Через війну Інтерпайп скоротив EBITDA на 63% першому кварталі. Які перспективи трубно-колісного бізнесу Віктора Пінчука?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
За перший квартал 2022 року металургійна компанія Interpipe Віктора Пінчука, 61, скоротила виробництво сталі на 16%, труб – на 12%, а залізничної продукції на 43%, йдеться в повідомленні компанії. EBITDA скоротилась на 63% — до $15 млн.
Втриматись на плаву Interpipe допомогають скасування квот і високі ціни на нафту. «Більшість західних партнерів зняли мита та квоти на постачання продукції компанії, а отже Interpipe має змогу більше заробити», — каже директор з аналітики інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій.
ЄС рік не буде стягувати індивідуальні антидемпінгові мита на труби Interpipe, а США призупинили дію імпортних мит на українську сталь та вироби з неї. На країни ЄС і Північну Америки, за даними GMK-Центр, в 2020 році припадало близько 40% продажів компанії.
Через високі ціни на нафту зростає кількість активних бурових свердловин в США, що також грає на руку Interpipe, говорить старший аналітик Dragon Capital Денис Саква.
В 2021 році кількість бурових свердловин в США зросла на 283, свідчать дані технологічної компанії Baker Hughes. Це стимулює попит на труби для нафтогазової галузі, виробництво яких є однією зі спеціалізацій компанії. За останній рік ціни на труби в США, куди їх також продає Interpipe, зросли на 45% до $3450/т, каже Саква.
Саме зростання доходу від реалізації безшовних труб за підсумками першого кварталу 2022 року на 47% до $181 млн, допомогло компанії збільшити дохід на 19% до $239 млн.
У 2021 року Interpipe реалізував 602 000 т трубної та 174 000 т залізничної продукції. За оцінкою Forbes, вартість компанії зменшилася з лютого в 2,2-2,8 раз до $200-250 млн станом на кінець червня.
Після початку війни Interpipe більше ніж на місяць законсервував виробництво. «Наразі фірма не повернулась до довоєнних обсягів виробництва», — йдеться у повідомлені компанії. В Interpipe не розголошують показники за другий квартал. За розрахунками Concorde Capital виробництво сталі впало, у порівнянні з першим кварталом, на 50-65%, труб — на 40-60%.
За оцінкою Forbes, через війну статки Віктора Пінчука зменшилися з $2,6 млрд до $1,9 млрд. $900 млн цієї суми припадає на нерухомість за кордоном, близько пів мільярда – на готівкові кошти та інші ліквідні активи. На Interpipe припадає до 13% активів Пінчука. Нещодавно Віктор та Олена Пінчук продали скульптуру Джеффа Кунса за $11,5 млн. Кошти планують спрямувати на гуманітарну допомогу.
Надії на швидке відновлення
Швидко відновити довоєнні показники виробництва заважають проблеми з логістикою і дефіцит палива. Раніше Україна експортувала через порти Одеси та Миколаєва 85% чорних металів. Тепер, через російську блокаду Interpipe має налагоджувати експорт через європейські порти.
«Це призвело до додаткових витрат, оскільки портові збори значно вище українських, а транспортне плече залізницями довше», — написала пресслужба компанії. Збільшують строки доставки багатоденні черги вагонів на західних прикордонних переходах. На кінець травня, в середньому вагони стояли на кордоні в заторах 19 днів. Третина продукції їде фурами — через здорожчання пального доставка автотранспортом зросла майже втричі, зазначають в Interpipe. Не вистачає водіїв.
Щоб покрити непередбачені витрати повʼязані з ускладненням логістики у Interpipe є «подушка безпеки», каже директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін. На 31 березня залишок коштів у компанії складав $165 млн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.