Категорія
Війна
Дата

«Міни, якими росіяни мінували узбережжя, повимивало, і вони плавають у воді». Як підрив Каховської ГЕС вплине на контрнаступ ЗСУ, пояснює військовий експерт Андрій Крамаров

6 червня російські військові підірвали Каховську ГЕС, десятки населених пунктів затоплені, йде евакуація місцевого населення з небезпечних районів /Getty Images

6 червня російські військові підірвали Каховську ГЕС, десятки населених пунктів затоплені, йде евакуація місцевого населення з небезпечних районів Фото Getty Images

6 червня російські військові підірвали Каховську ГЕС, десятки населених пунктів затоплені, йде евакуація місцевого населення з небезпечних районів. Forbes Ukraine запитав у військового експерта й офіцера запасу ЗСУ Андрія Крамарова, яку стратегічну ціль могли переслідувати російські війська, підриваючи греблю, та як це може вплинути на контрнаступ ЗСУ

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Руйнування греблі Каховської ГЕС російськими військовими – це терористичний акт, який спричинить велику техногенну катастрофу. Це повернення певного ландшафту Лівобережжя станом на 1949 рік. 

Вплив на контрнаступ

З військового погляду руйнування греблі Каховської ГЕС ніяк не впливає на позиції українських військових на правобережжі Херсонщини. 

Щодо позицій ворога – деякі з тих, які росіяни спеціально укріплювали на лівобережжі Херсонської області, повністю затоплені. 

Є інформація, що міни, якими вони мінували узбережжя, повимивало, і вони плавають у воді. 

Єдиний позитив – російські військові будуть змушені відвести свою техніку та артилерію від своїх більш-менш непогано облаштованих оборонних укріплень.

Здається, російська сторона не очікувала, що буде такий потужний вибух. Найімовірніше, їх ціллю було лише частково затопити певні острівки на Дніпрі, що знаходяться між правим і лівим берегом. Щоб їх не могли використовувати ЗСУ як певний плацдарм для десантування та перекидання, зокрема, диверсійно-розвідувальних чи невеликих мобільних груп. 

Не думаю, що цей плацдарм ЗСУ намагалися використовувати як основний. Можливо, як додатковий, якби ворог посипався північніше запорізького напрямку. Щоб швидко заходити в тил і не давати росіянам спокійно відходити в Крим. 

Українська сторона, зважаючи, що Антонівський міст зруйнований, повністю втратила ще одну переправу через Дніпро. 

План контрнаступу ЗСУ складається з певних стратегічних та оперативних можливостей. Підривом греблі Каховської ГЕС росіяни забрали у нас певну оперативну, не стратегічну, додаткову можливість. 

ДСНС України

«Міни, якими росіяни мінували узбережжя, повимивало, і вони плавають у воді» Фото ДСНС України

Економічний вплив

Крім військово-оперативних обставин, цей терористичний акт матиме негативні економічні наслідки. На затопленій території розміщена велика кількість інфраструктурних обʼєктів: водопостачання, електропостачання, всі вони були підвʼязані під шлюзи Каховської ГЕС. 

Гірші наслідки будуть для лівобережжя Херсонщини. Це міста і території, де сконцентровані російські війська: Олешки, Гола Пристань, Стара та Нова Збурʼївка. Ці населені пункти будуть значно підтоплені. 

Додатково впаде рівень води вище за течією річки Дніпро – до Дніпровської ГЕС. Це може вплинути на забезпечення водою Кривого Рогу, Запоріжжя і міста Дніпро. 

Внаслідок зниження рівня води будуть перебої із забезпеченням водою Кримського каналу. Як ми пам’ятаємо, після повномасштабного вторгнення росіяни знищили перепони, які Україна поставила у Кримському каналі, щоб відновити постачання води до Криму. Вже почала зʼявлятися інформація з Криму про те, що в них екстрено введені графіки відключення води. 

Також руйнування греблі Каховської ГЕС загрожує можливості використання найбільшої в Європі атомної електростанції – Запорізької АЕС. Коли впаде рівень води, її буде недостатньо для охолодження реакторів. Неможливо буде брати забір, і автоматика відключить АЕС. 

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні