Навчання з управління безпілотними літальними апаратами (БПЛА). Іранська армія в Семнані, Іран, 5 січня 2021 року /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

Ще один удар по репутації. Іран дає Росії безпілотники, які вона сама не здатна виробляти – The Washington Post

4 хв читання

Навчання з управління безпілотними літальними апаратами (БПЛА). Іранська армія в Семнані, Іран, 5 січня 2021 року Фото Getty Images

Звʼязки між Москвою і Тегераном міцнішають, і доказом того є поставка іранських ударних дронів для війни в Україні. The Washington Post зібрав дані різних джерел, які знайомі з угодою, та думки експертів. Forbes вибрав головне з матеріалу

⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося. 

Долучайтеся до форуму!

За даними американських та інших розвідувальних агентств, транспортні літаки вилетіли з Ірану 19 серпня і на їх борту було принаймні два види безпілотників. Обидва види безпілотників здатні брати на борт боєприпаси для атак по радарам, артилерії та іншим військовим цілям.

Але американські спецслужби повідомляють, що ці дрони мають технічні проблеми. Під час перших випробувань росіянами іранські безпілотники провалювали завдання.

«В системі є кілька багів, – сказав чиновник, чий уряд спостерігав за передачею. – Росіяни незадоволені». Цей чиновник говорив на умовах повної анонімності.

Співробітники адміністрації Байдена, які теж попросили зберегти їхню анонімність, розповіли про постачання цих дронів. Є причини вважати, ще ця поставка безпілотників Mohajer-6 і серії Shahed – лише перша партія. Планується передача сотень іранських дронів різних типів.

У Росії є від 1500 до 2000 військових розвідувальних дронів, але дуже мало ударних безпілотників, які можуть нанести прицільний удар глибоко в тил ворога. А ось в України є «Байрактари», які легко пробивають оборону росіян, підривають їхні вантажівки й артилерію ще від початку війни.

Адміністрація Байдена ще у липні сказала про можливість поставки Іраном великої кількості дронів росіянам. Про деталі передачі і ймовірні технічні проблеми з безпілотниками раніше не повідомлялося.

За словами згаданих вище джерел розвідки, в середині серпня російські літаки кілька разів літали на іранську військову базу, щоб забрати дрони. В першій партії були дві моделі дронів серії Shahed – Shahed-129 і Shahed-191, а також Mohajer-6. Всі вони вважаються одними з найкращих іранських дронів, які можуть і вести розвідку, і наносити удари.

Ці дрони не працювали в умовах високотехнологічної протиповітряної оборони, тому я не здивуюся, що у такій напруженій ситуації, як в Україні, у них будуть проблеми.

Військовий та безпековий експерт Майкл Найтс

Розвідка каже, що угода стала результатом кількох місяців переговорів між командами, які очолив голова відділу постачання і логістики міністерства оборони Ірану, бригадний генерал Сеєд Хойжатоллах Курейші, і російський військовий аташе в Тегерані. За угодою, іранські технічні експерти полетіли до Росії, щоб налаштувати системи, а російські офіцери пройшли підготовку в Ірані.

Іранський уряд ухилявся від прямої відповіді на заяви США про майбутню поставку дронів. Представник міністерства закордонних справ минулого місяця визнав «технологічну співпрацю Ірану і Росії», але сказав, що Тегеран надає перевагу дипломатичному врегулюванню війни в Україні.

Іран вже постачав військові дрони, наприклад, єменським повстанцям, але ці безпілотники навряд проходили випробування проти таких складних систем, що «глушать» електроніку, які використовують в Україні. Таку думку висловив військовий та безпековий експерт Майкл Найтс.

«Ці дрони не працювали в умовах високотехнологічної протиповітряної оборони, – каже він. – Були удари повстанців по Саудівській Аравії і по американських базах в Іраку, і всі вони мали не найкращі результати. Тому я не здивуюся, що у такій напруженій ситуації, як в Україні, у них будуть проблеми».

Війна в Україні показала провал Росії у питанні розробки бойових дронів, які Штати використовують вже 20 років, кажуть експерти. «Вони розуміють, що ці дрони треба їм на вчора, і у великій кількості», – говорить військовий аналітик.

На допомогу в цьому питанні Росії можна розраховувати лише з двох сторін – Китай та Іран. Проте Китай глибоко задіяний у світових ланцюгах поставок і не хоче нарватися на санкції від Штатів за постачання дронів Росії.

Тому залишається Іран, у якого немає таких проблем, і всі його потужності та можливості зосереджені всередині країни, а саме це Росії і треба. Крім того, Іран – союзник Росії, тому це єдиний реальний варіант.

Getty Images

Ірансько-російська ядерна угода, 23 червня 2022 року Фото Getty Images

Іран – це дуже цікавий приклад країни, чия внутрішня промисловість розвивалася під санкціями. І у нього це непогано вийшло.

HIMARS та інша далекобійна зброя від Штатів і союзників дали змогу Україні знищити не один російський командний пункт і логістичні шляхи. І одна з найбільших проблем росіян полягає у тому, що у них небагато далекобійних безпілотників, які можуть вражати цілі в тилу ворога і нищити далекобійну зброю.

Через брак безпілотників вони також не можуть завадити українцям укріплювати свої позиції і поповнювати запаси. Багато російських дронів українці збивають або вони стають металобрухтом завдяки спеціальним протиповітряним електронним системам.

Росіяни намагаються налагодити власне виробництво необхідних дронів, але західні санкції та контроль експорту заважають цьому. Аналітики кажуть, що регулярні поставки напівпровідників є ключовими у виробництві безпілотників.

За словами одного військового експерта, росіяни покладаються на чорний ринок, але цього мало. Чипи потрібні для всього: від прицільних керованих ракет до літаків і танків, не говорячи вже про невоєнні продукти.

Аналітики сказали, що поставка дронів Росії навряд чи вплине на переговорний процес щодо ядерної зброї, який зараз відбувається між Іраном та світовими лідерами. Все тому, що ці переговори мають зовсім іншу мету: знищити здатність Ірану швидко зібрати ядерну бомбу. Проте військові звʼязки між Іраном і Росією – це неприємний розвиток подій для США і союзників.

Путін навряд це помітив, але угода з Іраном – це удар по репутації його країни. Росія, яка позиціонує себе як «друга армія світу», не має достатньо необхідного озброєння, а тому змушена шукати допомоги у країни з більш розвиненими оборонними технологіями. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд