Тютюновий переворот. Світові виробники цигарок втрачають ринок України. Як його намагається захопити українська фабрика, яка виготовляє дешеві сигарети /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Тютюновий переворот. Світові виробники цигарок втрачають ринок України. Як його намагається захопити українська фабрика, яка виготовляє дешеві сигарети

Getty Images

Тютюновий ринок в Україні впав на 10%. Великі транснаціональні компанії, які займали більшу частину ринку, скоротили виробництво через війну. А один з найбільших українських виробників цигарок намагається скористатись шансом.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

«Споживання [сигарет. – Forbes] впало», – розводить руками заступник гендиректора з комерційною діяльності «Тедіс Україна» Андрій Такул. Це не дуже гарна новина для бізнесу найбільшого українського дистрибьютора сигарет, який займає більше половини вітчизняного ринку.

Причини скорочення логічні – виїзд за кордон понад 6 млн українців, частина з яких палить, та окупація території України. 

У 2021 році, за даними Pro-Consulting, обсяг тютюнового ринку становив 37 млрд грн. Найбільші гравці його легального сегмента – Philip Morris з часткою понад 28% та «Бритіш Американ Тобакко Україна» (ВАТ) – 24%, підрахували у центрі громадського представництва «Життя». Ця організація займається боротьбою з тютюном та досліджує ринок. В українського виробника – Винниківської тютюнової фабрики – частка 8%.

Загалом, за оцінками Philip Morris, ринок у березні скоротився на 10%. Фабрика компанії знаходиться на околиці Харкова, наприкінці лютого вона зупинилася. Виробничі приміщення частково постраждали, в майбутньому їх планують відбудувати, каже гендиректор Максим Барабаш. Але відновлювати роботу фабрики, яка експортувала сигарети на 13 ринків, поки не будуть. Бойові дії та російський кордон занадто близько.

Такі зупинки підприємств – ще одна причина скорочення ринку. Інші виробники – у схожій з Philip Morris ситуації. Так, ВАТ лише 25 квітня відновив роботу своєї фабрики в Прилуках на Чернігівщині. Поки не на повну силу – виробничі лінії працюють не цілодобово, як раніше. «Швидкість та обсяги не досягли довоєнних показників», – кажуть у ВАТ. У портфель української «дочки» компанії входять марки Vogue, Dunhill, Kent, Rothmans, «Прилуки Особливі» та ін. Так само не на повну силу працює фабрика JTI у Кременчуці та Київська тютюнова фабрика Imperial Tobacco. Остання компанія на своєму сайті скаржиться на Державну податкову службу України, яка не видає акцизних марок. Через це Imperial Tobacco не може почати імпорт цигарок з власних фабрик у Європі.

Philip Morris зумів налагодити імпорт сигарет в європейській упаковці з Польщі, Чехії та Португалії. Але забезпечити ринок усім асортиментом не вдається через складнощі з логістикою. 

Тютюновий переворот. Світові виробники цигарок втрачають ринок України. Як його намагається захопити українська фабрика, яка виготовляє дешеві сигарети /Фото 1

Львівська відповідь

Посісти місце транснаціоналів зараз намагається один з найбільших українських виробників – Винниківська тютюнова фабрика, яка знаходиться біля Львова. Підприємство входить до Marvel international tobacco Group, що належить депутату Львівської облради Григорію Козловському та його партнеру – львівському бізнесмену Олександру Свіщову. У 2020-му, за даними YouControl, виторг фабрики склав 1,2 млрд грн.

Раніше фабрику звинувачували у тому, що вона недоплачувала акцизи, продаючи на внутрішньому ринку цигарки, призначені для Duty Free. Народна депутатка 8-го та 9-го скликань Ніна Южаніна, яка у 2015 році очолила Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики, в розмові з Forbes заперечує порушення з боку Винниківської тютюнової фабрики. Вона розповідає Forbes, що її комітет перевірив звітність компанії та не знайшов недоплат. Скандал міг бути елементом нечесної конкурентної боротьби, припускає вона.

Щоб стати на полички, де раніше були конкуренти, Винниківська тютюнова фабрика в квітні уклала дистрибуторський контракт з лідером ринку «Тедіс», розповідає Forbes Григорій Козловський. Останні 12 років компанія продавала свої сигарети самостійно, через власний торговий дім. Проте у «Тедіс» можливості куди більше, до війни компанія щотижня поставляла власним транспортом продукцію у близько 70% торгівельних точок України. Антимонопольний комітет звинувачував «Тедіс» у тому, що той диктував ціни роздрібним та оптовим торгівцям, користуючись відсутністю альтернативних шляхів постачання.

За розрахунками Козловського, співпраця з «Тедіс» призведе до збільшення обсягів продажів сигарет, вироблених його фабрикою.

До того ж компанія намагається максимально завантажити власні потужності. Козловський розповідає, що запропонував усім великим тютюновим гравцям, які працють в Україні, виробляти їхні сигарети у нього на фабриці. «Були перемовини. І є ті, хто погодився, ми підписали попередньо договір», – каже він. Назви компаній Козловський не розголошує, пояснюючи це угодою про конфіденційність. 

Винниківська тютюнова фабрика має шанси зайняти більшу частку на українському ринку. Компанія виробляє недорогі марки цигарок – Strong, Jinling, Lifa, Marvel та ін. А вітчизняні споживачі якраз переходять на дешевші марки, помітили у Philip Morris. Наприклад, сигарети Strong (Винниківська тютюнова фабрика) у мережах коштують 40–42,5 грн за упаковку, Winston (JTI) – 66,45–71,95 грн, Kent (BAT) – 71,95–75,95 грн, а Parliament (Philip Morris) – 78–79 грн.

До того ж Винниківська тютюнова фабрика знаходиться далеко від зони бойових дій – під Львовом. 

Але їхня частка у продажах може збільшитися лише на час війни, припускає на умовах анонімності топменеджерка одного з найбільших ритейлерів, працюючих в Україні. Міжнародні компанії повернуть свої позиції, коли повноцінно запрацюють їхні виробництва. «Зараз виняткова ситуація з війною, бо товар і асортимент майже відсутній на полицях. І у людей стрес, є навіть потреба у соціальній сигареті для військових, – пояснює співрозмовниця Forbes. – Наявність продукту і ціна можуть забезпечити частку ринку».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні