Категорія
Картина дня
Дата

Чи вплинула загроза війни на ринок IT-фахівців? Ще ні, але є інші тренди – сезонність, пасивний пошук та захворюваність

Неназвана харківська IT-компанія зарезервувала в готелі «Львів» 100 номерів для 200 співробітників, пише BuzzFeed. Це разюча зміна тону для українського IT – минулого року індустрія скаржилася на кадрову, а не військову кризу. Чи зупинилися перегони за талантами, коли до кордону під'їхали російські танки?

Telegram-канал Forbes – ультимативний гід у світі українського бізнесу. Підписатись на канал

Шукайте та знайдете. Що відбувається в наймі розробників

«Кандидатів у пошуку [стало] більше, ніж вакансій», – написав у розсилці для передплатників рекрутингового сервісу Djinni засновник проєкту Макс Іщенко. Це означає, що тепер люди, ймовірніше, змагаються за роботу, а не навпаки. Сайт Іщенко – найпопулярніший після LinkedIn спосіб наймати IT-фахівців в Україні. Його фішка – анонімність. Особисті дані та контакти можна розкрити за бажанням претендента. У січні у Djinni було близько 1,4 млн візитів, повідомляє Similarveb. Чи це хороший барометр стану українського IT? Так, але в цьому випадку є нюанси.

«У січні в нас було відкрито близько 1300 вакансій», – розповідає Ольга Овчиннікова, менеджер із залучення талантів у EPAM. Це найбільший роботодавець в українському ІТ зі штатом близько 12 000 співробітників. За три квартали 2021 року місцеве представництво заробило понад 9,6 млрд грн. Уповільнення там не помічають. Частково тому, що оптимізували процес найму: вакансії намагаються закривати протягом тижня після успішного контакту з претендентом.

Львівський N-iX має 260 відкритих вакансій при штаті близько 1700 фахівців. Полювання на вільні руки в самому розпалі, основний інструмент – реферальна програма, де співробітнику доплачують до $3000 за кожну успішну рекомендацію. Справа не лише в локації – Львів не входить навіть до найагресивніших сценаріїв потенційної ескалації – запевняють у компанії. Процеси N-iX організовані з розрахунком на віддалену роботу.

Найбільша сервісна компанія українського походження SoftServe в середньому наймає по 300–400 осіб на місяць. За січень на роботу вийшли 408 людей, розповідає Анастасія Фролова, яка відповідає за пошуки талантів в Україні. Тенденції на скорочення немає, як і суттєвої зміни термінів закриття вакансій. У SoftServe, яка будує великий кампус у Львові, має представництва у всіх великих українських містах і наймає віддалено, залишаються відкритими понад 1000 вакансій.

Володимир Білик

Володимир Білик

Як виросли компенсації українських IT-фахівців у 2021 році та що буде далі

Протягом 2021 року українські IT-фахівці частіше змінювали роботу (дослідження DOU – 34%). Причинами зміни роботи був пошук більших зарплат, кар'єрне зростання, робота над особистим проєктом.

Заробітна плата українських розробників за рік зросла на 30–40%. Динаміка зростання зарплат протягом 2022 року уповільнюватиметься. За нинішніх показників це може бути 30% на рік. А наприклад, для сеньйорів-фахівців може бути в середньому на 15%. Проте зростання зарплат українських розробників до рівня американських чи ізраїльських – лише питання часу.

У чому підступ. Які фактори реально впливають на статистику IT-компаній та рекрутерів

Чи розходиться реальна картина з даними Djinni? Не зовсім. Торішнього серпня 2021 року сервіс запустив функцію «пасивного пошуку». У звичайному режимі Djinni видаляє вакансію, якщо претендент не відповів на пропозицію понад 30 днів. У пасивного пошуку немає обмежень – можна моніторити ринок постійно і відповідати тільки на пропозиції, що сподобалися.

Це доступно для людей з досвідом більше двох років. У перший тиждень після запуску співвідношення «пасивних» вакансій до звичайних становило приблизно 1:17. Нині їх лише на 50% менше. «Не так змінився ринок, скільки наш реліз виявився дуже успішним, – розповідає Forbes Іщенко. – Людям завжди було зручніше шукати вакансії». Кількість кандидатів в активному пошуку зростає приблизно пропорційно до вакансій, показує статистика сервісу, з якою ознайомився Forbes.

Чи вплинула загроза війни на ринок IT-фахівців? Ще ні, але є інші тренди – сезонність, пасивний пошук та захворюваність /Фото 1

Інфографіка: Леонід Лукашенко

Тренд на пасивну зміну роботи справді є. У такому режимі найчастіше перебувають найзатребуваніші кадри – фахівці мідл- та сеньйор-рівня, каже Катерина Коханова, менеджер з найму компанії Ciklum. «Пасивний пошук – не просто феномен, а основний принцип ринку ІТ в 2022», – розповідає маркетинг-директор рекрутингового стартапу Skyworker Ольга Капінос. Ця компанія робить Tinder для пошуку роботи, де вакансії можна свайпати.

Галас навколо ескалації все-таки вносить корективи в робочий процес рекрутерів. «Хтось хоче залишитися на поточному місці та взяти паузу, чекаючи, поки ситуація не стане стабільнішою, – розповідає Коханова. – Хтось, навпаки, вирішив приєднатися до нас через готовність підтримати у разі загрози, організувати безпеку для їхніх колег та сімей». Відстежити це кількісними метриками компанії поки що не готові. Проте стабільно показує себе сезонність – січень вважається традиційно низьким сезоном і дає статистичні аномалії.

«Багато залежить від виплат бонусів, на які чекають кандидати. Але нічого надприродного ми не спостерігаємо», – каже керуючий партнер рекрутингової агенції CNA IT Таїсія Млюзан. Вона наймає топменеджерів та висококваліфікованих розробників. «У грудні вдвічі менше охочих змінили роботу порівняно з попереднім місяцем – більшість вважають за краще прийняти оффер, але вийти на роботу з нового року», – розповідає вона. Її компанія багато працює із замовниками зі США: вони стали надсилати менше запитів через загрозу ескалації.

Сезонність зачепила і Skyworker, але інакше. У грудні кількість реакцій на вакансії впала з 27 000 до 20 000, а в січні стрибнула до 35 000. При цьому кількість «свайпів управо», які свідчать про інтерес кандидатів, подвоїлася. Стартап також поставив рекорди з реєстрацій – щотижня приходило 1000 нових користувачів, раніше на це витрачалося в 2,5 раза більше часу.

«Все частіше від кандидатів звучать питання про те, якою буде політика компанії у разі війни та чи допомагаємо ми з релокацією, – каже Овчиннікова з EPAM. – Але чи не найвпливовішим фактором є сезонна захворюваність». Багато кандидатів хворіють та скасовують співбесіди». В Україні на момент публікації матеріалу було близько 651 000 активних випадків COVID-19. У Київській, Львівській та Харківській областях, де зайнято найбільше IT-фахівців, хворіють понад 120 000 осіб.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні