Категорія
Війна
Дата

За дев'ять місяців Росія витратила на війну $82 млрд – це чверть її річного бюджету. Наступного року РФ може її не потягнути. Розрахунки Forbes

Вартість війни для Москви зростає, власні ресурси вичерпуються. Нові мобілізовані, іранські ракети та можлива угода щодо постачання снарядів з Північної Кореї – все це робить війну дорожчою для Кремля. В наступному році «рахунок за війну» може стати надто високим. 

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Прямі військові витрати Росії за 9 місяців війни, за розрахунками Forbes, становлять приблизно $82 млрд. Ця оцінка включає безпосередні витрати, які необхідні для підтримки військових дій. Та не включає стабільні видатки на оборону, або втрати, пов’язані з економікою. 

У 2021 році всі бюджетні доходи Росії складали $340 млрд. Тобто РФ уже витратила чверть минулорічних доходів на військові дії. 

Якщо навесні такі витрати могли виглядати цілком прийнятними, зважаючи, що РФ отримувала за нафту і газ близько €1 млрд на день, то зараз ситуація інша.

Доходи федерального бюджету РФ від експорту нафти і газу знижуються. Росія вже втратила більшу частину європейського газового ринку, після зупинки постачання через «Північний потік». З грудня почнуть діяти санкції щодо російської нафти. 

Тим часом війна вимагає більше грошей. Восени вартість витрат на війну для РФ зросла вдвічі. Зараз війна потребує щонайменше $10 млрд на місяць. 

За дев'ять місяців Росія витратила на війну $82 млрд – це чверть її річного бюджету. Наступного року РФ може її не потягнути. Розрахунки Forbes /Фото 1

Витрати на армію

Контрактним солдатам армії РФ обіцяють зарплату від 200 000 рублів на місяць за війну в Україні, плюс додаткові виплати.

В середньому на одного солдата, витрачається близько $200 на день. В жовтні Росія різко збільшила чисельність своїх військ. 300 000 мобілізованих обійдуться бюджету РФ в додаткові $1,8 млрд на місяць. Окрім цього необхідно збільшити витрати на забезпечення і амуніцію. 

Загальні витрати на зарплату військових, які залучені до бойових дій, становлять близько $2,7 млрд після проведення мобілізації. 

Також в останні два місяці різко збільшилася кількість втрат серед військових РФ. Частково це теж пов’язано з появою на фронті непідготовлених мобілізованих. 

Якщо влітку сума компенсацій, які мають виплачуватись загиблим і пораненим, оцінювалася в близько $1 млрд щомісячно, то за останній місяць війни вона перевищує $3,5 млрд.

За даними Генштабу ЗСУ, за з 24.10 по 24.11 в Україні загинула рекордна кількість російських солдат – 17 470. Це навіть більше, ніж в перший місяць війни.

За кожного з них родина військового має отримати 7,4 млн рублів, або близько $110 000.

Кількість важко поранених, які можуть отримати виплату, орієнтовно в два рази більша. Сума компенсацій – 3 млн рублів.

За дев'ять місяців Росія витратила на війну $82 млрд – це чверть її річного бюджету. Наступного року РФ може її не потягнути. Розрахунки Forbes /Фото 2

Ракети, снаряди і амуніція

Основна стаття витрат армії під час війни – це боєприпаси і забезпечення військових.

За різними оцінками, Росія в цій війні використовувала від 10 000 до 50 000 снарядів на день. Найбльш інтенсивна робота артилерії припадала на травень-липень. Але з появою HIMARS і регулярним знищенням складів боєприпасів інтенсивність роботи російської артилерії помітно зменшилася. 

Середня ціна снаряду радянського калібру близько $1000. Отже тільки на забезпечення артилерії росіяни витратили понад $5,5 млрд. Але, якщо раніше це були боєприпаси, виготовлені в РФ, то зараз активно обговорюються можливі поставки з Північної Кореї.

Очевидно Росія не готувалася до настільки тривалої війни і її запас снарядів та можливості виробництва не дозоляють забезпечити власні потреби.

По Україні ворог випустив понад 4000 ракет. Середня вартість однієї російської ракети складає $3 млн.  

Також для утримання війська необхідно тисячі тонн боєприпасів для стрілецької зброї, одягу, захисту солдат, палива, запчастин, їжі і медикаментів.  

Втрати техніки

Найбільшими втратами серед техніки є танки і авіація ворога. 

Росія втратила 278 бойових літаків середньою вартістю $18 млн та 261 гелікоптер середньою вартістю $10,4 млн.

Загальні втрати російської авіації в грошовому еквіваленті становлять $8 млрд.

За дев'ять місяців Росія витратила на війну $82 млрд – це чверть її річного бюджету. Наступного року РФ може її не потягнути. Розрахунки Forbes /Фото 3

Також Росія втратила майже стільки ж танків, скільки мала на початок вторгнення (2 897 із приблизно 3 300 на 24.02). Тож зараз РФ намагається відновити техніку, яка десятиліттями зберігалася на складах та потребує значної модернізації і фінансових витрат.  

Загалом вся втрачена техніка за девʼять місяців війни коштувала Росії $20,8 млрд.

Російський «ленд-ліз»

Значна кількість техніки, яку втратила РФ, потрапила у вигляді трофеїв до ЗСУ. 

За дев'ять місяців Росія витратила на війну $82 млрд – це чверть її річного бюджету. Наступного року РФ може її не потягнути. Розрахунки Forbes /Фото 4

За даними проєкту Oryx, який відслідковує втрати сторін через фото- і відеопідтвердження в інтернеті, українським солдатом вдалося захопити щонайменше 1953 одиниці важкого озброєння. 

Загальна вартість військових трофеїв майже $2 млрд, без урахування легкого озброєння і боєприпасів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні