвід проєкту Bellingcat та інших розслідувачів переконує, що ми можемо відтворити те, що сталося, навіть не знаходячись на місці. 

Люди – не цифри. Ми маємо повернути людям їхні імена. Тому що життя кожної людини має значення.

Олександра Матвійчук під час виступу на конференцій TEDWomen. /TED

Олександра Матвійчук під час виступу на конференцій TEDWomen. Фото TED

Правосуддя не має чекати 

Ми досі дивимося на світ через призму Нюрнберзького трибуналу, де воєнних злочинців засудили, лише коли нацистський режим впав. Але ми живемо в новому столітті. Справедливість не має залежати від того, як і коли закінчиться війна. 

Правосуддя не має чекати. Глобальний підхід до правосуддя за воєнні злочини потрібно змінити. Ми маємо створити спеціальний трибунал зараз і притягнути Путіна, Лукашенка та інших воєнних злочинців до відповідальності. 

Так, це сміливий крок. Але це потрібно зробити, бо це правильно. 

Я багато років працюю з правом і точно знаю, якщо ти не можеш покладатися на правові механізми, ти завжди можеш покластися на людей. Ми звикли мислити категоріями держав та міждержавних організацій. Але звичайні люди мають набагато більше впливу, ніж вони собі думають. 

Відразу після вторгнення міжнародні організації евакуювали своїх співробітників. Це були звичайні люди, що допомагали вижити під артилерійським вогнем, вивозили людей під обстрілами зі зруйнованих міст, рятували із-під завалів житлових будинків, пробивалися в оточення з гуманітарною допомогою. 

Звичайні люди почали робити надзвичайні речі. І тоді стало очевидно, що звичайні люди, які борються за свою свободу, є сильнішими, ніж друга армія світу. Що мобілізація мільйонів людей у різних країнах може змінити світову історію швидше, ніж втручання ООН. 

Бо люди в Україні вистояли також завдяки вам. Коли звичайні люди у різних країнах підтримали нас. Хтось збирає пожертви, хтось пише про те, що відбувається, хтось проводить мітинги та вимагає від уряду надати Україні зброю, а хтось закрив свій бізнес у Росії, бо свобода того варта. 

Будь цим кимось. Підтримайте нашу боротьбу. Зробіть наш голос видимим. Займайте активну позицію, а не просто позу. Є багато речей, які не мають жодних кордонів. Свобода одна з таких речей. Так само, як і людська солідарність. 

Коли почалося повномасштабне вторгнення, демократичні країни сказали: допоможімо Україні не програти. Натомість ми повинні думати про те, як допомогти Україні перемогти. 

Є величезна різниця між «допоможімо Україні не програти» і «допоможімо Україні перемогти швидко». Демократії мають перемагати у війнах. Бо тільки поширення свободи робить наш світ безпечним. 

І мова не про те, щоб Україна склала зброю. Люди в Україні, як ніхто хочуть миру. Але мир не настає, коли країна, на яку напали, складає зброю. Тоді це не мир, а окупація. Окупація – це інша форма війни. Окупація – це не просто зміна одного державного прапора на інший. 

Окупація – це насильницькі зникнення, катування, депортації, примусове усиновлення твоєї дитини, стирання ідентичності, фільтраційні табори та масові могили. 

Я нікому не побажаю пройти через цей досвід. Але ці випробування змусили нас проявити свої найкращі риси – боротися за свободу, бути сміливими, брати відповідальність на себе, приймати складні, але правильні рішення, допомагати один одному. Ми зараз як ніколи гостро відчуваємо, що значить бути людьми. 

І в нас немає часу. Час для нас конвертується в смерті. 

Зрештою, ви не маєте бути українцями, щоб підтримати Україну. Достатньо бути просто людиною.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні