Категорія
Картина дня
Дата

Чи вплинула загроза війни на ринок IT-фахівців? Ще ні, але є інші тренди – сезонність, пасивний пошук та захворюваність

4 хв читання

Неназвана харківська IT-компанія зарезервувала в готелі «Львів» 100 номерів для 200 співробітників, пише BuzzFeed. Це разюча зміна тону для українського IT – минулого року індустрія скаржилася на кадрову, а не військову кризу. Чи зупинилися перегони за талантами, коли до кордону під'їхали російські танки?

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Шукайте та знайдете. Що відбувається в наймі розробників

«Кандидатів у пошуку [стало] більше, ніж вакансій», – написав у розсилці для передплатників рекрутингового сервісу Djinni засновник проєкту Макс Іщенко. Це означає, що тепер люди, ймовірніше, змагаються за роботу, а не навпаки. Сайт Іщенко – найпопулярніший після LinkedIn спосіб наймати IT-фахівців в Україні. Його фішка – анонімність. Особисті дані та контакти можна розкрити за бажанням претендента. У січні у Djinni було близько 1,4 млн візитів, повідомляє Similarveb. Чи це хороший барометр стану українського IT? Так, але в цьому випадку є нюанси.

«У січні в нас було відкрито близько 1300 вакансій», – розповідає Ольга Овчиннікова, менеджер із залучення талантів у EPAM. Це найбільший роботодавець в українському ІТ зі штатом близько 12 000 співробітників. За три квартали 2021 року місцеве представництво заробило понад 9,6 млрд грн. Уповільнення там не помічають. Частково тому, що оптимізували процес найму: вакансії намагаються закривати протягом тижня після успішного контакту з претендентом.

Львівський N-iX має 260 відкритих вакансій при штаті близько 1700 фахівців. Полювання на вільні руки в самому розпалі, основний інструмент – реферальна програма, де співробітнику доплачують до $3000 за кожну успішну рекомендацію. Справа не лише в локації – Львів не входить навіть до найагресивніших сценаріїв потенційної ескалації – запевняють у компанії. Процеси N-iX організовані з розрахунком на віддалену роботу.

Найбільша сервісна компанія українського походження SoftServe в середньому наймає по 300–400 осіб на місяць. За січень на роботу вийшли 408 людей, розповідає Анастасія Фролова, яка відповідає за пошуки талантів в Україні. Тенденції на скорочення немає, як і суттєвої зміни термінів закриття вакансій. У SoftServe, яка будує великий кампус у Львові, має представництва у всіх великих українських містах і наймає віддалено, залишаються відкритими понад 1000 вакансій.

Володимир Білик

Володимир Білик

Як виросли компенсації українських IT-фахівців у 2021 році та що буде далі

Протягом 2021 року українські IT-фахівці частіше змінювали роботу (дослідження DOU – 34%). Причинами зміни роботи був пошук більших зарплат, кар'єрне зростання, робота над особистим проєктом.

Заробітна плата українських розробників за рік зросла на 30–40%. Динаміка зростання зарплат протягом 2022 року уповільнюватиметься. За нинішніх показників це може бути 30% на рік. А наприклад, для сеньйорів-фахівців може бути в середньому на 15%. Проте зростання зарплат українських розробників до рівня американських чи ізраїльських – лише питання часу.

У чому підступ. Які фактори реально впливають на статистику IT-компаній та рекрутерів

Чи розходиться реальна картина з даними Djinni? Не зовсім. Торішнього серпня 2021 року сервіс запустив функцію «пасивного пошуку». У звичайному режимі Djinni видаляє вакансію, якщо претендент не відповів на пропозицію понад 30 днів. У пасивного пошуку немає обмежень – можна моніторити ринок постійно і відповідати тільки на пропозиції, що сподобалися.

Це доступно для людей з досвідом більше двох років. У перший тиждень після запуску співвідношення «пасивних» вакансій до звичайних становило приблизно 1:17. Нині їх лише на 50% менше. «Не так змінився ринок, скільки наш реліз виявився дуже успішним, – розповідає Forbes Іщенко. – Людям завжди було зручніше шукати вакансії». Кількість кандидатів в активному пошуку зростає приблизно пропорційно до вакансій, показує статистика сервісу, з якою ознайомився Forbes.

Чи вплинула загроза війни на ринок IT-фахівців? Ще ні, але є інші тренди – сезонність, пасивний пошук та захворюваність /Фото 1

Інфографіка: Леонід Лукашенко

Тренд на пасивну зміну роботи справді є. У такому режимі найчастіше перебувають найзатребуваніші кадри – фахівці мідл- та сеньйор-рівня, каже Катерина Коханова, менеджер з найму компанії Ciklum. «Пасивний пошук – не просто феномен, а основний принцип ринку ІТ в 2022», – розповідає маркетинг-директор рекрутингового стартапу Skyworker Ольга Капінос. Ця компанія робить Tinder для пошуку роботи, де вакансії можна свайпати.

Галас навколо ескалації все-таки вносить корективи в робочий процес рекрутерів. «Хтось хоче залишитися на поточному місці та взяти паузу, чекаючи, поки ситуація не стане стабільнішою, – розповідає Коханова. – Хтось, навпаки, вирішив приєднатися до нас через готовність підтримати у разі загрози, організувати безпеку для їхніх колег та сімей». Відстежити це кількісними метриками компанії поки що не готові. Проте стабільно показує себе сезонність – січень вважається традиційно низьким сезоном і дає статистичні аномалії.

«Багато залежить від виплат бонусів, на які чекають кандидати. Але нічого надприродного ми не спостерігаємо», – каже керуючий партнер рекрутингової агенції CNA IT Таїсія Млюзан. Вона наймає топменеджерів та висококваліфікованих розробників. «У грудні вдвічі менше охочих змінили роботу порівняно з попереднім місяцем – більшість вважають за краще прийняти оффер, але вийти на роботу з нового року», – розповідає вона. Її компанія багато працює із замовниками зі США: вони стали надсилати менше запитів через загрозу ескалації.

Сезонність зачепила і Skyworker, але інакше. У грудні кількість реакцій на вакансії впала з 27 000 до 20 000, а в січні стрибнула до 35 000. При цьому кількість «свайпів управо», які свідчать про інтерес кандидатів, подвоїлася. Стартап також поставив рекорди з реєстрацій – щотижня приходило 1000 нових користувачів, раніше на це витрачалося в 2,5 раза більше часу.

«Все частіше від кандидатів звучать питання про те, якою буде політика компанії у разі війни та чи допомагаємо ми з релокацією, – каже Овчиннікова з EPAM. – Але чи не найвпливовішим фактором є сезонна захворюваність». Багато кандидатів хворіють та скасовують співбесіди». В Україні на момент публікації матеріалу було близько 651 000 активних випадків COVID-19. У Київській, Львівській та Харківській областях, де зайнято найбільше IT-фахівців, хворіють понад 120 000 осіб.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні