Вартість війни для Москви зростає, власні ресурси вичерпуються. Нові мобілізовані, іранські ракети та можлива угода щодо постачання снарядів з Північної Кореї – все це робить війну дорожчою для Кремля. В наступному році «рахунок за війну» може стати надто високим.
Прямі військові витрати Росії за 9 місяців війни, за розрахунками Forbes, становлять приблизно $82 млрд. Ця оцінка включає безпосередні витрати, які необхідні для підтримки військових дій. Та не включає стабільні видатки на оборону, або втрати, пов’язані з економікою.
У 2021 році всі бюджетні доходи Росії складали $340 млрд. Тобто РФ уже витратила чверть минулорічних доходів на військові дії.
Якщо навесні такі витрати могли виглядати цілком прийнятними, зважаючи, що РФ отримувала за нафту і газ близько €1 млрд на день, то зараз ситуація інша.
Доходи федерального бюджету РФ від експорту нафти і газу знижуються. Росія вже втратила більшу частину європейського газового ринку, після зупинки постачання через «Північний потік». З грудня почнуть діяти санкції щодо російської нафти.
Тим часом війна вимагає більше грошей. Восени вартість витрат на війну для РФ зросла вдвічі. Зараз війна потребує щонайменше $10 млрд на місяць.
Витрати на армію
Контрактним солдатам армії РФ обіцяють зарплату від 200 000 рублів на місяць за війну в Україні, плюс додаткові виплати.
В середньому на одного солдата, витрачається близько $200 на день. В жовтні Росія різко збільшила чисельність своїх військ. 300 000 мобілізованих обійдуться бюджету РФ в додаткові $1,8 млрд на місяць. Окрім цього необхідно збільшити витрати на забезпечення і амуніцію.
Загальні витрати на зарплату військових, які залучені до бойових дій, становлять близько $2,7 млрд після проведення мобілізації.
Також в останні два місяці різко збільшилася кількість втрат серед військових РФ. Частково це теж пов’язано з появою на фронті непідготовлених мобілізованих.
Якщо влітку сума компенсацій, які мають виплачуватись загиблим і пораненим, оцінювалася в близько $1 млрд щомісячно, то за останній місяць війни вона перевищує $3,5 млрд.
За даними Генштабу ЗСУ, за з 24.10 по 24.11 в Україні загинула рекордна кількість російських солдат – 17 470. Це навіть більше, ніж в перший місяць війни.
За кожного з них родина військового має отримати 7,4 млн рублів, або близько $110 000.
Кількість важко поранених, які можуть отримати виплату, орієнтовно в два рази більша. Сума компенсацій – 3 млн рублів.
Ракети, снаряди і амуніція
Основна стаття витрат армії під час війни – це боєприпаси і забезпечення військових.
За різними оцінками, Росія в цій війні використовувала від 10 000 до 50 000 снарядів на день. Найбльш інтенсивна робота артилерії припадала на травень-липень. Але з появою HIMARS і регулярним знищенням складів боєприпасів інтенсивність роботи російської артилерії помітно зменшилася.
Середня ціна снаряду радянського калібру близько $1000. Отже тільки на забезпечення артилерії росіяни витратили понад $5,5 млрд. Але, якщо раніше це були боєприпаси, виготовлені в РФ, то зараз активно обговорюються можливі поставки з Північної Кореї.
Очевидно Росія не готувалася до настільки тривалої війни і її запас снарядів та можливості виробництва не дозоляють забезпечити власні потреби.
По Україні ворог випустив понад 4000 ракет. Середня вартість однієї російської ракети складає $3 млн.
Також для утримання війська необхідно тисячі тонн боєприпасів для стрілецької зброї, одягу, захисту солдат, палива, запчастин, їжі і медикаментів.
Втрати техніки
Найбільшими втратами серед техніки є танки і авіація ворога.
Росія втратила 278 бойових літаків середньою вартістю $18 млн та 261 гелікоптер середньою вартістю $10,4 млн.
Загальні втрати російської авіації в грошовому еквіваленті становлять $8 млрд.
Також Росія втратила майже стільки ж танків, скільки мала на початок вторгнення (2 897 із приблизно 3 300 на 24.02). Тож зараз РФ намагається відновити техніку, яка десятиліттями зберігалася на складах та потребує значної модернізації і фінансових витрат.
Загалом вся втрачена техніка за девʼять місяців війни коштувала Росії $20,8 млрд.
Російський «ленд-ліз»
Значна кількість техніки, яку втратила РФ, потрапила у вигляді трофеїв до ЗСУ.
За даними проєкту Oryx, який відслідковує втрати сторін через фото- і відеопідтвердження в інтернеті, українським солдатом вдалося захопити щонайменше 1953 одиниці важкого озброєння.
Загальна вартість військових трофеїв майже $2 млрд, без урахування легкого озброєння і боєприпасів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.