МХП, шостий у світі експортер птиці і, за деякими даними, найбільша продовольча компанія, яка досі працює в Україні, щодня безкоштовно віддає до 330 тонн курки. Все для того, щоб нагодувати тисячі цивільних у Києві, Харкові і Маріуполі, які потерпають від різноманітних атак російських сил, спрямованих на Україну Володимиром Путіним.
Потрібна неабияка сміливість для того, щоб безпечно доставити їжу до місця призначення, адже водіям треба проїхати блокпости, оминути розбомблені мости, дороги і смерть. Наразі не можна точно сказати, скільки українців виживає в надскладних умовах без тепла та їжі, але повідомлення про охоплені вогнем житлові будинки й лікарні в містах і містечках зʼявляються регулярно.
«Це гуманітарна криза, – сказав Джон Річ, голова МХП, австралієць, який керує компанією зі Словенії. – Люди на розбомблених територіях не мають доступу ні до чого».
- Категорія
- Інновації
- Дата
Тисячі українських водіїв зголошуються на те, що Річ називає суїцидальними місіями, – привезти вантажівки з курятиною людям, які багато днів сидять без їжі. Велика кількість цих водіїв – це нові співробітники, які прийшли в МХП після зупинки роботи інших підприємств, серед яких і конкуренти МХП.
«Дистрибуція – це нічний кошмар, – сказав Річ. – Водії настільки патріотично налаштовані, що готові ризикувати своїм життям заради співвітчизників».
До війни населення Києва складало 2,8 млн, Харкова – 1,4 млн, а Маріуполя, портового міста на Азовському морі, – 434 000. Повідомляється, що понад 3 млн українців залишили країну.
Деякі спостерігачі запропонували регулярні скидання гуманітарних наборів цивільними літаками, як під час блокади СРСР Західного Берліну (1948–1949 рр.).
Інші закликають до створення так званих гуманітарних коридорів, якими цивільні, які застрягли в осаджених містах, могли б дістатися безпечних місць. Наразі ж голодні українці, дехто з яких рятується в підземних сховищах, частково покладаються на героїзм водіїв МХП.
«Доставити їжу людям в Україні – це непросте завдання, – розповів Грем Гордон, британський директор із питань політики в неприбутковій організації Catholic Agency for Overseas Development, другій найбільшій гуманітарній мережі у світі після Червоного Хреста. – Ми активно виступаємо за гуманітарні коридори. Люди повинні мати змогу виїхати з міст, які піддаються бомбардуванням».
До війни компанія МХП експортувала половину своєї курятини, соняшникової олії й зерна щороку. Тепер увесь врожай МХП залишиться в Україні, щоб її народ було чим годувати.
Через російське вторгнення МХП втратила близько 1200 гектарів посівних земель, але в компанії все ще є 364 000 гектарів, більшість яких розташовані на заході країни. Інші франчайзі МХП припинили роботу, а один із її найбільших складів із курятиною під Києвом «повністю зрівняли із землею», розказав Річ.
«Ми втрачаємо матеріали, – сказав Річ. – Нині ми намагаємося підтримувати поставки і залишатися найбільшим постачальником в Україні. Це непросто».
Іноді водії залишають запаси на околицях міст. Деякі області настільки небезпечні, що лише Червоний Хрест може перетнути певні лінії фронту. В обмін на перевезення курятини МХП надає Червоному Хресту пальне і допомагає з вивезенням жінок і дітей із найбільш небезпечних зон.
Деякі супермаркети все ще купують напряму в МХП. За словами Річа, вони переважно на заході чи південному заході країни.
На півночі і сході країни ситуація значно похмуріша. На тамтешніх ринках проблеми з різними видами їжі, і це якщо ці ринки не закрилися або не були розбомблені.
«Через бомбардування дистрибуційних центрів супермаркети втрачають здатність самим розвозити продукти, – сказав Річ. – Тепер, коли російські сили почали закидати бомбами захід країни, ситуація ще більше ускладнюється».
МХП, чиї акції котируються на Лондонській біржі, минулого року повідомила про прибуток у $600 млн з виторгу $2,2 млрд. В Україні компанія має 28 000 співробітників, а разом із їхніми родинами і тими, хто причетний до ланцюга поставок МХП, компанія стверджує, що відповідає за 250 000 українців. Багатьом родинам своїх співробітників вона допомогла вибратися з країни.
Річ розповів, що не все, що робить МХП, – це благодійність. «Уряд платить нам частково, – сказав він. – Мережі супермаркетів платять нам, якщо можемо доставити їм товар. Ми виконуємо не лише гуманітарні завдання. Але саме гуманітарної роботи стає більше з кожним днем, коли російська армія скидає все нові бомби».
Глобальний голод через війну в Україні
Наступні три тижні будуть найбільш критичним для МХП й інших аграріїв України. На відміну від малих фермерів, яким не вдається знайти добрива в достатній кількості, МХП повідомила, що зібрала достатньо пального для тракторів і добрив для весняної посівної, коли пшеницю, кукурудзу і соняшник сіють в Україні.
«Якщо нам вдасться в наступні три тижні виконати посівні роботи і згодом отримати врожай, то в нас все одно буде значна нестача продовольства, – пояснює Річ. – Складні часи настануть для всіх, якщо Україна не виконає посівні роботи в наступні три тижні. Це відчує на собі багато людей».
Наслідки можуть вийти за межі зростання цін на біржові товари, які і так злетіли до небес на світових ринках. Країни на Середньому Сході і в Африці покладаються на зернові від МХП для забезпечення свого населення їжею, але тепер блокада Росії затримує експорт з українських портів.
Очікується, що ціни для споживачів виростуть у всьому світі, а у випадку найгіршого розвитку подій можливий голод. Згідно із Всесвітньою продовольчою програмою, «можливі проблеми з постачанням можуть призвести до зростання цін на 8–22% від нинішніх і так високих цін».
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН повідомила, якщо війна виллється в тривале скорочення експорту, підвищення цін завдасть найбільшої шкоди економічно вразливим країнам. Згідно з розписаним сценарієм організації, до 2023-го людей, які недоїдають, може стати більше на 8–13 млн, особливо у Азійсько-Тихоокеанському регіоні, Субсахарській Африці, на півночі та сході Африки.
«На нас чекає війна на виснаження, – вважає Річ. – Але основна риса українських людей і їхнього патріотизму – це незламність. Це був найбільший прорахунок ворога».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.