Категорія
Картина дня
Дата

НАТО має ввести війська на захід України, створивши зону «без війни». Як це може змінити перебіг вторгнення

3 хв читання

На заході України варто розмістити сухопутні та повітряні сили НАТО, які забезпечать безконфліктну зону на цій території. При цьому потрібно всіляко наголошувати на оборонному характері такого кроку, пише експомічник міністра оборони США з Європи та політики НАТО Ян Бжезінський.

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Історична промова Зеленського на спільному засіданні палат Конгресу США стала маніфестом стійкості перед лицем російського вторгнення, висловленням подяки за допомогу Заходу та закликом до більш рішучих дій.

Сьогодні лідери країн, які приїхали на надзвичайний саміт НАТО, не повинні забувати про четверту ключову думку Зеленського: настав час сформувати новий підхід до міжнародної безпеки. «Війни минулого змусили наших попередників створювати інституції, які мають захищати нас від війни. Але вони не працюють, – сказав президент України. – Ми бачимо це. Ви це бачите. Отже, потрібні нові інститути та нові союзи».

Зеленський запропонував ідею міжнародної миротворчої коаліції, яку назвав «United for Peace». Це прямий та цілком обґрунтований виклик НАТО. Щоб протистояти бійні та руйнуванням, яких завдає вторгнення Росії, Альянс повинен робити значно більше.

Саме тому НАТО має взяти на себе зобов’язання встановити в Україні гуманітарну безконфліктну зону.

Моральний та стратегічний обов'язок НАТО – відповісти на заклик Зеленського про допомогу. Близько 10 млн українців вимушено покинули домівки. За оцінками ООН, загинуло щонайменше 925 цивільних, і це число, швидше за все, дуже занижено.

Ще більше людей зазнають російських обстрілів у містах і стають жертвами інших кривавих злочинів. Відповідальність за їх захист лежить на Північноатлантичному альянсі та Сполучених Штатах. Вони не повинні забувати, що Україна відповіла на їхні заклики підтримати військові операції НАТО на Балканах, в Афганістані та Іраку.

НАТО має перед Росією значну перевагу. Збройні сили Альянсу налічують близько 3,5 млн військовослужбовців на дійсній службі та вільнонайманих цивільних. Сукупний оборонний бюджет союзників перевищує $1,2 трлн. Вони мають найдосконаліші у світі системи озброєнь.

Для порівняння: у Росії лише близько 900 000 військовослужбовців. В Україні армія РФ показала себе недостатньо навченою, слабо оснащеною та погано керованою. Військовий бюджет Росії, за найвищими оцінками, коливається в межах $150–180 млрд. Її ВВП – це лише одна 25-та частина від сукупного розміру економіки союзників і партнерів по НАТО.

І все ж таки Альянс здригнувся перед погрозами Путіна про ескалацію. Брязкання ядерним арсеналом змусило союзників вивести з України військових інструкторів, відмовитися від ідеї запровадити безпольотну зону і навіть фактично заблокувати передачу Україні польських винищувачів МіГ-29.

Якщо Путін досягне в Україні військового успіху, то, ймовірно, продовжить реваншистські дії та рушить на інші європейські країни. Можливо, навіть на членів НАТО. Про це він попереджав у своїй промові перед вторгненням.

Що довше Альянс зволікатиме із застосуванням сили для захисту України, то впевненіше почуватиметься Путін. І тим нижче падатиме авторитет НАТО в очах країн-учасниць із Центральної та Східної Європи. Ось чому НАТО необхідно зробити так, щоб Путін зазнав поразки в Україні.

Гуманітарна безконфліктна зона

Якщо так багато поставлено на карту, Альянс має допомогти Україні створити гуманітарну безконфліктну зону на заході України, де немає російських військ.

Там необхідно розгорнути сухопутні та повітряні сили реаґування НАТО, які забезпечать безпеку цієї загалом незахищеної території. При цьому слід донести до Москви оборонний характер такого кроку. Іншими словами, треба залишити значний простір між гуманітарною зоною та російськими військами, які зараз займають українську територію за сотні миль на схід.

Безконфліктна зона допоможе досягти відразу кількох цілей.

По-перше, вона дозволить наростити міжнародну допомогу переселенцям та пораненим українцям, про яких краще дбати всередині України, аніж за кордоном.

По-друге, зона допоможе територіально зберегти українську державу.

По-третє, вона допоможе вивільнити українські війська, що охороняють рубежі від потенційного вторгнення з боку Білорусі та Придністров'я. Українська армія зможе більш ефективно зосереджувати сили проти російських сил, що наступають на сході.

Ризик ескалації конфлікту буде прийнятним. Хоча оборонні сили НАТО повинні бути здатні захищати себе від потенційних російських атак, їхнє розгортання не передбачає жодних наступальних дій.

Основний баланс сил та принципи стримування, які успішно працювали на недопущення ескалації між Москвою та Заходом останні сім десятиліть, залишаються незмінними.

Більше того, Путіну доведеться добре подумати, чи нападати на безконфліктну зону. Низька ефективність його армії останніми тижнями говорить про те, що такий крок малоймовірний. Інакше на додачу до українців Росії доведеться зіткнутися з силами Альянсу, що переважають.

Промова Зеленського – це заклик про допомогу демократичній європейській державі, яка зазнала агресії в масштабах, небачених від часів Другої світової. Результат цього конфлікту визначить не лише майбутнє європейської безпеки, а й існування НАТО як інституту. Саме тому Альянс має прийняти цей виклик єдиним способом, який розуміє та поважає Путін: рішучими діями.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд