27 жовтня стало відомо, що американська компанія VistaPrint (входить до холдингу Cimpress) купила український фотосток DepositPhotos та його дочірні проєкти: онлайн-редактор Crello, фотостудію Lightfield, кілька медіа. Сума транзакції – $85 млн за 100% групи, подробиці Forbes описував раніше, а в червні публікував велику історію. Засновник проєкту Дмитро Сергеєв будував своє дітище з 2009 року і раніше називав стартову ціну $200 млн.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
За підсумками операції Сергеєв отримав близько $47,9 млн і повністю відійшов від управління проэктом. Керувати бізнесом у складі нового холдингу залишається Вадим Нехай, він став віцепрезидентом VistaPrint. Новий покупець обіцяє вдвічі розширити українську команду (майже до 1000 осіб), а також інвестувати $250 млн у трансформацію свого бренду.
Сергеєва відпустили з грошима та угодою про неконкуренцію: у найближчі три роки він не може запускати фотобанки, переманювати колишню команду чи займатися онлайн-редакторами. Він уже виношує ідею нового стартапу, про який поки що воліє не говорити детально. З Forbes він спілкувався зі своєї квартири на Кіпрі, де регулярно мешкає останні роки.
Частину відповідей Forbes отримав від Сергеєва письмово. Ми публікуємо відредаговану для зрозумілості версію інтерв'ю.
Можете зробити невелику ретроспективу: коли отримали оффер, як і скільки розмірковували, чи торгувалися?
Хтось із топменеджменту Cimpress (VistaPrint) у травні вийшов на нашого співробітника у Нью-Йорку. Компанії потрібно було терміново мене знайти і поговорити.
Під час першого дзвінка Роберт Кін (засновник Cimpress) виклав, що хоче і чому. Його підхід дуже підкуповував – Роберт – відкритий і зрозумілий бізнесмен. Буквально за тиждень після дзвінка він прилетів до Києва особисто і привіз із собою європейських топменеджерів. Це підкупило ще більше. Ми добре побалакали, і він переконав мене зробити те, що я зробив. Офер отримали через добу після того, як Роберт відлетів до Бостона наприкінці червня.
У результаті я вийшов із бізнесу без жодних зобов'язань, отримавши повну свободу. Я дав можливість інвесторам, які дуже довго в проєкті, заробити. А команді спробувати зіграти на зовсім іншому рівні. Інший рівень – це одержати такі самі ресурси для боротьби за західні ринки з України.
Ви задоволені тим, як компанія підійшла до угоди?
Ми абсолютно впевнені в тому, що ми профі і дуже сильні з точки зору продукту. Впевнений, що технологічно ми найкращі на ринку. Йдеться, звичайно, про Crello – по суті, купували саме його.
Ми були недооціненою командою через особливості країни. Ці бар'єри пробивати складно – потрібні ресурси. Але з погляду на технології та вміння працювати ми – найкращі в світі. Група компаний Depositphotos підійшла до угоди прибутковою, повноцінною та зростаючою. Впевненою в собі. Цілісною. Без депресії. Я хотів би рости більше, але й цього цілком вистачало.
Ви будете якось включені в подальше керування Depositphotos?
Ні. Я повністю втратив контроль. Вадим Нехай, який працював зі мною 10 років, поведе команду далі. Він – найсильніший менеджер та талановитий бізнесмен. Інтелігентний та освічений лідер, якого дуже цінують Роберт та його команда.
Як ви почуваєтеся після угоди?
Я плачу. Це важко передати і це сказано не для червоного слівця. Пандемія трохи привчила нас до того, що ми не бачимо один одного, і всі віддалилися. Можливо, тому мені трохи простіше. Але я все одно не можу стримувати емоцій. У мене всередині все ворушиться – відчувається порожнеча.
Коли менеджмент Cimpress приймав команду, я ревів. Все-таки я більше 10 років у цьому проєкті. Це як доросла дочка, яка пішла жити до свого хлопця. Якесь таке відчуття. Але я радий, що все так. Вона буде щасливою.
Мені ж настав час повертатися на територію стартапу.
Раніше ви оцінювали DepositPhotos та Crello у великі суми. Чому пішли на угоду $85 млн?
Так, сума досить скромна. Але я тут не маю ніяких earn out, акцій та інших зобов'язань прориватися ще п'ять років. А якщо так – нічого. Я ладен був опустити ціну втричі, аби в мене з'явилася певна свобода.
Що ще важливо в цій угоді – дике зростання Canva. Нещодавно її оцінили у $40 млрд. Конкурувати з таким гігантом важко. Ми б хотіли цього, але бачили, що буксуємо і прогрес дається важко. Для нас практично неможливо в найближчому майбутньому залучити такі самі інвестиції від венчурних капіталістів, які обіцяв влити в Crello Роберт, – йдеться про великі інвестиції у маркетинг, подвоєння команди в Україні, доступ до найкращих людей в Америці.
Ми пішли за академічним сценарієм, і я не втомлюся повторювати, що якщо вчасно не зробити правильний крок, є шанс програти взагалі все. Мені здається, що його зробив. VistaPrint з чудовою продуктовою командою, як у нас, і з такими ресурсами та досвідом, як у них, має шанси на удачу та рівну боротьбу за ринок. Вони можуть виграти. А я назавжди залишаюсь фаундером своїх проєктів.
Ким були ті неназвані інвестори, яким свого часу продав частку TMT?
Вони просили не називати себе. Це приватні інвестори з Нідерландів. Люди, які понад 30 років тому виїхали з України. Коли заходив ЄБРР, вони вирішили інвестувати трохи грошей. Тоді був невеликий екзит для ТМТ.
Скільки на угоді заробив Aventures?
Aventures Capital для мене – це Євген Сисоєв. Він дуже тямущий хлопець, який допомагав нам років 10. Від нього я одержав найбільшу підтримку. Він завжди був поруч, і ніколи його порада не була зайвою. Він був членом ради директорів, і без нього все було б набагато гірше. Він мав кілька відсотків, виплачених йому на початку шляху.
Скільки дісталося топ-менеджменту?
Деякі топменеджери, які були з нами з самого початку, мали опціони: від 0,5% до 3% Усі вони були реалізовані.
Хто тепер Дмитро Сергєєв і чим він займатиметься?
У мене є ідея. Україна та світ про це обов'язково дізнаються. Я – серійний підприємець і завжди про це заявляв.
Тепер можу врахувати всі помилки, які зробив раніше, оминути гострі кути і спробувати реалізувати найамбіційніші ідеї. Мені дуже хотілося б працювати в Україні. Я вірю в те, що все вийде, і хочу брати в цьому участь.
Ви продовжите займатися медіа?
Так. Швидше за все, займуся YouTube – хочу підтримувати власний бренд, можливо, запущу новий бренд. Точно не займатимуся політичними медіа.
Що потрібно для нового стартапу?
Мені потрібні люди – розумні, інтелігентні та цілеспрямовані. Таким, наприклад, був Вадим Нехай, який тепер став віцепрезидентом VistaPrint.
Вам не хотілося відпочити після угоди?
Я не сказав би, що втомився. Мене накрив трохи сльозливий стан – коли команда йде назустріч новому, всюди вітають з приводу угоди. Але тривалий перепочинок не потрібний, лежати під пальмами планів – теж немає. Просто порожнечу, яка утворилася через втрату проєкту, треба закривати. Це відчуття в мене було з ранніх років.
Ви казали, що після великого екзиту з компанії збудували би в Україні університет. Все в силі?
Так, все в силі. Тільки потрібні реформи, які нам обіцяли. Без них є ймовірність, що нічого нового збудовано не буде, а існуюче буде втрачено. Поки що в Україні небезпечно будувати університети.
Україна – мій дім, улюблена та рідна країна. Але я не є її громадянином. Однак я спробую зробити щось у цьому дусі: тема освіти зараз дуже потрібна.
Якою ви бачите Україну в 2031 році?
Хочу, щоб вона була як Фінляндія. Вона теж має кордон з Росією, але це незалежна, багата і щаслива країна. Мені хочеться, щоб Україна знайшла себе та тримала проєвропейський курс – на ту Європу, яку ми любили та знали.
Чим мотивувати себе, коли зробив екзит на десятки мільйонів?
Мені здається, що проблему перебільшено. Мотивація з погляду проєктів у мене колосальна.
Я не виграв ці гроші в лотерею і не гадаю, яку сауну тепер придбати. Я весь час крутився в бізнесі, спілкувався з фондами. У мене перед очима багато цікавих речей. Depositphotos закінчилася чергова віха, настав час почати щось серйозне, і воно вже почалося. Все в житті нашаровується і йде одне за одним.
Якою є ваша інвестиційна стратегія?
Угода закрита раніше офіційного оголошення, і кошти вже інвестовано. Я не сиджу на кульку грошей. Одна з переваг моєї угоди – можу інвестувати, куди захочу. Наприклад, купив акції того ж таки Cimpress – вірю, що вони недооцінені і виростуть.
Також зайшов як LP до кількох венчурних фондів – у мене немає експертизи венчурного капіталіста, тому я інвестую в мізки та навички інших людей. Окрім того, є невелика сума для свого стартапу, вона дасть змогу безперешкодно дійти до раунду Серії А. Не хочу повторювати своїх помилок.
Про які помилки йдеться?
Я хочу інакше підійти до залучення інвестицій. Не планую рано пускати в компанію великі фонди та давати інвесторам надто великий контроль. Іноді прикро отримувати відмови від інвесторів, які мають невелику частку та великі голосуючі повноваження.
Наприклад, ЄБРР при частці близько 5% мав право вето та колосальний вплив на управління компанією. Це непогано – така структура нам часто допомагала, у нас були найкращі практики аудиту та звітності, але накладає зобов'язання. У майбутньому я намагатимусь забезпечувати собі більше свободи.
Які головні уроки ви отримали зі свого ділового досвіду?
- Не треба витрачати час на дурних людей, які видають себе за розумних. Завдання бізнесмена – знайти людей, поставити їх на відповідні позиції та регулярно справлятися, як йдуть справи.
- Не потрібно брати неправильні гроші та відповідати за них головою.
- Не слід боротися з вітряками.
Яку пораду дасте людям, які перебувають на початку підприємницького шляху?
Почніть щось робити, щоб заробити. Не бійтеся. Не чекайте та не вибирайте. Почніть зараз. Розпочніть робити щось, що може збільшити ваш капітал. Прагніть масштабувати все, що приносить вам успіх. Не шукайте ідей, просто штовхайте та штовхайте свій паровоз. Ідеї та місія прийдуть по ходу.
Чого б ви ще хотіли досягти та ким бачите себе через 10 років?
Я хотів би досягти більшого. Дивна відповідь, мабуть. Але я хотів би досягти більшого і не планую вимірювати свій успіх тільки грошима. Хочу вести помітний стартап, який потрібний людям і добре підсвічує місце, де створюється. Важливо, щоб мене знали як сильного професіонала та чесну людину.
Як думаєте, чому вас запам'ятають? З чого складається ваша спадщина?
Ми зробили одну з найкращих продуктових компаній в Україні. Втягнули в країну мільярди гривень. Навіть якщо в майбутньому мені не вдасться зробити одного-двох єдинорогів, завжди буде чим пишатися. Я дав інвесторам сигнал, що сюди можна заходити і що звідси можна йти з грошима – це здорова економіка, де є звичні бізнес-процеси.
Яким є ваш рецепт щастя?
Бути щасливим – це вміти довіряти та коли довіряють тобі. Це коли все спокійно і коли всі близькі разом, поряд та в безпеці.
Що послухати, подивитися та прочитати, щоб краще зрозуміти Дмитра Сергеєва?
Послухайте Radiohead і Muse, почитайте «Стрілу часу» Мартіна Еміса та «Чому нації занепадають» економістів Дарона Аджемоглу та Джеймса А. Робінсона.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.