Категорія
Картина дня
Дата

В Україні закінчуються програмісти. IT-компанія Intellias відкриває офіс в Сербії, хоч розробники там не дешевші. Навіщо?

3 хв читання

Львівському Intellias зіграв на руку глобальний попит на IT-розробку: компанія подвоїла портфель клієнтів, зросла на 70% у людях та 40% – у виручці. Але інженерів на домашньому ринку вже не вистачає. Шукати таланти Intellias вирішила на Балканах та оголосила про запуск офісу розробки у місті Нові-Сад. За рік там планують найняти до сотні спеціалістів. Що може дати українській компанії 7-мільйонна Сербія

Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго». 

Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!

Що будує Intellias у Сербії

Компанія зібралася запускатись у Сербії влітку 2021-го. Російська загроза ні до чого – рішення назріло давно, каже CEO та співзасновник Intellias Віталій Седлер. Досвід масштабування у Східній Європі вже був – офіс розробки у польському Кракові запустили у 2019-му. Наразі там працює 50 осіб, але понад 95% бізнесу – або більше 2300 спеціалістів – зосереджено в Україні.

У Нові-Саді найняли до десяти інженерів та керівника сербського офісу. «Українець, який давно живе в Сербії і не працював у Intellias», – описує його Седлер. Імʼя нового менеджера компанія не розкриває. До кінця 2022-го сербську команду планують розширити до 60–100 осіб.

У найм людей, інфраструктуру та маркетинг на місцевому ринку талантів за рік планують інвестувати кілька сотень тисяч доларів. «Інвестиції в офіс у Сербії або Івано-Франківську пропорційні», – говорить Седлер.

У Нові-Саді Intellias насамперед цікавлять IT-фахівці з досвідом роботи в automotive-проєктах. Другою локацією, найімовірніше, стане Белград, каже СЕО аутсорсера. Там працюють офіси Microsoft, IBM, Ubisoft.

Один із найпомітніших іноземних IT-гравців – американський розробник софту NCR Corporation з капіталізацією понад $5 млрд. На ринок Сербії компанія вийшла у 2011-му та починала з невеликої служби підтримки. Десять років по тому NCR запустив у країні вже четвертий офіс – кампус на 5000 осіб у діловому центрі сербської столиці Новому Белграді.

Аргументи Intellias: вихід до Сербії допоможе стати ближчим до європейських клієнтів, але на першому місці – місцевий ринок інженерів. Що може запропонувати ця країна?

Intellias

CEO Intellias Віталій Седлер. Фото: Intellias Фото Intellias

Що шукати на маленькому ринку

У регулярному дослідженні інноваційності економік Global Innovation Index 2021 Сербія посіла 54-е місце, між латиноамериканськими IT-центрами Чилі та Мексикою. Україна – на пʼять рядків вище.

2020-го Світовий банк оцінив ВВП Сербії у $53 млрд, IT-сектор, за підрахунками уряду, генерує 10%. Премʼєр-міністерка країни Ана Брнабич заявила, що 2021-го обсяг IT-експорту наблизиться до $2 млрд. Для порівняння, Україна за той же період експортувала компʼютерних послуг на $6,8 млрд, або 2,7% ВВП, підрахували в Асоціації IT Україна. I

Ключове визначення сербського ринку – маленький. Intellias оцінює його у 40 000 інженерів. В Україні IT-спеціалістів на кінець 2021-го було понад 250 000 при річному зростанні на 24%. Не дивлячись на таке пожвавлення, людей усе одно не вистачає.

«До 10 000 досвідчених розробників, сіньйорів – 5000–6000», – говорить про Сербію Таїсія Млюзан, керуюча партнерка CNA International IT Recruitment. Із сербськими талантами компанія працює з 2015 року, але у поле зору рекрутерів вони нечасто потрапляють. «Там їх менше, ніж у Словаччині, навіть менше, ніж у Чорногорії», – оцінює Млюзан. Натомість є розвинене співтовариство російськомовних програмістів, переважно експатів із Москви та Санкт-Петербурга.

Заощадити теж не вдасться. Середня зарплата розробника в Сербії – €2000–2500, підрахували в Intellias. За рахунок вищого оподаткування виходить приблизно на одному рівні з Україною, каже Седлер. Кілька років тому різниця була відчутною, але її зʼїло «пандемічне» зростання зарплат.

Українські фахівці початкового та середнього рівня за 2021 рік подорожчали на 20–25%, сіньйори – на 30–40%, свідчить дослідження CNA International. Корекції поки не видно – середня зарплата продакт-менеджера, згідно з зимовим опитуванням профільного порталу DOU, збільшилася на $500, до $3500, фахівця з Data Science – на $380, до $2830.

Для пошуку талантів не обовʼязково відкривати офіс в іншій країні. Кандидатів на 90% вакансій шукають без привʼязки до офісу, каже CEO рекрутингової компанії Indigo Tech Recruiters Катерина Осадчук. Її клієнти – український та американський IT-бізнес. «30% вакансій минулого року ми закрили за межами України», – продовжує Осадчук. У топі географій – Казахстан, Білорусь, Молдова, Азербайджан, Грузія.

Для Intellias Сербія – ще один крок до глобалізації, каже Седлер. Паралельно розвиватиметься польський офіс – до кінця року там розраховують бачити команду зі 120–150 осіб. Ціль на три – пʼять років – відкрити центри розробки у Східній Європі, Латинській Америці та Південно-Східній Азії, зокрема в Індії.

Які терміни? Локації у Латинській Америці Intellias має намір розвивати вже 2022-го. «Там є добре відомі своїми інженерами країни – Колумбія, Чилі, Мексика, Аргентина», – говорить Седлер. До цього регіону придивляється інший львівський аутсорсерSoftServe, який відкрив перший офіс у Гвадалахарі. У планах – створити центри розробки в Мексиці, Колумбії та Чилі та найняти там до 3000 айтішників до 2025-го. За перший рік компанія витратить на латиноамериканську експансію $10-15 млн, говорив у інтервʼю Forbes фінансовий директор SoftServe Андрій Стицюк.

Вийти в Індію буде складніше через різницю менталітетів, припускає Седлер. «Можливо, це буде наприкінці 2022-го чи 2023 року», – каже він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд