Радомир Новкович і Михайло Попчук, засновники Saldo Apps. /Олександр Чекменьов
Категорія
Інновації
Дата

Український стартап Saldo Apps хоче вмістити у смартфон малий бізнес підприємців від США до Азії. У чому його секрет?

Радомир Новкович і Михайло Попчук, засновники Saldo Apps. Фото Олександр Чекменьов

У світі бум на рішення для малого бізнесу. Український стартап Saldo Apps каже, що у нього є гідна пропозиція для нього. Чому він такий впевнений у своїх силах?

Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.

Михайло Попчук, 33, і Радомир Новкович, 38, кілька років йшли паралельними шляхами. Ідею для свого ресторанного стартапу ORTY Попчук підглянув під час відрядження в Шеньчжень в 2018 році. Літня власниця крихітного кафе посеред китайського мегаполісу приймала замовлення зі смартфона, а POS-термінал був вимкнений. Його замінив додаток від IT-гіганта Meituan.

Ідею захотілося повторити і Попчук взявся створювати мобільну POS-систему.

Новкович в той же час працював в одеській Netpeak Group і створював лінійку програм для фінобліку в проєкті Saldo Apps. Зустрівшись, стартапери зрозуміли, що роблять одне і те ж: спрощують життя підприємцям. Зусилля вирішили об'єднати — з червня 2021 року ORTY злився з Saldo Apps. Під цим брендом Попчук і Новкович планують автоматизувати мікробізнес по всьому світу. Які перспективи?

Екосистема як у Google

Ідея Saldo Apps залишилася попередньою — це набір додатків для смартфона, які спрощують фінансовий облік власникам магазинів, кафе, перукарень та іншим дрібним підприємцям. «Михайло — СЕО, а я «граючий тренер», тушу пожежі там, де не вистачає людей», — каже Новкович. В їх загальному арсеналі чотири продукти і 20 000 щомісячних користувачів. За останні 12 місяців виручка проєкту зросла вшестеро — до $ 50 000 в місяць.

Більше половини генерує розробка Новоквича — додаток для виставлення рахунків Invoice Maker. Українським підприємцям такий софт не потрібний, тому просувають його на західних ринках, пояснює він. 90% виручки надходить із США, на другому місці — Канада і Австралія, 1% — англомовні країни, що розвиваються на зразок ПАР.

ORTY закриває потреби рестораторів, але заробляє поки небагато. На момент злиття з Netpeak у стартапа набралося 5000 клієнтів, платили — кілька сотень. Попчук будував рестоанну POS-систему за принципом «все включено». У ній є онлайн-меню, модулі для прийняття і оплати замовлень, організації доставки, складського обліку, аналітики.

Цілилися в клієнтів з Сінгапуру і Малайзії, але через пандемію азіатську експансію довелося згорнути і переключитися на Україну. Костянтину Форкеру — власнику львівських ресторанів «Ґвара», «Корки та крихти», Delicateka і Kazzka pizzeria — ORTY знадобився під час карантину. У Попчука взяли онлайн-меню і сервіс доставки, складської і фінансовий облік залишили на звичному R-Keeper. Щоб повністю перейти на ORTY, не вистачає часу, розводить руками Форкер.

Ще два додатки Saldo для американського ринку — трекер поїздок Mileage Tracker і сканер чеків Receipt Scanner — на паузі. У команді Saldo Apps поки 30 осіб, на всі проєкти не вистачає рук. ORTY переробляють, щоб його можна було просто завантажити з App Store і відразу почати користуватися.

Що повинно вийти у підсумку? Багато взаємопов'язаних програм, які допомагають малому бізнесу розуміти, скільки грошей витрачено і зароблено. Принцип той же, що і у екосистеми продуктів Google. «Gmail, Calendar, Tasks, Maps — окремі додатки, — каже Новкович, — Але глибоко пов'язані між собою».

Український стартап Saldo Apps хоче вмістити у смартфон малий бізнес підприємців від США до Азії. У чому його секрет? /Фото 1

Михайло Попчук, співзасновник Saldo Apps.

Для фаундера Netpeak Group і фаната екосистем Артема Бородатюка Saldo Apps — один з дюжини бізнесів і особистий експеримент. «Я поки не вмію будувати мільярдні компанії, Saldo для нас — нова сторінка історії», — говорить він. Річний оборот материнського маркетингового агентства Netpeak — $15 млн, агентство Inweb довелося виводити на прибутковість 10 років.

На Saldo у Бородатюка інші плани — виростити максимально дорогий стартап. Завдання-мінімум — дійти до $1 млн річної виручки (ARR) і закрити посівний раунд від західних інвестфондів. Бути прибутковими не обов'язково, головне — не сильно йти в мінус.

Серійні підприємці

Звідки стільки віри? Бородатюк робить ставку на досвід фаундерів.

Попчук — фінансист, який побудував кар'єру в IT. Одні з його перших бізнесів — запущене в 2007 році маркетингове агентство Glavart DL і тендерний майданчик для поліграфічних компаній TenderPrint. Цей бізнес в підсумку не злетів, Попчук повернувся в найм і влаштувався сервіс-менеджером в Ciklum. У 2015-му підбив кількох колег займатися консалтингом. Першим і останнім їх клієнтом став SBTech — розробник букмекерського ПО переманив всю команду до себе в штат.

Консалтерська справа була Попчуку до душі. Другу таку компанію — Pragmatic DLT — він заснував в 2018 році разом з фінансистом Станіславом Коморовським. Він же став співзасновником ORTY.

Новкович — айтішік, який вміє оцифровувати бухоблік. В середині 2000-х він розвивав HVOYA integra — одеського розробника бухгалтерських рішень. У 2013-му поїхав в Москву працювати на російський 1С, але швидко звільнився і перебрався в Лос-Анджелес робити додаток для музикантів. Від стартапу залишилося тільки юрособа One-Man Band. Нею зараз користується Saldo Apps.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інші ідеї Новковича виявилися живучішими. Додаток для фінобліку BOSS, який Новкович робив для торговців ринку «7-й кілометр», в 2017 році купив російський «1С-Рарус». Контрольний пакет агенства з просування мобільних додатків RadASO Netpeak Group викупив в 2020-м. Суму угоди сторони не розкривають.

З Бородатюком Новкович познайомився трохи раніше, коли повернувся в Україну восени 2018 року. У Netpeak вже був проєкт зі створення та просування сайтів Tonti Laguna. Бородатюк запропонував Новковичу робити те ж саме, але з мобільними додатками і зібрати його напрацювання в окрему компанію Tonti Laguna Mobile. Одна з них — Invoice Maker — стало основою для Saldo Apps.

У Saldo Apps п'ятеро співвласників: крім Попчука, Новковича і Бородатюка частки є у Комаровського і CEO Tonti Laguna Олексія Борща. У кого більша частка, партнери не розкривають. «Якщо рахувати Радомира, у Netpeak буде контроль», — каже Бородатюк. Йому не звикати до сусідства з безліччю партнерів: на орбіті Netpeak Group дюжина проєктів і ще більше їх співвласників.

Кожному ринку — додаток

Сказати, скільки коштував запуск Saldo, Новковичу складно - інвестиції в усі проекти не рахував. «Напевно, якась шестизначна цифра», — говорить він. ORTY зібрав $ 55 000 від Українського фонду стартапів і за перемогу в конкурсі Startup Competition від IT-Arena. Інвестиції фаундерів Попчук оцінює в «багато сотень тисяч».

До вересня 2021-го, зі своїми $50 000 виручки, проєкт наблизився до беззбитковості. Netpeak тільки час від часу покриває касові розриви. Як вийти на по-справжньому великі числа?

«У світі бум на рішення для малого бізнесу», — говорить співзасновник українського стартапу Finmap Олександр Соловей. На початку пандемії кофаундером його з Іваном Кауновим сервісу фінобліку для дрібних підприємців став екс-власник monobank Дмитро Дубілет.

У СНД підприємці підраховують доходи і витрати або в саморобних Excel-таблицях, або в складних системах на кшталт 1С або «Бітрікс», говорить Соловей. У Finmap близько тисячі клієнтів з 12 країн, більшість з України, СНД, Туреччини, Чехії, Польщі. Поки мета — закріпитися на зайнятих територіях.

«Де нагрітий ринок, так це в Штатах», — продовжує він. Там вершки знімає Square. У 2020-му фінансове дітище творця Twittеr Джека Дорсі і мільярдера Джима Маккелві зібрало $9,5 млрд виручки. Валовий прибуток за рік зріс на 45% — до $2,7 млрд.

«Середній та малий бізнес — це ж найсмачніший сегмент», — говорить CEO IT-компанії Sigma Software і один з інвесторів Finmap Валерій Красовський. Конкуренція велика, але місця для нових гравців ще вистачає.

Український стартап Saldo Apps хоче вмістити у смартфон малий бізнес підприємців від США до Азії. У чому його секрет? /Фото 2

Радомир Новкович, співзасновник Saldo Apps.

Засновники Saldo Apps осідати в жодній країні не збираються. Invoice Maker просуватимуть в США, ORTY — в СНД і Південно-Східній Азії, нові продукти — по всьому світу. Але спершу справа за інвестиціями. Піднімати $2 млн посівних планують на початку 2022.

Скільки може коштувати такий стартап? Під час пандемії і без того гарячий фінтех нагрівся ще більше. «На ринку є мультиплікатори 30-50 до ARR», — говорить керуючий партнер BRISE Capital Олександр Яценко. В окремих випадках доходить і до 100, додає Красовський.

У травні 2021-го французький сервіс Agicap залучив $100 млн від каліфорнійської інвестфірми Greenoaks Capital з оцінкою $500 млн. Saldo Apps ще потрібно вирости. «Я б говорив про мультиплікатори 10-20, при виручці $1 млн на рік оцінка буде $10-20 млн», — робить висновок Яценко.

«Ми хочемо мати на борту Andreessen Horowitz, Sequoia, Lightspeed», — каже Новкович. Ентузіазму йому не позичати, залишилося підкріпити це цифрами.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд