Категорія
Інновації
Дата

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє

Віталій Романченко,  Олександр Успенський і Олексій Пшеничний /Колаж Анна Наконечна

Віталій Романченко, Олександр Успенський і Олексій Пшеничний Фото Колаж Анна Наконечна

Elai.io – дворічний український стартап у гарячій ніші генеративного штучного інтелекту. Які перспективи у його сервісу відеоаватарів 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Український стартап Elai.io у 2021 році розробив продукт, який перетворює текст на відеоконтент. На виході користувач отримує презентацію, яку показує та озвучує ШІ-аватар. Чим він відрізняється від сотень AI-новинок, що з’являються одна за одною? Стартап зі скромними $420 000 інвестицій вже продав свій продукт тисячі клієнтів і вийшов на беззбитковість. Чи достатньо цього?

Що таке Elai.io

Запущений у 2021-му Elai.io – черговий проєкт українських айтівців Олександра Успенського та Віталія Романченка. Попередня спроба друзів запустити спільний бізнес – сервіс електронної комерції Progresify – не злетіла.

Обидва кофаундери – вихідці із аутсорсу й не мали справи зі ШІ. Успенський – автор ідеї Elai.io та співзасновник невеликого українського аутсорсера Springs із пів сотні розробників. Романченко чотири роки пропрацював продакт-оунером у сервісній компанії Ciklum.

Щоб тренувати нейромережі, знадобився третій кофаундер – інженер із 12-річним досвідом у машинному навчанні Олексій Пшеничний. Він очолює R&D стартапу Elai.io і паралельно розвиває інший проєкт – ML-стартап DataSpike, що розробляє сервіс автоматичної перевірки контрагентів.

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 1

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 2
Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 3
Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 4
Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 5

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 6
Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 7
Попередній слайд
Наступний слайд

Продукт Elai.io – сервіс, що «примушує» заздалегідь записані на відео зображення людей озвучувати майже будь-які слова. «Наша етична політика не дозволяє робити відео сексуального характеру чи пропаганду», – каже Романченко. Контент фільтрують алгоритми та двоє модераторів.

В основі сервісу – нейромережа на технології Lip Sync, що синхронізує міміку на відео з потрібним текстом. Алгоритм навчали понад рік, каже Успенський.

Користувачеві потрібно лише залити у сервіс текст чи файл із презентацією, обрати шаблон відео та один із 30 варіантів «дикторів». «Аватарів – професійних моделей – знімаємо на студії, щоб датасет для нейромережі був якісним», – каже Успенський. Втім, готувати текст теж не обов’язково – його можна згенерувати просто на платформі за допомогою інтегрованого ChatGPT.

Elai.iа працює одразу із 70 мовами. «Якщо я говорю зараз українською, то моїм голосом можна озвучити німецький текст», – пояснює Успенський. Технологію клонування голосу українці купують у американського стартапу ElevenLabs.

Кому це взагалі потрібно?

Хто купує аватарів, що розмовляють

Місячна підписка на продукт Elai.io коштує від $23 до $244 залежно від тривалості створеного відео. Кастомне рішення для бізнес-клієнтів коштує $3500–5000 на рік. За ці гроші компанії можуть створювати персоналізованих аватарів, наприклад, із відео HR-ів або топменеджерів, а усі конфіденційні дані будуть під NDA.

B2B-клієнти поки генерують 20–30% виторгу Elai.io. Серед найбільших – італійська страхова компанія Generali, британський медіахолдинг WPP, німецький виробник товарів для догляду за шкірою Beiersdorf та ін. Вони використовують сервіс для створення внутрішніх навчальних матеріалів, відеооглядів продуктів, візуалізації статей тощо.

Компанії не доводиться шукати співробітників, які озвучували б відео для навчальних курсів, говорить Ірина Сайях, керівниця з навчання та розвитку у Ciklum. Колишній роботодавець Романченка придбав його розробку на початку 2023-го. Інший клієнт з IT – шведсько-український аутсорсер Sigma Software. Аватари «начитують» контент для корпоративної освітньої платформи Sigma Software University.

У 2022-му ринок сервісів для перетворення тексту на відео вартував скромних $120 млн, оцінює аналітична компанія GMI. Через десятиріччя йому прогнозують зростання до $2 млрд.

Найближчі конкуренти Elai.io – британська Synthesia з понад $66 млн інвестицій та американська Rephrase.a, у яку вклали понад $12 млн венчурного капіталу. Порівняно із ними українці розвивалися майже без фінансування.

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 8

Elai.io поки більше переймається операційкою. Плани на 2023 рік – залучити 5000 платних підписників та 50 бізнес-клієнтів

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 9

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст

Український ШІ-стартап Elai.io навчив записаних на відео людей озвучувати будь-який текст. Як він на цьому заробляє /Фото 10

У 2022-му ринок сервісів для перетворення тексту на відео вартував скромних $120 млн, оцінює аналітична компанія GMI. Через десятиріччя йому прогнозують зростання до $2 млрд

Попередній слайд
Наступний слайд

На старті фаундери вклали у Elai.io до $50 000 власних заощаджень. Згодом до них додалися $200 000 грантів від Google та Українського фонду стартапів. У березні 2022-го отримали $220 000 від фонду SID Venture Partners, у портфелі якого 16 стартапів з українськими фаундерами.

Проте на другий рік існування стартап зміг вийти на беззбитковість, маючи близько 1000 платних клієнтів. Висока конкуренція – перший виклик для Elai.io, вважає партнер SID Дмитро Вартанян, додаючи, що у майбутньому 80–90% ринку займатиме один гравець. «Утім, до цього ще далеко, технологія нова і ні в кого не ідеальна», – каже він.

Презентація ChatGPT запустила світову ШІ-лихоманку та боротьбу за інвесторські гроші. На фоні глобального венчурного спаду абсолютні цифри у 2023-му не радують – у травні інвестиції в стартапи просіли до $22 млрд. Проте вісім із 38 цьогорічних єдинорогів так чи інакше пов’язані зі ШІ, свідчить новий звіт Crunchbase. Один із них – нью-йоркський сервіс генерації фото й відео Runway, який оцінили в $1,5 млрд після травневого раунду на $100 млн.

Та Elai.io поки більше переймається операційкою. Плани на 2023 рік – залучити 5000 платних підписників та 50 бізнес-клієнтів, говорить Романченко. Продавати аватарів можна не лише у корпоративні університети – стартап веде перемовини з ТБ-каналами, яким потрібні «ведучі».

Поточного виторгу Романченко не розголошує, але цілить у €1,5 млн річного доходу за підсумками року та вихід на операційний прибуток. До венчурної зими стартап з такими показниками міг би коштувати $50–100 млн, каже Вартанян. Враховуючи схудлі оцінки 2023-го – не менше $20 млн, додає він.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні