Радомир Новкович і Михайло Попчук, засновники Saldo Apps. /Олександр Чекменьов
Категорія
Інновації
Дата

Український стартап Saldo Apps хоче вмістити у смартфон малий бізнес підприємців від США до Азії. У чому його секрет?

Радомир Новкович і Михайло Попчук, засновники Saldo Apps. Фото Олександр Чекменьов

У світі бум на рішення для малого бізнесу. Український стартап Saldo Apps каже, що у нього є гідна пропозиція для нього. Чому він такий впевнений у своїх силах?

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Михайло Попчук, 33, і Радомир Новкович, 38, кілька років йшли паралельними шляхами. Ідею для свого ресторанного стартапу ORTY Попчук підглянув під час відрядження в Шеньчжень в 2018 році. Літня власниця крихітного кафе посеред китайського мегаполісу приймала замовлення зі смартфона, а POS-термінал був вимкнений. Його замінив додаток від IT-гіганта Meituan.

Ідею захотілося повторити і Попчук взявся створювати мобільну POS-систему.

Новкович в той же час працював в одеській Netpeak Group і створював лінійку програм для фінобліку в проєкті Saldo Apps. Зустрівшись, стартапери зрозуміли, що роблять одне і те ж: спрощують життя підприємцям. Зусилля вирішили об'єднати — з червня 2021 року ORTY злився з Saldo Apps. Під цим брендом Попчук і Новкович планують автоматизувати мікробізнес по всьому світу. Які перспективи?

Екосистема як у Google

Ідея Saldo Apps залишилася попередньою — це набір додатків для смартфона, які спрощують фінансовий облік власникам магазинів, кафе, перукарень та іншим дрібним підприємцям. «Михайло — СЕО, а я «граючий тренер», тушу пожежі там, де не вистачає людей», — каже Новкович. В їх загальному арсеналі чотири продукти і 20 000 щомісячних користувачів. За останні 12 місяців виручка проєкту зросла вшестеро — до $ 50 000 в місяць.

Більше половини генерує розробка Новоквича — додаток для виставлення рахунків Invoice Maker. Українським підприємцям такий софт не потрібний, тому просувають його на західних ринках, пояснює він. 90% виручки надходить із США, на другому місці — Канада і Австралія, 1% — англомовні країни, що розвиваються на зразок ПАР.

ORTY закриває потреби рестораторів, але заробляє поки небагато. На момент злиття з Netpeak у стартапа набралося 5000 клієнтів, платили — кілька сотень. Попчук будував рестоанну POS-систему за принципом «все включено». У ній є онлайн-меню, модулі для прийняття і оплати замовлень, організації доставки, складського обліку, аналітики.

Цілилися в клієнтів з Сінгапуру і Малайзії, але через пандемію азіатську експансію довелося згорнути і переключитися на Україну. Костянтину Форкеру — власнику львівських ресторанів «Ґвара», «Корки та крихти», Delicateka і Kazzka pizzeria — ORTY знадобився під час карантину. У Попчука взяли онлайн-меню і сервіс доставки, складської і фінансовий облік залишили на звичному R-Keeper. Щоб повністю перейти на ORTY, не вистачає часу, розводить руками Форкер.

Ще два додатки Saldo для американського ринку — трекер поїздок Mileage Tracker і сканер чеків Receipt Scanner — на паузі. У команді Saldo Apps поки 30 осіб, на всі проєкти не вистачає рук. ORTY переробляють, щоб його можна було просто завантажити з App Store і відразу почати користуватися.

Що повинно вийти у підсумку? Багато взаємопов'язаних програм, які допомагають малому бізнесу розуміти, скільки грошей витрачено і зароблено. Принцип той же, що і у екосистеми продуктів Google. «Gmail, Calendar, Tasks, Maps — окремі додатки, — каже Новкович, — Але глибоко пов'язані між собою».

Український стартап Saldo Apps хоче вмістити у смартфон малий бізнес підприємців від США до Азії. У чому його секрет? /Фото 1

Михайло Попчук, співзасновник Saldo Apps.

Для фаундера Netpeak Group і фаната екосистем Артема Бородатюка Saldo Apps — один з дюжини бізнесів і особистий експеримент. «Я поки не вмію будувати мільярдні компанії, Saldo для нас — нова сторінка історії», — говорить він. Річний оборот материнського маркетингового агентства Netpeak — $15 млн, агентство Inweb довелося виводити на прибутковість 10 років.

На Saldo у Бородатюка інші плани — виростити максимально дорогий стартап. Завдання-мінімум — дійти до $1 млн річної виручки (ARR) і закрити посівний раунд від західних інвестфондів. Бути прибутковими не обов'язково, головне — не сильно йти в мінус.

Серійні підприємці

Звідки стільки віри? Бородатюк робить ставку на досвід фаундерів.

Попчук — фінансист, який побудував кар'єру в IT. Одні з його перших бізнесів — запущене в 2007 році маркетингове агентство Glavart DL і тендерний майданчик для поліграфічних компаній TenderPrint. Цей бізнес в підсумку не злетів, Попчук повернувся в найм і влаштувався сервіс-менеджером в Ciklum. У 2015-му підбив кількох колег займатися консалтингом. Першим і останнім їх клієнтом став SBTech — розробник букмекерського ПО переманив всю команду до себе в штат.

Консалтерська справа була Попчуку до душі. Другу таку компанію — Pragmatic DLT — він заснував в 2018 році разом з фінансистом Станіславом Коморовським. Він же став співзасновником ORTY.

Новкович — айтішік, який вміє оцифровувати бухоблік. В середині 2000-х він розвивав HVOYA integra — одеського розробника бухгалтерських рішень. У 2013-му поїхав в Москву працювати на російський 1С, але швидко звільнився і перебрався в Лос-Анджелес робити додаток для музикантів. Від стартапу залишилося тільки юрособа One-Man Band. Нею зараз користується Saldo Apps.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інші ідеї Новковича виявилися живучішими. Додаток для фінобліку BOSS, який Новкович робив для торговців ринку «7-й кілометр», в 2017 році купив російський «1С-Рарус». Контрольний пакет агенства з просування мобільних додатків RadASO Netpeak Group викупив в 2020-м. Суму угоди сторони не розкривають.

З Бородатюком Новкович познайомився трохи раніше, коли повернувся в Україну восени 2018 року. У Netpeak вже був проєкт зі створення та просування сайтів Tonti Laguna. Бородатюк запропонував Новковичу робити те ж саме, але з мобільними додатками і зібрати його напрацювання в окрему компанію Tonti Laguna Mobile. Одна з них — Invoice Maker — стало основою для Saldo Apps.

У Saldo Apps п'ятеро співвласників: крім Попчука, Новковича і Бородатюка частки є у Комаровського і CEO Tonti Laguna Олексія Борща. У кого більша частка, партнери не розкривають. «Якщо рахувати Радомира, у Netpeak буде контроль», — каже Бородатюк. Йому не звикати до сусідства з безліччю партнерів: на орбіті Netpeak Group дюжина проєктів і ще більше їх співвласників.

Кожному ринку — додаток

Сказати, скільки коштував запуск Saldo, Новковичу складно - інвестиції в усі проекти не рахував. «Напевно, якась шестизначна цифра», — говорить він. ORTY зібрав $ 55 000 від Українського фонду стартапів і за перемогу в конкурсі Startup Competition від IT-Arena. Інвестиції фаундерів Попчук оцінює в «багато сотень тисяч».

До вересня 2021-го, зі своїми $50 000 виручки, проєкт наблизився до беззбитковості. Netpeak тільки час від часу покриває касові розриви. Як вийти на по-справжньому великі числа?

«У світі бум на рішення для малого бізнесу», — говорить співзасновник українського стартапу Finmap Олександр Соловей. На початку пандемії кофаундером його з Іваном Кауновим сервісу фінобліку для дрібних підприємців став екс-власник monobank Дмитро Дубілет.

У СНД підприємці підраховують доходи і витрати або в саморобних Excel-таблицях, або в складних системах на кшталт 1С або «Бітрікс», говорить Соловей. У Finmap близько тисячі клієнтів з 12 країн, більшість з України, СНД, Туреччини, Чехії, Польщі. Поки мета — закріпитися на зайнятих територіях.

«Де нагрітий ринок, так це в Штатах», — продовжує він. Там вершки знімає Square. У 2020-му фінансове дітище творця Twittеr Джека Дорсі і мільярдера Джима Маккелві зібрало $9,5 млрд виручки. Валовий прибуток за рік зріс на 45% — до $2,7 млрд.

«Середній та малий бізнес — це ж найсмачніший сегмент», — говорить CEO IT-компанії Sigma Software і один з інвесторів Finmap Валерій Красовський. Конкуренція велика, але місця для нових гравців ще вистачає.

Український стартап Saldo Apps хоче вмістити у смартфон малий бізнес підприємців від США до Азії. У чому його секрет? /Фото 2

Радомир Новкович, співзасновник Saldo Apps.

Засновники Saldo Apps осідати в жодній країні не збираються. Invoice Maker просуватимуть в США, ORTY — в СНД і Південно-Східній Азії, нові продукти — по всьому світу. Але спершу справа за інвестиціями. Піднімати $2 млн посівних планують на початку 2022.

Скільки може коштувати такий стартап? Під час пандемії і без того гарячий фінтех нагрівся ще більше. «На ринку є мультиплікатори 30-50 до ARR», — говорить керуючий партнер BRISE Capital Олександр Яценко. В окремих випадках доходить і до 100, додає Красовський.

У травні 2021-го французький сервіс Agicap залучив $100 млн від каліфорнійської інвестфірми Greenoaks Capital з оцінкою $500 млн. Saldo Apps ще потрібно вирости. «Я б говорив про мультиплікатори 10-20, при виручці $1 млн на рік оцінка буде $10-20 млн», — робить висновок Яценко.

«Ми хочемо мати на борту Andreessen Horowitz, Sequoia, Lightspeed», — каже Новкович. Ентузіазму йому не позичати, залишилося підкріпити це цифрами.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні