Львівському Intellias зіграв на руку глобальний попит на IT-розробку: компанія подвоїла портфель клієнтів, зросла на 70% у людях та 40% – у виручці. Але інженерів на домашньому ринку вже не вистачає. Шукати таланти Intellias вирішила на Балканах та оголосила про запуск офісу розробки у місті Нові-Сад. За рік там планують найняти до сотні спеціалістів. Що може дати українській компанії 7-мільйонна Сербія
Що будує Intellias у Сербії
Компанія зібралася запускатись у Сербії влітку 2021-го. Російська загроза ні до чого – рішення назріло давно, каже CEO та співзасновник Intellias Віталій Седлер. Досвід масштабування у Східній Європі вже був – офіс розробки у польському Кракові запустили у 2019-му. Наразі там працює 50 осіб, але понад 95% бізнесу – або більше 2300 спеціалістів – зосереджено в Україні.
У Нові-Саді найняли до десяти інженерів та керівника сербського офісу. «Українець, який давно живе в Сербії і не працював у Intellias», – описує його Седлер. Імʼя нового менеджера компанія не розкриває. До кінця 2022-го сербську команду планують розширити до 60–100 осіб.
У найм людей, інфраструктуру та маркетинг на місцевому ринку талантів за рік планують інвестувати кілька сотень тисяч доларів. «Інвестиції в офіс у Сербії або Івано-Франківську пропорційні», – говорить Седлер.
У Нові-Саді Intellias насамперед цікавлять IT-фахівці з досвідом роботи в automotive-проєктах. Другою локацією, найімовірніше, стане Белград, каже СЕО аутсорсера. Там працюють офіси Microsoft, IBM, Ubisoft.
Один із найпомітніших іноземних IT-гравців – американський розробник софту NCR Corporation з капіталізацією понад $5 млрд. На ринок Сербії компанія вийшла у 2011-му та починала з невеликої служби підтримки. Десять років по тому NCR запустив у країні вже четвертий офіс – кампус на 5000 осіб у діловому центрі сербської столиці Новому Белграді.
Аргументи Intellias: вихід до Сербії допоможе стати ближчим до європейських клієнтів, але на першому місці – місцевий ринок інженерів. Що може запропонувати ця країна?
Що шукати на маленькому ринку
У регулярному дослідженні інноваційності економік Global Innovation Index 2021 Сербія посіла 54-е місце, між латиноамериканськими IT-центрами Чилі та Мексикою. Україна – на пʼять рядків вище.
2020-го Світовий банк оцінив ВВП Сербії у $53 млрд, IT-сектор, за підрахунками уряду, генерує 10%. Премʼєр-міністерка країни Ана Брнабич заявила, що 2021-го обсяг IT-експорту наблизиться до $2 млрд. Для порівняння, Україна за той же період експортувала компʼютерних послуг на $6,8 млрд, або 2,7% ВВП, підрахували в Асоціації IT Україна. I
Ключове визначення сербського ринку – маленький. Intellias оцінює його у 40 000 інженерів. В Україні IT-спеціалістів на кінець 2021-го було понад 250 000 при річному зростанні на 24%. Не дивлячись на таке пожвавлення, людей усе одно не вистачає.
«До 10 000 досвідчених розробників, сіньйорів – 5000–6000», – говорить про Сербію Таїсія Млюзан, керуюча партнерка CNA International IT Recruitment. Із сербськими талантами компанія працює з 2015 року, але у поле зору рекрутерів вони нечасто потрапляють. «Там їх менше, ніж у Словаччині, навіть менше, ніж у Чорногорії», – оцінює Млюзан. Натомість є розвинене співтовариство російськомовних програмістів, переважно експатів із Москви та Санкт-Петербурга.
Заощадити теж не вдасться. Середня зарплата розробника в Сербії – €2000–2500, підрахували в Intellias. За рахунок вищого оподаткування виходить приблизно на одному рівні з Україною, каже Седлер. Кілька років тому різниця була відчутною, але її зʼїло «пандемічне» зростання зарплат.
Українські фахівці початкового та середнього рівня за 2021 рік подорожчали на 20–25%, сіньйори – на 30–40%, свідчить дослідження CNA International. Корекції поки не видно – середня зарплата продакт-менеджера, згідно з зимовим опитуванням профільного порталу DOU, збільшилася на $500, до $3500, фахівця з Data Science – на $380, до $2830.
Для пошуку талантів не обовʼязково відкривати офіс в іншій країні. Кандидатів на 90% вакансій шукають без привʼязки до офісу, каже CEO рекрутингової компанії Indigo Tech Recruiters Катерина Осадчук. Її клієнти – український та американський IT-бізнес. «30% вакансій минулого року ми закрили за межами України», – продовжує Осадчук. У топі географій – Казахстан, Білорусь, Молдова, Азербайджан, Грузія.
Для Intellias Сербія – ще один крок до глобалізації, каже Седлер. Паралельно розвиватиметься польський офіс – до кінця року там розраховують бачити команду зі 120–150 осіб. Ціль на три – пʼять років – відкрити центри розробки у Східній Європі, Латинській Америці та Південно-Східній Азії, зокрема в Індії.
Які терміни? Локації у Латинській Америці Intellias має намір розвивати вже 2022-го. «Там є добре відомі своїми інженерами країни – Колумбія, Чилі, Мексика, Аргентина», – говорить Седлер. До цього регіону придивляється інший львівський аутсорсер – SoftServe, який відкрив перший офіс у Гвадалахарі. У планах – створити центри розробки в Мексиці, Колумбії та Чилі та найняти там до 3000 айтішників до 2025-го. За перший рік компанія витратить на латиноамериканську експансію $10-15 млн, говорив у інтервʼю Forbes фінансовий директор SoftServe Андрій Стицюк.
Вийти в Індію буде складніше через різницю менталітетів, припускає Седлер. «Можливо, це буде наприкінці 2022-го чи 2023 року», – каже він.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.