Логістичний парк «Комодор» під Макаровим неподалік Києва /з особистого архіву
Категорія
Картина дня
Дата

Навколо Києва знищено 400 000 кв. м складів найбільших компаній України. Постраждали АТБ, Фармак, Fozzy та інші. Як вони перебудовують свій бізнес

3 хв читання

Логістичний парк «Комодор» під Макаровим неподалік Києва Фото з особистого архіву

Десятки компаній втратили склади внаслідок бойових дій навколо Києва. Хто постраждав найбільше та як вони вирішують проблему

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

На початку березня в Стоянці Київської області внаслідок російського обстрілу згорів один із найбільших логістичних комплексів в Україні West Gate Logistic. Це – складський комплекс класу А площею майже 100 000 кв. м, який належить одній із компаній Dragon Capital Томаша Фіали

Разом із будівлею згоріли товари орендарів – ритейлерів Good Wine та Watsons, великого дистрибутора SAVService, постачальника шин Bohnenkamp Україна, та логістичних операторів Ekol Logistics Ukraine та «Логістик Плюс».

У Dragon Capital припускають, що їхні збитки будуть на рівні €45,8 млн, в Good Wine втрати вже оцінили у €15 млн, Bohnenkamp – у €7 млн.

Усього в Київській області, за оцінками гендиректора Ekol Logistics Ukraine Андрія Голімбовського та директора «Логістикс Плюс» Сергія Єремеєва, знищено або пошкоджено близько 400 000 кв. м складів. Це 20% від усіх складських площ Києва та області. 

Навколо Києва знищено 400 000 кв. м складів найбільших компаній України. Постраждали АТБ, Фармак, Fozzy та інші. Як вони перебудовують свій бізнес /Фото 1

Логістичний парк «Комодор» під Макаровим неподалік Києва

Навколо Києва знищено 400 000 кв. м складів найбільших компаній України. Постраждали АТБ, Фармак, Fozzy та інші. Як вони перебудовують свій бізнес /Фото 2

Логістичний парк «Комодор» під Макаровим неподалік Києва

Навколо Києва знищено 400 000 кв. м складів найбільших компаній України. Постраждали АТБ, Фармак, Fozzy та інші. Як вони перебудовують свій бізнес /Фото 3

Логістичний парк «Комодор» під Макаровим неподалік Києва

Попередній слайд
Наступний слайд

Зокрема, окупанти знищили під Макаровим неподалік Києва великий логістичний парк «Комодор» (площа 68 621 кв. м), де згоріло на €46,7 млн ліків, сировини для препаратів компанії «Фармак». Збитки решти орендарів ще невідомі. Щоб відбудувати копмлекс, потрібно €43,6 млн, каже його директор Володимир Стременов. 

Через те що складські центри зруйновані, оператори вимушені будувати нові логістичні ланцюжки. У Fozzy Group ситуація непроста. В їхній склад під Броварами влучила ракета, там пропала заморожена продукція на €17,4 млн, ще один великий склад у Харкові закритий через небезпеку. Компанія частково децентралізує постачання, шукаючи виробників, які будуть привозити свої товари напряму в магазини. 

«З коліс» працює багато клієнтів, підтверджує Єремеєв. «Завезли й розподілили на дистрибутора без тривалого зберігання», – пояснює він.   

SAVService, який є дистрибутором в Україні майже восьми десятків брендів (наприклад, Procter & Gamble), переорганізовується в режимі реального часу. «З усіма партнерами ми щодня обговорюємо: що робимо сьогодні», – розповідає гендиректор компанії Роман Веренич. Він втратив 5000 кв. м складської площі, яку орендував у згорілому в Стоянці комплексі.

Приміром, у Миколаєві, де в компанії певний час не було доступу до складу, Savservice запропонував ритейлерам самим забирати товар. У Києві, де товарів потребували Novus та «Велика кишеня», SAVService почав возити зі Львова. «І так у нас зʼявився ланцюжок постачання до столиці зі львівських складів у великих масштабах. Це, звичайно, логістику зробило дорожчою», – розповідає Веренич.   

Трохи помʼякшило ситуацію те, що клієнтів менше, каже гендиректор SAVService. «Але якщо буде відновлення, то пропускна можливість компанії буде не така, як раніше, – пояснює він. – Я вже шукаю склад. Без цієї площі в мене не вийде вести бізнес як раніше». 

Без доступу до половини розподільчих центрів залишилася корпорація АТБ, у мережі якої до війни було 1316 магазинів. «Чотири склади з восьми не працюють», – говорить начальник управління з корпоративних комунікацій Сергій Демченко. Два в Київській області опинилися під ракетними обстрілами. Два інших – на окупованих територіях або в зоні боїв в інших областях. Повноцінна робота в них неможлива, не можна ні завезти товар, ні вивезти його, пояснює він. 

АТБ поки що хоче їх тимчасово замінити оперативними центрами комплектування та подальшої доставки продуктів. Ритейлер вже місяць підшуковує приміщення.

Шукати додаткові логістичні площі можна хіба що в Європі. На заході країни вже вільних складів майже немає. «Є дефіцит, – каже Голімбовський. – Ми взяли там два невеликих приміщення». До війни оператор орендував у Київській області понад 80 000 кв. м складів. Половину з них – у згорілому в Стоянці West Gate Logistic

«Ми загубили там багато, згоріли товар, майно, основні сервери. Це буде важко відбудувати», – пояснює Голімбовський. Ще один склад у Гостомелі поки що недоступний, і оцінити його стан неможливо. В Гостомелі згорів і «Фокстрот». Компанія отримала збиток у 600 млн грн, каже співвласник компанії Валерій Маковецький.

Що далі? Складських приміщень на столичному ринку і в межах області не вистачало ще до війни. І зникнення 20% площ – критичне для ринку, але все залежить від того, скільки людей повернеться назад і що буде зі споживанням, каже Єремеєв. Багато клієнтів, за його словами, поки що розглядають як варіант захід України. «Але ракети літають всюди. Все на стадії розгляду, рішень немає, ризик високий», – каже він. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні