Після перерви через велику війну до Києва повертається легендарна IT-конференція iForum, а організатори IT Arena у Львові обіцяють до 10-річчя заходу перевершити масштаби попередніх років. Що очікувати від старожилів IT-івентів
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Повернення iForum у 2023 році – це меседж, що IT планує майбутнє в Україні, говорить Олександр Колб, керівник E-commerce-напряму однієї з найстаріших інтернет-конференцій країни. «Якби складно не було техіндустрії, ми готові рухатися далі», – додає СЕО Львівського ІТ Кластера Степан Веселовський, який відповідає за конференцію IT Arena.
Київський iForum і львівська IT Arena – два найбільші технологічні івенти України. Перший у 2022-му не проводили, другий – мав урізаний формат.
Цьогоріч робимо експромтом, поки ще не узгодили всі доповіді, розповідає співзасновник iForum Олександр Ольшанський. Про те, що конференція з 13-річною історією повертається, організатори повідомили за три місяці до проведення. «Раніше ми починали продаж квитків за рік», – додає Ольшанський.
Кількість учасників iForum у 2023 році, який пройде 10 серпня, з міркувань безпеки обмежили до 5000. Укриття під павільйоном МВЦ не може вмістити більше людей. Для порівняння, в середньому форум приймав понад 10 000 гостей, рекорд – 13 000.
Ми можемо зібрати конференцію за 4-5 тижнів, говорить Ольшанський, але точного списку спікерів поки не називає. На цьогорічному iForum – вісім напрямків. Традиційні: реклама та просування, e-commerce, блокчейн, digital fun, стартапи. «Будуть топові гравці e-commerce в Україні», – розповідає Колб. Серед трьох нових напрямків – Україна майбутнього, AI, Military tech.
«На мілтеку фокусуюся впродовж всієї повномасштабної війни», – написав у своєму Facebook власник «Октава Капітал» Олександр Кардаков, який куруватиме цей напрям на iForum. У квітні в Україні запустили кластер оборонних технологій Brave1. Головна мета – інвестиції у мілітарні стартапи. Найбільший ангельський інвестор країни, державний Український фонд стартапів (USF), також перейшов на військові рейки та видає здебільшого гранти по $35 000 на «оборонку» й проєкти подвійного призначення.
Запущена ChatGPT світова ШІ-лихоманка також не оминула Україну. Зі свіжих описаних Forbes прикладів AI-стартапів – сервіс боротьби з російською пропагандою Osavul та програма для створення відеоаватарів Elai.io. На iForum напрям AI куруватимуть старожил українського венчура Денис Довгополий та Сергій Петренко з Unity Nest.
Вартість квитка на київський форум 900-2000 грн. «Розраховуємо вкластись у бюджет в 7,5-8,5 млн грн, – говорить Ольшанський. – Але ці цифри дуже неточні». Це історія не про заробіток, додає Колб. Якщо вийде вийти в плюс, то прибуток, за словами Ольшанського, передадуть фандрейзинговій платформі UNITED24.
Як створювалися iForum та IT Arena
У 2009 році iForum запустили українські підприємці: нині покійний Олексій Мась разом з головою оргкомітету Олександром Ольшанським.
Захід виник з ідеї відсвяткувати десятиліття Української банерної мережі разом з іншими інтернет‑ветеранами. Олексій Мась планував орендувати яхту для туру по Дніпру, але вирішив, що це занадто банально. Він зупинився на думці зробити найбільшу конференцію в країні. На організацію першого iForum пішло не більше двох тижнів.
Ольшанський та Мась працювали разом 20 років, тому втрата одного зі співзасновників стала болісною не лише для голови оргкомітету, а й для багатьох його членів.
Перша ІТ Арена відбулася 2-4 жовтня 2014 року. Згідно з даними на сайті конференції, тоді вона стала найбільшою технологічною подією в Східній Європі. Івент відвідали 800 учасників: ІТ-спеціалісти, керівники компаній та молоді підприємці.
Львівська IT Arena у 2022-му була невелика та більше орієнтована на бізнесову аудиторію. «Відвідали близько тисячі учасників», – говорить Веселовський з Львівського ІТ Кластера. Що очікувати від конференції цьогоріч? Зі стадіону «Арена Львів» івент переїжджає в історичні локації центру міста: Львівську національну оперу, театр Марії Заньковецької, Національний музей імені Андрея Шептицького. «Розраховуємо на 3000 учасників, саме стільки ми можемо розмістити в укриттях», – говорить Веселовський. Раніше форум відвідувало до 5000 осіб.
На IT Arena, яка пройде у вересні-жовтні, буде чотири напрямки – бізнес, технології, продукти, стартапи. Для останніх проведуть Startup Competition. Захід також робить акцент на defense tech – разом з кластером Brave1 запроваджує спеціальну дефенс-категорію. «У нас буде понад 100 спікерів і 50 мітапів», – каже Веселовський. З уже анонсованих гостей – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, колишній мер Пало-Альто, серця Кремнієвої Долини Патрік Берт. Вартість квитків – $89-249. Бюджет івенту організатори IT Arena Forbes не розкрили.
Відновлення двох найбільших технологічних івентів країни – барометр хорошого стану українського IT? 2022 рік індустрія «закрила» з рекордним показником експорту – $7,34 млрд, свідчить статистика НБУ. Хоч це й найбільша сума за часи незалежності, але порівняно з попереднім мирним роком експорт IT-послуг збільшився усього на 5,8%. У 2021 році він виріс на 36% порівняно з 2020-м.
Показники 2022-го – це не ріст, а скоріше флет або навіть трошки зниження, розповідав в інтервʼю Forbes співзасновник IT-компанії Intellias Віталій Седлер. «У 2023-му легко не буде», – говорив він. Схожі прогнози й у віцепрезидента одного з найбільших українських аутсорсерів EPAM Юрія Антонюка. «Цього року ІТ-індустрія зростатиме на одиниці процентів», – розповідав він в інтервʼю Forbes.
Рецесія в IT не тільки в Україні, а й у світі, переконує один із кураторів напрямку на iForum Олександр Колб. «Наша задача – планувати майбутнє України», – додає він.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.